Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

Jako z románu. V projektu Celínka, který odkazuje k románu Elišky Krásnohorské ve stejnojmenné ulici části Josefova, stojí metr čtvereční od 230 tisíc korun. V ceně je ovšem zahrnuto i parkovací stání, devíza v centru města zvlášť ceněná. Byty s 240 metry čtverečními zahrnují celá patra
Jako z románu. V projektu Celínka, který odkazuje k románu Elišky Krásnohorské ve stejnojmenné ulici části Josefova, stojí metr čtvereční od 230 tisíc korun. V ceně je ovšem zahrnuto i parkovací stání, devíza v centru města zvlášť ceněná. Byty s 240 metry čtverečními zahrnují celá patra
Autor: Svoboda&Williams

Patro splněných přání. V kurzu jsou vily, prostorově velkorysé byty a servis špičkových hotelů

 Boříková 12. května 2018, 09:00  -  Hana Boříková
Jako z románu. V projektu Celínka, který odkazuje k románu Elišky Krásnohorské ve stejnojmenné ulici části Josefova, stojí metr čtvereční od 230 tisíc korun. V ceně je ovšem zahrnuto i parkovací stání, devíza v centru města zvlášť ceněná. Byty s 240 metry čtverečními zahrnují celá patra
Jako z románu. V projektu Celínka, který odkazuje k románu Elišky Krásnohorské ve stejnojmenné ulici části Josefova, stojí metr čtvereční od 230 tisíc korun. V ceně je ovšem zahrnuto i parkovací stání, devíza v centru města zvlášť ceněná. Byty s 240 metry čtverečními zahrnují celá patra
Autor: Svoboda&Williams
12. května 2018, 09:00

Luxusní nemovitosti mají mnoho podob - od starobylých staveb s jedinečnou historií až po nové, výjimečné projekty navržené předními architekty. Přestože s masovým segmentem nemají mnoho společného, i ony v posledních letech zdražují. A navzdory tomu, že nové trendy v této nice lze očekávat stěží, něco málo se přece jen najde. Například v posledních letech ožil trh s vilami a u bytů jsou v kurzu celá patra, klienti nepohrdnou ani exkluzivním pronájmem.

Zatímco pro střední i prémiový segment fungují cenové mapy poměrně spolehlivě, luxus se svázání do tabulek brání. Dá se ale říci, že typická kupní cena se dotýká hranice 200 tisíc korun za metr čtvereční, u výjimečných staveb dle zkušeností kanceláře Lexxus šplhá až k 300 tisícům za metr. Těžko tady definovat spolehlivá pravidla cenotvorby, jisté ale je, že ceny skokově rostou i v tomto segmentu podobně jako u masové produkce.

„Ceny pražských bytů v prémiovém segmentu rostou už od poloviny roku 2012. Za poslední tři roky registrujeme nárůst průměrné realizované ceny o zhruba 25 procent. Klíčovými faktory za popsaným trendem jsou současný příznivý ekonomický cyklus a omezená nabídka těchto nemovitostí, které jsou už ze své podstaty výjimečné,“ říká Jana Volavková z realitní kanceláře Svoboda & Williams, která se specializuje na luxusní nemovitosti. U „secondhandových“ bytů na nejatraktivnějších pražských adresách se průměrná cena u této kanceláře pohybuje kolem 170 tisíc korun za metr čtvereční. Ceny bytů v developerských projektech na těchto adresách jsou pak ještě o 30 až 50 procent (ve výjimečných případech až o sto procent) vyšší.

Výhled od nádraží. Novostavby nemají kouzlo historie, zato ale nejsou omezeny historickou architekturou. A výhled na Hrad z velké terasy se „počítá“. Cena za metr čtvereční bytu v projektu Rezidence Churchill v Italské ulici v Praze 2 je „tajná“. Během 1,5 měsíce i tak prodejce udal 30 bytů z 57 ( Zdroj: Lexxus Norton, Autor: Lexxus Norton )
Výhled od nádraží. Novostavby nemají kouzlo historie, zato ale nejsou omezeny historickou architekturou. A výhled na Hrad z velké terasy se „počítá“. Cena za metr čtvereční bytu v projektu Rezidence Churchill v Italské ulici v Praze 2 je „tajná“. Během 1,5 měsíce i tak prodejce udal 30 bytů z 57.

Zajímavé je, že i v luxusním segmentu roste zájem o pronájmy. „Praha se postupně přibližuje západním metropolím, kde v nájmu bydlí 30 až 50 procent obyvatel. Náš index cen nájmů vykazuje od počátku roku 2015 nárůst o 19,2 procenta,“ uvádí Volavková. Pronájmy v prémiových bytech v prestižních pražských lokalitách se prý běžně pohybují v rozmezí 18 až 25 eur za metr čtvereční, ale může dosáhnout až 35 eur za metr čtvereční. „Developeři a malí a střední investoři na tuto situaci reagují výstavbou nových projektů nájemního bydlení,“ popisuje nový trend Volavková.

Vila, nebo byt?

Luxus stále tvoří z velké části lokalita. Ideální nemovitost má i dnes výhled na Pražský hrad, na Vltavu a částečně také do zeleně. „A nestačí výhled z dálky. Na Hrad musí být vidět opravdu dobře. Kvalitní výhled proto mohou nabídnout nemovitosti pouze z některých pražských lokalit: Praha 1, Praha 6, některá místa na Vinohradech a Žižkově,“ dodává Elena Jakubovič, která se specializuje na exkluzivní byty v centru. Až o desítky milionů korun může zvednout cenu bytu výhled na „Hradčana“ z terasy větší než dvacet metrů. Taková příležitost v historických domech se totiž nachází jen v půdních bytech.


Realitní bublina v Pařížské: byt v centru Prahy vyjde až na 260 tisíc Kč za metr


Nezanedbatelnou hodnotu má také historie místa. Pokud adresu proslavila významná osobnost nebo historická událost, atraktivita roste. „K nejprestižnějším adresám patří Malá Strana, Staré Město, Josefov, ulice Nerudova, Ke Hradu a další velmi povědomé lokality. Mimo historické centrum pak Bubeneč, části Vinohrad, Janáčkovo nábřeží a nově také navazující oblasti širšího centra. Pro některé z klientů jsou atraktivní také domy na okraji nebo v nejbližším okolí Prahy,“ říká Denisa Višňovská, partnerka kanceláře Lexxus Group.

„ V Praze jsou stále nejžádanější Střešovice, Hanspaulka, Ořechovka, Holešovice, Trója a samozřejmě Malá Strana. V těchto lokalitách si nemovitosti drží svoji hodnotu a jejich cena poroste i v budoucnu. Výjimečné nemovitosti na exkluzivních místech tak dlouhodobě vystihuje jediné slovo: stabilita,“ má podobnou zkušenost Ilona Mančíková, obchodní ředitelka Czech Republic Sotheby's International Realty.

Pro milovníky přírody. Černošice bývaly oblíbeným místem pražské smetánky a dnes opět lákají. Vila vyjde na sto milionů korun ( Zdroj: Czech Republic Sotheby's International Realty, Autor: Czech Republic Sotheby's International Realty )
Pro milovníky přírody. Černošice bývaly oblíbeným místem pražské smetánky a dnes opět lákají. Vila vyjde na sto milionů korun.

Nově ale v exkluzivních lokalitách zabodoval Karlín, Holešovice a některé části Prahy 5, kde je možné na rozdíl od historického centra vybudovat moderní luxusní bydlení v novostavbách, které již není limitováno architekturou starých domů. Tady vyrůstají lofty, byty s bazénem a zajímavé bydlení u řeky, kde může majitel kotvit vlastní jachtu. V posledních letech výrazně ožil i trh s vilami. „Asi nejpopulárnější bude Hanspaulka - takové pražské Beverly Hills. Je tu dost omezená nabídka domů, což ovlivnilo jejich ceny. Neposlední roli hraje velikost pozemku, zda se jedná o novostavbu, nebo původní vilu. Cena samostatně stojící vily po rekonstrukci s krásným výhledem se může blížit penthousům na Praze 1,“ podotýká Elena Jakubovič. Milovnicí přírody pak kupují bydlení v Šáreckém údolí nebo v Černošicích. V kurzu jsou i jiné vilové čtvrti cenově přívětivější pro novou vlnu tuzemských a zahraničních podnikatelů - například Podolí.

Západní servis

Hned po lokalitě je u luxusních bytů zásadní prostor. „V nejhodnotnějších nemovitostech není výjimkou dvoupokojový byt rozprostřený na 250 metrech čtverečních plně přizpůsobený životnímu stylu svobodného páru. Jednotlivé vnitřní dispozice pak mohou plně odrážet životní styl majitele,“ soudí Višňovská. Někteří developeři záměrně budují byty, které tvoří celé patro. „Je pravda, že kupujících hledajících podobný byt je méně než zájemců o 2+kk, ale je to v posledních třech letech nový produkt na trhu pro novou cílovou skupinu. Na začátku roku 2017 bylo takových bytů s rozlohou od 160 metrů čtverečních v Praze 1 kolem deseti a většina je pryč,“ má zkušenost Jakubovič.


Přečtěte si rozhovor s autorem V Tower, Prague:

Radan Hubička: Nechci kreslit dvojplošníky


Atraktivitu luxusních nemovitostí zvyšuje kromě interiéru a exteriéru - a v Česku už zdaleka nejsou oblíbené jen okázalé paláce, ale i vkusně zrekonstruované měšťanské a historické domy - také nedostatkové parkování a služby. Zatímco recepce je už samozřejmostí - funguje například v luxusním projektu River Gate na Janáčkově nábřeží s velkými jednotkami i v projektu Spálená 5 s větším počtem malých bytů od stejného developera Torino Praha - i u nás začíná být komfort spojován s „concierge“, tedy něčím, co zatím znají spíše jen návštěvníci špičkových hotelů nebo klienti privátního bankovnictví.

Concierge umí zařídit úklid bytu, veškerou údržbu oblečení, drobné opravy v bytě, květinovou výzdobu, hlídání dětí nebo venčení psa. Ale také doporučí restauraci nebo divadelní představení a zajistí rezervaci či přímo lístky. Je to jakýsi správce splněných přání -zajistí vše, co je morální a legální. S touto filozofií prodává byty například Martin Jaroš v projektu V Tower na pankrácké pláni v Praze 4.

Dále čtěte:

Michael Gubbins: Véčko by se do New Yorku hodilo

Ještě o nás uslyšíte: architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof se chystají „dobýt svět“

Jak vypadá bydlení za víc než půl miliardy? Podívejte se

Berete víc než 40 tisíc měsíčně? Patříte k 1 procentu nejbohatších lidí na světě

15 důvodů, proč ještě nejste bohatí. A nejspíš ani nebudete

Superjachty aneb Tři důvody proč konečně zbohatnoutČtěte také

Lithiové baterie, ilustrační foto

Internet věcí bude potřebovat napájení pro bilion senzorů. Lithium nebude stačit

Britská společnost ARM, jež vyvíjí počítačové procesory, tvrdí, že v následujících letech…

před 49 minutami

Události Alexander Ač.

Klimatolog Ač: Potřebujeme uhlíkovou daň a další systémové změny, sázet stromy nestačí

Klimatolog a ekolog Alexander Ač z brněnského Ústav výzkumu globální změny Akademie věd…

před 49 minutami

Americký voják, ilustrační foto

Kritika přítomnosti vojáků USA v Německu sílí. Přesunou se Američané do Polska?

Americké jednotky přišly německé daňové poplatníky na 240 milionů eur (6,2 miliardy korun…

před 1 hodinou

 Americký prezident Donald Trump

Žádný jiný prezident USA neudělal tolik pro Izrael jako já, chlubí se Trump

Žádný jiný prezident Spojených států toho podle Donalda Trumpa neudělal pro Izrael tolik…

před 1 hodinou

Události  Mikroplasty, ilustrační foto

Mikroplasty ve vodě představují minimální zdravotní riziko, tvrdí Světová zdravotnická organizace

Množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Bouráme - kam s azbestem a dalším nebezpečným odpadem?
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?
Auta
Plně elektrické MPV a minibus Mercedes-Benz EQV
Škoda Kamiq pomůže značce ovládnout další segment trhu. Jednu věc umí lépe než BMW
Tohle je policejní auto budoucnosti. Má umělou inteligenci a rozpozná policistu i hledaného zločince
Mercedes EQV je velkoprostorové prémiové MPV, na které vám řidičský průkaz skupiny B skoro nestačí
Nové Audi RS 6 Avant bylo odhaleno. Výkonem ani dynamikou na třídu E nestačí, i když má 600 koní
Hry pro příležitostné hráče