Patentová vlna

25. října 2011, 13:05 - Blahoslav Hruška
25. října 2011, 13:05

Čínská vláda představila novou strategii. Namísto plagiátů chce trh zahltit vlastními chráněnými nápady.

Kopírují tě? Tak to znamená, že už na čínském trhu něco znamenáš. Vtip, který často koluje mezi podnikateli, má k realitě nebezpečně blízko. Právě Čína je označována za zemi, v níž se právo duševního vlastnictví příliš nedodržuje a nejrůznější napodobeniny světových značek lze potkat na každém kroku. Na druhou stranu se v posledních letech leccos změnilo k lepšímu. A co je možná důležitější než ochrana západních patentů – Čína čím dál víc sází na vlastní vynálezy, z nichž vzejdou kvalitní produkty. S trochou nadsázky výrobky, které za pár desetiletí bude kopírovat zase Evropa.
Čína loni přijala novelu patentového zákona, který zavádí silnější ochranu duševního vlastnictví a kromě preventivních kampaní zesílila i policejní akce. Největší z nich proběhla pod krycím názvem Úder mečem. „Do konce roku 2010 policejní složky v celé zemi odhalily 2049 případů porušování autorského práva v hodnotě odpovídající 350 milionům dolarů,“ zdůrazňuje Fei I-Siang, ekonomický rada čínské ambasády v Praze.

Dva miliony patentů

Možná ještě podstatnější než hon na padělky je ale nová strategie čínské vlády, která chce do roku 2015 zvýšit roční počet patentových přihlášek na dva miliony. A zároveň zahájit čínskou ofenzivu i v zahraničí. „Počet zahraničních patentů podávaných čínskými subjekty se zdvojnásobí,“ konstatuje letos vydaná Národní strategie rozvoje patentů, jež počítá i s tím, že výměnou za nové patenty dostanou firmy i výzkumníci daňové úlevy. Dvoumilionový cíl není nijak ambiciózní. Již loni totiž Čína zaznamenala 1,22 milionu registrací – o 40 procent více než v roce 2009. Agentura Thomson Reuters dokonce letos na jaře předpověděla, že ještě letos Čína v patentových ohláškách předstihne USA i Japonsko.
Podle Tonyho Chena, právníka šanghajské kanceláře Jones Day, nárůst odpovídá čínské strategii začít do světa vyvážet vlastní nápady namísto nekvalitních padělků. „V dnešní době nenajdete v Číně technologii, kterou by někdo chtěl okopírovat. Ale za deset let bude všechno jinak a Čína se na to připravuje,“ řekl televizi CNN expert na autorské právo. Objevují se přitom první náznaky, že se ustálený stereotyp čínského byznysu, který kopíruje západní technologie, začíná obracet. Například čínský výrobce flash disků Netac Technology zažaloval v USA texaskou firmu PNY Technologies za zneužívání čínského patentu na paměťové karty. Obě firmy se dohodly mimosoudně. Úspěšný byl i výrobce mobilů Huawei, který u chicagského soudu dosáhl předběžným opatřením zákazu sdílet neveřejné informace o čínských technologiích v rámci kartelu konkurence Nokia Siemens Networks a firmy Motorola. Úspěchem skončila u pekingského soudu i žaloba počítačové firmy Čung-i proti Microsoftu, který neoprávněně v systému Windows používal její čínské fonty. „Chovají se jako zahraniční firmy, které jak známo často jdou do sporů kvůli patentům. A myslím, že to čínské firmy budou dělat častěji,“ domnívá se právník Stan Abrams, který dlouhodobě žije v Pekingu.

Made in China

Vynálezy a nové technologické postupy čínské provenience nemusejí zdaleka vytlačit zavedené patenty z evropských a amerických trhů. Mohou ale ušetřit miliardy dolarů za licence a ještě více zlevnit asijské výrobky. Čína hodně sází například na svůj procesor Godson 2H, který by měl být představen ještě letos. Buduje také svou vlastní síť vysokorychlostní železnice, jejíž komponenty nakoupila například Gruzie. Letos pak čínští vědci ohlásili vlastní technologii obohacování uranu. Zdaleka nejrozšířenějším čínským vynálezem je ale elektronická cigareta, náhražka nikotinu bez kouře, která se dočkala patentové ochrany i v Americe. Řada čínských výrobků podle kritiků zatím vypadá jako levné napodobeniny západních značek. Což ovšem neznamená, že Evropané nemohou za další dvě generace něco na oplátku odkoukat od Číňanů. Stejně jako to kdysi udělali se střelným prachem nebo kompasem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít