Pastva pro vyděrače a sousedskou závist

12. května 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
12. května 2008, 00:00

Máte společnost s ručením omezeným? Pokud ji prodáte, v Obchodním rejstříku se o tom musí podle zákona objevit podrobné údaje. Závistiví sousedé nebo potenciální vyděrači se tak například snadno dozvědí, kolik jste za firmu vyinkasovali. Podnikatelé proto volají po zrušení této povinnosti.

Kupní smlouva v Obchodním rejstříku Pokud se chystáte prodat svou společnost s ručením omezeným, čeká vás nepříjemný problém. Podle zákona musí být totiž smlouva o převodu obchodního podílu zveřejněna ve sbírce listin při Obchodním rejstříku. Jinak řečeno, každý zločinec nebo závistivý soused si může snadno dohledat, kolik jste za firmu utržili. A pak vám to náležitě osladit. Zástupci podnikatelů proto volají po zrušení této zákonné povinnosti. Podle nich poškozuje obchodní tajemství a soukromí majitelů firem podobným způsobem, jako povinnost zveřejňovat každoročně účetní uzávěrku (na tento problém jsme upozornili v Profitu č. 40/2007). „Zveřejnění údajů kupních smluv považujeme za velmi nebezpečné. Pominu-li sousedskou závist, nad kterou se můžeme povznést, je nutné brát v potaz, že takovéto údaje jsou ideální databází pro vyděrače, zloděje a další pochybné existence,“ shrnuje Karel Havlíček, místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. „Zejména kupní cenu, ale ani další podmínky transakce podnikatelé neradi ukazují. A zcela logicky – jde o platební podmínky nebo o podmínky jejich dalšího setrvání ve společnosti,“ připojuje se výkonný ředitel společnosti Patria Finance Tomáš Klápště, který působí jako poradce při prodeji firem. Podle něj by tyto údaje měly být stoprocentně soukromou záležitostí a povinnost zakládat je do sbírky listin by měla být zrušena. Nejde jen o pana Vomáčku Podnikatelé by uvítali přinejmenším částečné omezení přístupu k těmto citlivým údajům. „Rozumíme tomu, že by měly být u obchodního soudu uloženy, ale zpřístupnit je na internetu je nesmysl. Kdo bude mít zájem je shlédnout, měl by navštívit soud a na vyžádání by mohl nahlédnout do spisu,“ navrhuje Havlíček. „Nebezpečí netkví v jedné firmě pana Vomáčky. Problém je v tom, že při současných možnostech počítačové techniky není žádný problém sdílet, prodávat a upravovat aktualizovanou databázi čehokoliv, co je veřejně na webu přístupné. Trvale proto odmítáme přemrštěnou snahu o zveřejňování všech údajů a je jedním z našich strategických cílů omezit data veřejně publikovaná na internetu,“ shrnuje Havlíček za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků.  S tím souhlasí i prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. „Rozhodně jsem zastáncem toho názoru, že by citlivé údaje neměly být v Obchodním rejstříku zveřejňovány. Nejedná se pouze o informace v době prodeje, ale i o účetní závěrky, kde jsou informace o movitém majetku a strojním zařízení, ale i závazky firmy vůči dalším subjektům, jako jsou dluhy. Taková data považuji za citlivé obchodní údaje, které mohou být snadno zneužity například v konkurenčním boji,“ upozorňuje. Jak povinnost obejít**

Vláda ale zatím odmítá informační povinnost omezit, zejména s odvoláním na to, že příslušné zákony vycházejí z požadavků Evropské unie. Čeští podnikatelé se proto učí spornou povinnost obcházet. Využívají mimo jiné toho, že u akciové společnosti se na rozdíl od s. r. o. nutnosti zveřejnit cenu vyhnou.

„Obecně je to spíš technická nepříjemnost než něco neřešitelného. Povinnost se obchází například tím, že kupní cena je uvedena v písemné příloze smlouvy. Ta se nezakládá do sbírky listin, ale zpravidla se zasílá soudci do jeho spisu. To však řeší jen diskrétnost ohledně ceny, neřeší to ale zbytek smlouvy,“ vysvětluje Tomáš Klápště.

Ten připojuje také jeden specifický příklad ze své praxe. „Jednou byla při prodeji cena rozdílná pro majoritního podílníka a minoritní podílníky. A aby vzájemně neznali své ceny, vložili většinoví majitelé své podíly do akciové společnosti a prodali ji. A minoritní vlastníci prodali s. r. o.“

Že se ale někdy nepodaří kvůli nešťastnému předpisu udržet citlivé údaje v diskrétnosti, toho je dokladem například prodej české pobočky prodejního řetězce Julius Meinl. Při něm bylo zveřejněno vše včetně platu zaměstnanců. To samozřejmě nadělalo spoustu zlé krve. Pokud máte společnost s ručením omezeným, musíte bohužel zatím s podobnými nepříjemnostmi také počítat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít