Patříme k sobě, vole

10. září 2012, 14:00 - Blahoslav Hruška
10. září 2012, 14:00

Tak nám v Praze zřídí novou základní školu. Zatímco valná část názvů českých základek tápe ve své historii, která se pohybuje na ose Masaryk-Fučík-Masaryk, tahle má jasno – bude I. Evropská. Psáno s velkým E, neboť takových škol je v celé EU jen 15, v Česku bude první a primát si zaslouží to správné písmeno.

Škola nabídne své lavice podle serveru aktuálně.cz, který zprávu přinesl, převážně dětem evropských úředníků pracujících v Praze pro satelitní projekt Galileo. A možná jí budou navštěvovat i školou povinní Češi a Češky – jejich rodiče si ale budou muset připlatit. Čemu bude ústav vyučovat? „Vzdělávané bok po boku, nesužované od dětského věku předsudky, obeznámené se vším, co je skvělé a užitečné v různých kulturách, ponesou si v sobě, že patří k sobě,“ tak vypadá profil žáka.

Zkrátka – taková malá elita, kde si děti odnesou především to, že na to jejich rodiče mají (respektive, že mají dobrého zaměstnavatele – Evropskou komisi – která jim elitní školu vybuduje a zaplatí). Předsudky frekventanti I. Evropské skutečně trpět nebudou. Nejhorší na nápadu, že pokud se váš zaměstnavatel jmenuje Evropská komise, máte právo posílat děti do škol určených jen a jen jim, je ale fakt, že tiše kopíruje praxi lecjakých českých základek. Zatímco já jsem měl to štěstí, že jsem chodil do obyčejné třídy, má rodná „alma mater“ v Praze 9-Újezdě nad Lesy teď pojala šílený plán. Po odlivu žáků do víceletých gymnázií vyselektuje zbylé šesťáky podle prospěchu na elitní „áčáky“ a zbytek.

Zatímco těm prvním se dostane nových učebních metod, plebs si bude muset zvyknout na standard. Budu se muset přeptat ředitele, jestli má pro elitní třídu A připravený extra učitelský sbor. To by pak hrozilo, že třeba matikář zapomene, v jaké třídě je a bude chtít po dětech sprosté vzorečky, když s nimi má přitom probírat kvadratickou rovnici pomocí stavby hradů z kostek.


Čtěte další komentáře autora

Konec žravých časů

Rumem proti krizi


V rámci výchovy k neoliberálnímu elitářství, v němž jsou děti řazeny podle prospěchu do výkonnostních tříd, navrhuji, aby si obdobná školská zařízení vybrala jako svou školní hymnu Písničku o moskevském metru od Bulata Okudžavy. Třicet let starý song (který u nás přezpíval Jaromír Nohavica) je stále aktuální. Jen je třeba přehodit si strany podle aktuálního politického kurzu: „Ach disciplíno, jak mám tě rád, vpravo stojí ti, kdož chtějí stát a ten, kdo chce jít, ten kdo chce jít, musí na levé straně být.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít