Pavel Maslák: Jsem líný, ale nevadí mi, když makám

30. srpna 2013, 08:25 - Milan Novotný
30. srpna 2013, 08:25

Na zádech má vytetovaného draka a ze jmen elitních čtvrtkařů si nedělá těžkou hlavu. Jeho sebevědomí je podpořené tvrdým tréninkem, což mu na nedávném mistrovství světa atletů v Moskvě vyneslo senzační páté místo. Pavel Maslák je s tímto výsledkem spokojen, ale míří ještě výš. Jeho cílem je získat medaili na mistrovství světa nebo na olympijských hrách. Že je to pro dvaadvacetiletého mladíka příliš velké sousto? Těžko posuzovat, ale evropské tituly na 400 metrů z dráhy i haly už v kapse má.

* E15: Jak se vám usíná a vstává jako pátému nejlepšími čtvrtkaři světa?

Úplně normálně jako dřív. Páté místo je velký úspěch, ale nezanechalo na mně žádné následky, které by měly ovlivňovat můj spánek.

* E15: Stačil jste ještě v Moskvě skvělé umístění nějak oslavit?

Jenom trochu, protože já vlastně na oslavy moc nejsem. Alkohol mi nechutná, takže místo slavení proběhlo popovídání s reprezentačními kolegy v hotelovém pokoji.

* E15: Jak snášíte dlouhodobá přípravná období, třeba soustředění v Jihoafrické republice?

Myslím, že jsem tréninkový, ale zároveň i závodní typ. Do tréninkového procesu postupně najíždím, až se dostanu do takového stavu, že zvládám každý trénink. Nedělá mi problém absolvovat třítýdenní cyklus v kuse.

* E15: Na kratších sprintech jsou rodilí Evropané proti Afroameričanům takřka bez šancí. Čím to, že vy, ale i další bílí čtvrtkaři jim dokážete lépe konkurovat?

Těžko najít nějaký obecně platný důvod. Myslím, že se s černými sprintery a čtvrtkaři dá vždycky soupeřit. Jen musí mít člověk talent, najít kvalitního trenéra a tvrdě trénovat. Nic jiného se podle mne nedá poradit.

* E15: Je známo, že atleti tmavé pleti mají pro rychlý běh lepší fyziologické předpoklady.

To je sice pravda, ale zase jsou línější než Evropané. My fyziologický hendikep doháníme větší tréninkovou pílí a nasazením. Na druhé straně nemůže být dobrý sprinter, který není líný.

* E15: Jak je to s vámi, když kromě čtyřstovky běháte i kratší tratě?

Jsem také líný, ale nevadí mi, když makám…

* E15: Zdobí vás velké sebevědomí, při němž nedáváte najevo respekt z velkých jmen. Tuto vlastnost jste si vypěstoval, nebo je vám od přírody vlastní?

Spíš to nosím v sobě. Vím, že když nebudu chtít vyhrát, nevyhraju. Pokud půjdu na start s tím, že chci skončit do desátého místa, lepší prostě nebudu. Já ale nedělám atletiku proto, abych dobíhal osmý. Každý chce vyhrávat, ale ne každý to dokáže dát najevo.

* E15: Máte nějaký konkrétní cíl, kam byste to chtěl dotáhnout?

Moje cíle se neliší od jiných atletů. Každý touží získat medaili na mistrovství světa nebo olympiádě. Jeden cíl jsem si už splnil, když jsem se loni v Helsinkách a letos v hale v Göteborgu stal mistrem Evropy. Teď musím pokračovat dál. Nejvyšší metou je zlatá medaile na soutěžích vyšší úrovně.

* E15: Hvězdami moskevského MS byli jamajští sprinteři Usain Bolt a Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, kteří získali po třech titulech. Řada jejich krajanů má ale problémy s dopingem. Nesnižuje to lesk jejich medailí?

Dopingové případy házejí stín na všechny atlety. V žádném případě se na soupeři nedá pouhým okem poznat, jestli závodí s pomocí nedovolených podpůrných látek. Maximálně se může zdát podivné, že někdo půlku sezony předvádí průměrné výkony a pak najednou „vyletí“. Ale to může být způsobeno i jinými důvody. Podezřelá jsou také odhlášení favoritů těsně před velkou soutěží. Dopovat se bude pořád, dokud nebude antidopingový program dokonalý, ale těžko říct, jestli se to někdy může podařit.

* E15: Jak často testují vás?

Zatím jsem nebyl mezi atlety, které kontrolují zahraniční komisaři, ale počítám, že po letošní sezoně se do skupiny takto sledovaných závodníků dostanu. Letos jsem byl na mimosoutěžním odběru asi dvakrát a jednou při závodech, což je docela málo. Před šampionátem v Moskvě ale proběhly povinné krevní odběry. Vzorky byly uložené do banky, aby mohly být v budoucnosti porovnávané s novějšími. Českému antidopingovému výboru musíme každý den nahlásit jednu konkrétní hodinu, kde budu k zastižení. Obvykle uvádím čas mezi osmou a devátou ráno, kdy jsem ještě na ubytovně a kde není problém vzorek moči odevzdat.

* E15: Letos v Moskvě to u vás chybělo, ale na velkých akcích z nedávné doby jste překvapoval netradičním stylem a zabarvením účesu. Nastala v tom nějaká změna?

To už je asi minulost. Chtěl jsem na sebe tímto způsobem upozorňovat, ale myslím, že teď už není potřeba dělat s vlasy nějaké šílenosti. Sice mě díky tomu zabíraly kamery, ale doufám, že teď už mě sledují kvůli výkonům. Jediné, co mi zůstalo a zůstane, je vytetovaný drak přes celá záda.

* E15: V elastických rukávcích ale závodíte dál. Dokázal byste běhat i bez nich?

Kdybych chtěl, tak bez rukávků můžu běhat, ale pak by mě třeba lidé nepoznávali.

* E15: Jak jste na to vůbec přišel?

Když jsem přešel do Prahy, chtěli jsme se s kamarádem odlišovat. Už ani nevím, jak jsme na ty rukávky přišli. Koupil jsem si je a už mi to zůstalo. Mám jich několik párů v různých barvách a v Moskvě jsem poprvé použil kombinaci národních barev červené a modré. Výběr vždycky provádím podle toho, v jakém poběžím dresu, aby barvy spolu ladily.

* E15: Jak vnímáte popularitu a fanoušky, máte třeba připravené fotografie na podepisování?

Nedávno jsem si pořídil nové fotky na podepisování a určitě mě nezaskočí, když si někdo řekne o autogram. Jsem rád, že mě lidi poznávají, a tak se jim také rád podepíšu. Zatím není o mou osobu eminentní zájem, ale pokud by přišel větší úspěch, mám informace od kolegů, co takový nápor popularity přináší. Zároveň ovšem vím, že to ke sportu nezbytně patří.


Pavel Maslák (22)

Havířovský rodák během uplynulých tří sezon láme české rekordy v závodech na 200 a 400 metrů. Jejich současná hodnota je 20,49 a 44,84 sekundy. Svěřenec trenéra Dalibora Kupky je největším talentem české atletiky posledních let, což dokázal ziskem zlatých medailí na loňském mistrovství Evropy v Helsinkách a letošním halovém mistrovství světa v Göteborgu na 400 metrů. Pavel Maslák vystudoval v Havířově stavební průmyslovku a momentálně je členem atletického oddílu Armádního sportovního centra Dukla v Praze. Kromě triumfů na ME úspěšně reprezentoval na loňských OH v Londýně, kde postoupil do semifinále čtyřstovky. Na nedávném MS v Moskvě skončil ve finále pátý.

Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také:

Štěpánka Hilgertová: Cítím se na 35, ale hry v Riu, to už asi ne

Roman Šebrle: Skončit jsem už musel, ale pořád se cítím na dvacet

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít