Pavel Páral: Když Kalousek a Babiš dělají totéž...

02. dubna 2014, 10:03 - Pavel Páral
02. dubna 2014, 10:03

Exministr financí Miroslav Kalousek se opřel do Andreje Babiše. ČEZ prý není mlýnek na peníze a nechat vyplatit na dividendě celý loňský zisk poškodí nejcennější firmu, v níž má stát více než dvoutřetinový podíl. Vůči současnému ministru financí by bylo v této souvislosti nefér nepřipomenout, že na tomto mlýnku Kalousek sám namlel v roce 2008 třicet miliard do státní kasy. Ale Kalouskovi je zase spravedlivé přiznat, že to udělal mnohem chytřeji než Babiš. A dělal to také ve zcela jiné situaci.

Kalousek tehdy provedl takzvaný share buyback, tedy zpětný odkup akcií samotnou firmou ČEZ, jíž na trhu nabídl sedm procent akcií. ČEZ většinu těchto cenných papírů odkoupil a stáhl z trhu také akcie jiných vlastníků. Poté valná hromada rozhodla o snížení základního jmění zrušením akcií. Výsledkem bylo, že stát sice prodal akcie, ale po jejich zrušení měl na firmě větší podíl než před prodejem, a ještě si pomohl ke třiceti miliardám z rozvahy energetické firmy. A na rozdíl od stažení peněz dividendou minoritní akcionáři utřeli nos, a dokonce ani neprotestovali.

Rozdíl v Kalouskově majstrštyku a Babišově jednoduchém vyluxování dividendy spočívá také v tom, že tenkrát šlo o jednorázovou operaci. ČEZ neplánoval žádné aktuální investice a měl evidentní přebytek kapitálu. Babiš z vyplácení celého zisku zřejmě hodlá udělat pravidlo, a to v situaci, kdy přebytek kapitálu ve firmě zdaleka není tak masivní, zvláště když přihlédneme ke stále běžícímu tendru na dostavbu Temelína. Ten se sice asi jen tak dostavovat nebude, ale to samo o sobě není důvod dekapitalizovat ČEZ v situaci, kdy je na tom z velkých evropských energetik asi nejlépe a mohou se mu nabídnout zajímavé akviziční možnosti.

A po pravdě ani Kalouskova poznámka o energetické bezpečnosti není tak zanedbatelná v situaci, kdy se z Ruska stal nevyzpytatelný stát nedodržující závazky, které dříve sám dobrovolně přijal. Pokud tato situace povede k hospodářské destabilizaci Ruska, nebudou dodávky energií ani tak věcí ochoty tamní vlády, jako spíše technických možností a schopností tyto energie vůbec vytěžit a dodat.

A česká vláda by měla převzít odpovědnost za to, že se bude snažit případným rizikům předejít a připraví se na možné kritické situace. A v nich bude úloha ČEZ dominantní. Je skutečností, že tato vláda na splnění svých slibů bude potřebovat hodně peněz a v provozních výdajích ušetřit nepůjde. K dispozici je ale jednorázový zdroj třeba v Lesích ČR, kde by pořád mělo ležet nějakých dvanáct miliard. Nějaká miliarda bude i v Řízení letového provozu a něco se dá určitě vyškrábnout i v dalších státních firmách. Ale nakonec bude stejně nezbytné na nereálné předvolební sliby zapomenout. Slavné Špidlovy zdroje fakt už dávno nejsou.


Čtěte také:

Babiš hazarduje s ČEZ, varuje Kalousek

Největší větrný park Evropy přišel ČEZ na 30 miliard. Teď zvažuje jeho prodej

Mládek: ČEZ by měl přecenit svá aktiva

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít