Pavel Páral: Rok nového režimu

09. června 2014, 08:09 - Pavel Páral
09. června 2014, 08:09

Necelý týden před prvním výročím zásahu v Úřadu vlády jde z Vrchního zastupitelství v Olomouci první žaloba k soudu. V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství hrozí třem zpravodajským důstojníkům a Janě Nagyové trest s horní hranicí sazby tři roky vězení. Nemá asi moc smysl zabývat se na první pohled velmi špatnou důkazní situací obžaloby.

Všimněme si spíše, že trvalo rok, než jde případ k soudu. Případ, kdy byli všichni obžalovaní více než rok odposloucháváni, sledováni a strávili dva měsíce ve vazbě, dali dohromady státní zástupci trestnou činnost, za níž by soud ve standardní situaci, i v případě, že by tam ty důkazy byly, s vysokou pravděpodobností vynesl podmíněný trest. Ondrej Páleník byl ve vazbě držen kvůli výslechu jediného svědka, který byl ale vypovídat na policii den po jeho zadržení. Protože však z toho policisté udělali pouze podání vysvětlení a nikoli výpověď svědka, seděl generál, který nasazoval život za tuhle zemi v Afghánistánu, dva měsíce v díře, než byl dotyčný řádně vyslechnut.

Čtěte také: Nagyová a spol. byli obžalováni v kauze zneužití vojenského zpravodajství

Druhá část případu, tedy údajná korupce bývalých poslanců přidělením míst v dozorčích radách státních firem je ještě na chatrnějších základech. Nejvyšší soud jasně sdělil, že vzdání se mandátu nemůže být nikdy skutkovou podstatou trestného činu. Navíc přidělování trafik spřáteleným politikům je zcela běžnou, i když jistě nehezkou, praxí dodnes. Naposledy včera zveřejnil server ihned zprávu o tom, kterak se prezident Zeman dohodl s ministrem Zaorálkem na trafikách na českých ambasádách pro přední lidovecké politiky výměnou za to, že nejmenší koaliční strana nebude mít svého ministerského náměstka v Černínském paláci. Už předtím si Zeman prosadil na místa ambasadorů lidi, kteří ho podporovali v prezidentské volbě. A podobných případů jsou desítky.

Jistě mnoho lidí je přesvědčeno, že za konáním obžalovaných je korupce tak jako tak a své kriminalizování si prostě a jednoduše zaslouží. Korupce objektivně existuje a k podezírání je důvodů milion. Jenže zhnusení se stavem veřejné správy došlo tak daleko, že dokonce i ti, kteří se tady dlouho tváří jako bojovníci za slušnou politiku, dnes v klidu publikují v novinách soukromé a intimní rozhovory, které se skutečně slušný člověk štítí i číst, natož dávat do novin. Ale není většího a nebezpečnějšího omylu než vydávat veřejné mínění za důkaz v trestním řízení. Až se tahle praxe bude týkat běžného člověka, který má třeba větší dům než jeho soused, tak bude pozdě. A ten čas už nemusí být tak daleko. V městečku Ostravice je stíhána celá obecní rada včetně ředitelky místní školy za škodu ve výši 22 500 korun českých, která sice nevznikla, ale vzniknout mohla v naprosto absurdní kauze.

Kdysi bylo možné zavřít chlapa, když tvrdil, že Husák je komunistická svině. I k tomu ale bylo potřeba svědka, nebo hmatatelného důkazu. Dnes k tomu slouží odposlech, kde jeden pověstný pražský lump říká druhému: „Každej přece ví, že Ivoš nosí Nagyový ty kabelky.“ A to by fakt estébákům nestačilo.


Čtěte také:

První dokument: Nagyová tlačila na Nečase, aby se rozvedl

Kauza Nagyová: Policie definitivně přišla o část důkazů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít