Pasivita podnikatelů je tragická, protest je nezajímá

21. listopadu 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
21. listopadu 2005, 00:00

PŘEDSEDA SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ BEDŘICH DANDA: Několik desítek firem se tento týden chystá protestovat proti nové podobě zákoníku práce. Pár dnů před „stávkou“ není stále jasné, jakou bude mít podobu. Možná je to dáno tím, že podnikatele tato akce příliš nezajímá.

PŘEDSEDA SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ BEDŘICH DANDA: Několik desítek firem se tento týden chystá protestovat proti nové podobě zákoníku práce. Pár dnů před „stávkou“ není stále jasné, jakou bude mít podobu. Možná je to dáno tím, že podnikatele tato akce příliš nezajímá. * Mohou podnikatelé stávkovat? A je to skutečně stávka?

Nikdy jsem neřekl, že to má být stávka. Už několikrát jsem to dementoval. Vyhlásili jsme výzvu ke generálnímu protestu. Podnikatel stávkovat nemůže, to je nesmysl. Může protestovat.

* Jak tedy chcete protestovat?

Existuje několik variant protestu. Od vyvěšení bílých praporů na firmách až po to, že některé dopravní firmy zastaví na půl hodiny autobusy a lidé přijedou pozdě do práce. Ta první varianta by stála nejméně peněz. Dosud ale není forma protestu rozhodnuta.

* Proč volíte takový protest? Proč ne vyjednávání?

Vyjednávalo se dva roky a nic se nevyjednalo. Navíc naše akce je reakcí na to, že odbory budou demonstrovat na podporu tohoto znění zákoníku práce.

* Takže nejde o protest proti znění zákoníku, ale o protiakci k odborářské demonstraci? Je to protest proti tomu, jak odbory ovládají naši republiku. Odboráři i za naše peníze přijedou do Prahy. Může se stát, že se k nám podnikatelé nepřidají, že naši výzvu nevyužijí. * Kolik členů má vaše sdružení?

Přibližně 20 tisíc.

* A kolik firem vás v této akci podpoří? Je to asi 50 firem v celé republice. * Takže do toho nejde ani nějaká významnější část vašich členů? Lidé jsou tu maximálně pasivní. Zákoník práce bude schválen, ČSSD a KSČM ho odhlasují. Přežili jsme jiná zvěrstva, přežijeme i toto. Ale doplatí na to podnikatelé. A musejí si uvědomit, že většina z nich proti tomu nic neudělala. * Mohl byste zmínit některá „zvěrstva“, která vás v novele zákoníku práce obzvlášť zaujala?

Například se tam zaměstnanci dělí na plnohodnotné a méněcenné. Ti plnohodnotní pracují ve státním sektoru a méněcenní v soukromém. Plnohodnotní mají nárok na dvacetiprocentní příplatek za práci v noci a méněcenní jen na desetiprocentní. Nebo to, že podnikatel bude platit prvních 14 dní nemocenskou zaměstnanci. Neumím si představit, jak třeba doktor platí nemocenskou sestřičce. A to je jich sedm tisíc. Hlavně u malých firem, které zaměstnávají jednoho dva lidi, jde vlastně až o stoprocentní plnění. Něco jiného je to ve velkých firmách. Škodovka s deseti tisíci lidmi a šestiprocentní nemocností to vnímá jinak.

* Hledali jste podporu vašeho protestu i u ostatních podnikatelských sdružení?

Oslovili jsme Svaz průmyslu a Konfederaci zaměstnavatelských svazů. Nikdo se ale k naší akci nijak lačně nehlásí. Podnikatele to asi nezajímá. Pasivita je tady tragická.

* Opravdu je to tak zlé?

Vím, o čem mluvím. Setkávám se třeba s podnikateli v Liberci nebo Znojmě, prostě mimo Prahu, a oni mi říkají: „Tak to v Praze konečně změňte. Co tam děláte?“ To se týká spousty jiných věcí, nejen zákoníku práce. A já jim říkám: „Co bych dělal, v pět si sedím s nohama na stole a čtu si noviny.“

* Vážně?

Já tohle všechno dělám zadarmo. Mám svou firmu a vlastních starostí nad hlavu. Za tyhle věci nejsem placený jako odborářští bossové. Na rozdíl od nás mají rozhodně na špičkové právníky. Shrábli majetky, ze kterých žijí. Podnikatelé neshrábli nic, tedy pokud něco neukradli nebo nevytunelovali banku. Jenomže tihle lidé k nám, podnikatelům, nepatří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít