Pavel Páral: Setkání mimozemšťanů v Paříži

12. září 2014, 08:41 - Pavel Páral
12. září 2014, 08:41

Tak trochu jako zpravodajství ze setkání mimozemšťanů působí zprávy z návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Paříži, zejména v pasážích, v nichž se pojednávají ekonomické otázky. Třeba vzývaná spolupráce v jaderné energetice byla opravdu zasažena neschopností společnosti Areva vyhovět podmínkám tendru na dostavbu Temelína.

Zemanovy poznámky v tom smyslu, že on osobně byl proti vyloučení francouzské firmy ze soutěže, jsou poněkud irelevantní. Navíc prezident by měl být především proti tomu, aby ČEZ zrovna v tak důležitém případě porušil zákon o zadávání veřejných zakázek a pustil do tendru firmu, která nesplnila v nabídce zadávací podmínky.

To je ale vlastně detail. Podstatnější je, že v současnosti nelze Temelín dostavět, stejně jako nejde v celé Evropě vybudovat žádnou jadernou, ale ani plynovou či moderní uhelnou elektrárnu, protože v nich vyrobená elektřina je tak levná, že z ní nelze zaplatit investiční náklady. Je to důsledek energetické a ekologické politiky Evropské unie, tedy politiky, v níž Česko rozhodně nehraje první, ba ani druhé housle a není v nejmenším schopno ji ovlivnit, natož třeba prosadit její změnu. A tak je sice hezké, že si státníci plácli, že budou v jaderné energetice spolupracovat, ale měli by se spíše bavit o tom, jak dosáhnout hodně rychlé změny v nesmyslné evropské politice.

Podobným případem jsou sny o prodloužení francouzských rychlovlaků do Prahy a dál do Vídně. TGV je sice fajn, ale náklady na vybudování tratí jsou enormní a cestující je svým jízdným nikdy nezaplatí. Zlomek takové investice by přitom dokázal vyřešit větší část problémů s českými dálnicemi, jejichž význam pro dopravní obslužnost země je přece jen mnohonásobně vyšší.

Příznačná je na setkání socialistických eurooptimistů skutečnost, že se odehrává v době, v níž nedaleko, jen za kanálem, probíhá vzrušená debata o dělení nejstaršího nadnárodního státu v Evropě. Velká Británie diskutuje o skotském referendu a v rámci této diskuze i o tom, jaká měna by v samostatném Skotsku platila, protože libra by to asi být nemohla – ve dvou samostatných státech by nefungovala. V zásadě podobným způsobem, jakým nefunguje euro v osmnácti členských zemích eurozóny.

Francie navíc v podstatě na rozloučenou se Zemanem přiznala svou neschopnost naplnit velmi skromné cíle v oblasti snižování rozpočtového deficitu. Nutno dodat, že Zeman se s Hollandem jistě shodnou v tom, že fiskální expanze je tou nejlepší léčbou na opět skomírající evropskou ekonomiku. Jen je škoda, že k tomu ještě nepřidají zmínku o projektu fiskální unie, ke kterému se Česko nyní hodlá jako předposlední země EU připojit. A který má na státní dluhy poněkud odlišný metr, než nyní používá Paříž.


Čtěte také:

Zeman ve Francii: Chceme uspořádat společné ekonomické fórum

Zeman chce nový tendr na Temelín a návrat Arevy. Prý to sníží cenu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít