Paulinino Limited brání akvizici Spolany - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Paulinino Limited brání akvizici Spolany

, Václav Herz,
Paulinino Limited brání akvizici Spolany
Zdroj: Profimedia.cz

Největší menšinový vlastník petrochemické společnosti Unipetrol podle agentury Reuters oznámil, že se bude právně bránit akvizici chemické továrny Spolana od její polské mateřské firmy. Unipetrol totiž minulý rok koupil 100 procent Spolany od svého 63procentního vlastníka PKN Orlen, čímž vzbudil nevoli u menšinových vlastníků, kteří vyjádřili obavy z toho, že by tím na ně bylo svaleno břímě nutných investic.

„Považujeme koupi Spolany za velice nevýhodnou. Zatíží v budoucnosti skupinu Unipetrol neproduktivními kapitálovými náklady,“ oznámil pro Reuters ve svém prohlášení Pavel Muchna, zástupce dvacetiprocentního podílníka Paulinino Limited, „budeme se této transakci bránit v soudním řízení se současnými i bývalými členy představenstva, stejně jako s většinovým vlastníkem PKN Orlen.“ Paulinino je součástí česko-slovenské investiční skupiny J&T.

Podle Jiřího Gavora, jednatele mezinárodně uznávané konzultační společnosti ENA, která se specializuje na poradenství v oblasti paliv a energetiky, však mezi Unipetrolem a Spolanou existuje úzká technologická a tím i ekonomická synergie, a akvizice z tohoto pohledu tak dává smysl.

„Etylen produkovaný Unipetrolem proudí speciálním potrubím, etylenovodem, jako vstupní surovina pro výrobu PVC do Spolany. Výroba etylenu má v Unipetrolu dlouhodobou perspektivu, zejména nyní, když byla po nedávné havárii opravena a modernizována etylenová jednotka. Unipetrol nyní staví polyetylenovou jednotku, která mu v budoucnu umožní vlastní spotřebu etylenu a Spolana pak v dohledném časovém horizontu může nahradit nákup etylenu jinou, komplexnější surovinou, dichloretylenem. Technologická provázanost by se pak mohla zmenšit a oba výrobní areály mohou působit více nezávisle. Podle mého názoru si jejich produkce v obou případech svůj odbyt najde,“ uvedl Jiří Gavor.

„Aktuální strategie Unipetrolu potvrzuje, že Česká republika představuje důležitou oblast rozvoje celé skupiny Orlen. Svědčí o tom rozhodnutí, která zajištují aktiva v Česku před riziky a zároveň přinášejí růst investic. Jednou z nejdůležitějších otázek zmiňovaných v dokumentu o strategii je reorganizace celé kapitálové skupiny. Unipetrol RPA má pod sebou integrovat společnosti Česká rafinérská, Benzina, Polymer Institute Brno, Unipetrol Services, Chemopetrol a Unipetrol rafinérie.

Zdá se tedy, že PKN Orlen soustřeďuje na svá česká aktiva rostoucí pozornost. Z toho důvodu je stále silněji integruje, což má patrně nejenom byznysové, ale i strategické opodstatnění,“ uzavřel Jiří Gavor.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze