Pavel Páral: K čemu poslouží Dukovany

 Páral 16. února 2016, 06:57  -  Pavel Páral
16. února 2016, 06:57

Elektrárna Dukovany spouští své jaderné bloky a sčítá škody způsobené švindlovanými rentgenovými snímky svarů. Jakkoli zní ztráta tří a čtyř miliard za loňský a letošní rok astronomicky, je realitou, že při výkyvech cen v destabilizované evropské energetice přicházejí velké společnosti i o výrazně větší částky. To samozřejmě neznamená, že by měla být událost bagatelizována.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš hovoří o podvodu a trestních oznámeních. Ale objevují se i spekulace o vyvozování personální odpovědnosti včetně nejvyššího vedení firmy. Z tohoto pohledu se ovšem kauza Dukovany jeví jako poněkud zástupná. Není tajemstvím, že ministr financí Andrej Babiš od svého nástupu do funkce usiluje o Benešovu hlavu a o dosazení člověka, který by měl lepší pochopení pro zájmy Agrofertu.

Podobně jako se to stalo v Čepru, Meru a dalších firmách, kde ministerstvo financí vykonává akcionářská práva státu.
Ministrovi financí je přitom zcela lhostejná nepsaná dohoda v koalici, podle níž spadá personální kompetence v ČEZ do rukou premiéra. Hned v roce 2014 se Andrej Babiš pokusil obsadit dozorčí radu, která jmenuje vedení firmy, svými lidmi, což se mu nepodařilo jen o maličký kousek.

Loni pak alespoň zarazil vyplacení tantiém statutárním orgánům, což postihlo především ty členy dozorčí rady, kteří jsou zaměstnanci ČEZ a jsou loajální k vedení a také k premiérovi. A zdá se být dost pravděpodobné, že letos v červnu na další valné hromadě Babiš otestuje, zda finanční stimul nezabral a loajalitu nenarušil. Jeho vlastní loajalita ke koalici, v níž by měly platit nějaké dohody, je přitom nulová.

Jak se bude blížit valná hromada ČEZ, bude se otázka Dukovan dramaticky řešit. Tlak na Beneše by ale sílil, i kdyby maléru nebylo.

Velmi výmluvně vyzněl rozhovor, který ministr Babiš před nedávnem poskytl serveru Patria.cz. V něm v jedné větě konstatoval, že personálie v ČEZ jsou věcí celé koalice. Hned v další zalitoval, že zaměstnanci v dozorčí radě jsou tak zarputilí a on nemůže socialisty a lidovce přehlasovat.

Přitom lidovci jsou poměrně dost tvární. Například věrný Babišův spojenec a ministr zemědělství Jurečka, který už vypomohl s dotacemi na biopaliva, nyní navrhuje, aby se společností ČEZ pravidelně zabývala porada, na níž by se scházeli koaliční politici s dozorčí radou a vedením firmy a „řešili klíčové otázky“. Babiš je samozřejmě nadšen. Co na tom, že taková porada je jen politickým nátlakovým nástrojem, který by měl mimo zákonné struktury ovlivňovat chod firmy.

Ta je sice polostátní, ale třetina akcií pořád patří privátním investorům, jejichž zájmy jsou od těch vládních, neřkuli agrofertích, poněkud odlišné. Ale hlavně by takový formát řízení ČEZ obešel rovnováhu, která nyní panuje v dozorčí radě.
Jak se bude zase blížit valná hromada, bude se jistě dramaticky řešit otázka Dukovan a dalších sporných záležitostí, jakkoli by tlak na personální změny sílil, i kdyby žádného maléru nebylo. Ta firma je prostě příliš lákavá kořist.


Čtěte také:

Generální ředitel ČEZu: Chceme vrátit provozní zisk nad 70 miliard

První blok Dukovan je opět v provozu po 167 dnech

Kontroly bezpečnosti Dukovan byly možná záměrně zanedbány

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít