Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Parodie na rovnou soutěž

22. října 2007, 00:00 - Jan Němec
22. října 2007, 00:00

Ministerstvo financí připravuje nový loterijní zákon zakazující v Česku internetové sázení. Sázkové kanceláře jsou se zákazem smířeny, přestože o on-line sázky stojí. Zahraniční firmy se naopak chtějí bránit soudní cestou.

Internetové sázení Ministerstvo financí připravuje nový loterijní zákon zakazující v Česku internetové sázení. Sázkové kanceláře jsou se zákazem smířeny, přestože o on-line sázky stojí. Zahraniční firmy se naopak chtějí bránit soudní cestou.

Sázení, hazardní hry a loterie jsou v České republice stále oblíbenější. Zatímco v roce 1996 utratili čeští sázkaři za svůj koníček 46 miliard, loni to bylo už přes 98 miliard. Čtyři miliardy přitom prosázeli přes internet. Z těchto peněz ale do státní pokladny nepřitekla z daní ani koruna.

Internetové sázení v Česku totiž nabízejí pouze firmy se sídlem v zahraničí, kde také odvádějí daně. Na provozování činnosti v Česku přitom nemají licenci. Takový stav se nelíbí ministerstvu financí. Hodlá mu zabránit novým loterijním zákonem.

Ministerstvo chce explicitní zákaz

Podnikání zahraničních sázkových kanceláří podle ředitele odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Petra Vrzáně nepovoluje ani současná právní úprava. „Podnikání v této oblasti vyžaduje podle zákona povolení. To provozovatelé internetových sázek pochopitelně nemají,“ tvrdí Vrzáň.

Podle ministerstva financí je jednoznačně použitelný paragraf 118a trestního zákona, postihující neoprávněné provozování sázkové a jiné hry. Proto podalo na internetové sázkové společnosti několik trestních oznámení. Ale neuspělo. „Policie odkládala trestní oznámení právě proto, že provozování on-line sázek současný zákon výslovně nezakazuje. Podle ní není chybějící povolení dostatečným důvodem k zásahu,“ vysvětluje Vrzáň. V současné době tak prý nelze zahraničním sázkovým firmám účinně v nabízení těchto služeb bránit.

Právě proto ministerstvo financí připravilo úplně nový loterijní zákon. Ten by měl internetové sázení a hraní zakázat explicitně. Jindřich Rajchl, který v Česku právně zastupuje internetovou sázkovou společnost bwin.com, se ale odvolává na legislativu Evropské unie. Podle ní je on-line sázení legální. Proto podle Rajchla internetové sázkové kanceláře zvláštní licenci v Česku nepotřebují. „To, že ministerstvo chystá nový zákon s explicitním zákazem on-line sázení, podle nás jenom potvrzuje, že v současnosti naše činnost není nezákonná,“ míní Rajchl.

„Je to pouze účelový výklad nelegálních provozovatelů, kteří na úkor těch legálních drancují náš trh bez jakékoliv regulace, povolení a daňových odvodů,“ reaguje Vrzáň. Podle něj je v oblasti sázek a loterií rozhodující národní právní úprava.

Osud nového zákona bude na parlamentu

Původně chtělo ministerstvo financí po vzoru Spojených států amerických nebo Maďarska zamezit on-line sázení i nepřímo. „Chtěli jsme zakázat akceptaci platebních karet a znemožnit platební styk ve prospěch provozovatelů internetových sázek,“ vysvětluje záměr Vrzáň. Banky by tak nesměly převádět platby na účty internetových sázkových firem. Tento návrh však u bank narazil na tvrdý odpor. Poplatky za platební příkazy, navíc do zahraničí, totiž představují nezanedbatelný zdroj příjmů. Proto tento návrh ze zákona nakonec vypadl.

Nový loterijní zákon chce ministerstvo do konce roku předložit vládě. Pak bude další osud zákona záviset na parlamentu. „Ministerstvo nezná podíl příznivců a odpůrců mezi zákonodárci. Předpokládáme ale, že naše důvody jsou natolik přesvědčivé, že zákon přijmou,“ říká o šancích nového zákona Vrzáň.

Jindřich Rajchl je přesvědčen, že zákon parlamentem neprojde. „Podobný pokus už tu byl v roce 2005 a návrh zákona neprošel ani ústavněprávním výborem Poslanecké sněmovny,“ připomíná Rajchl. Pokud by zákon přesto prošel, je bwin.com připraven se s Českem soudit. K žalobě by se připojily zřejmě i další společnosti z asociace Europian Gaming and Betting Association.

Herna v dětském pokojíčku?

Co vlastně ministerstvu financí na internetovém sázení vadí? Hlavním argumentem pro explicitní zákaz on-line sázek je ochrana mladistvých a dalších rizikových skupin před vznikem závislosti na hrách. „Dálkové hraní navozuje anonymitu, nelze ověřit identitu hráče a zejména jeho plnoletost,“ tvrdí Petr Vrzáň. „Jde o zacílení na nejmladší klientelu – do škol a dětských pokojíčků bez omezení. To musí každý soudný člověk odmítnout,“ pokračuje. Provozovatelé podle něj oslovují klientelu, která by jinak do herny nezašla. „Například v Anglii vinou internetu stouplo podle průzkumu hráčství žen v domácnosti o 42 procent,“ upozorňuje Vrzáň.

S tím však nesouhlasí Jindřich Rajchl. „Proti sázení mladistvých máme nejlepší ochranu. Nepřijímáme totiž hotovost, ale pouze platební karty,“ vysvětluje Rajchl. „Ty mladiství buď nemají, nebo disponují studentskou kartou. Tu ale podle čísla poznáme a neakceptujeme.“ Další pojistku proti sázení mladistvých aplikuje podle Rajchla bwin.com při výplatě výhry. „Výběr výhry je možný pouze po zaslání kopie občanského průkazu. Údaje z něj se musí shodovat s registračními údaji sázkaře. Proto si dovolím tvrdit, že v Česku u bwin.com nesází jediný mladistvý,“ konstatuje Rajchl.

Jedinou šancí pro nezletilého sázkaře tak je sázet přes internet prostřednictvím dospělého. Tomu však nelze zcela zabránit ani v „kamenné“ sázkové kanceláři. „Naší zákonnou povinností je nepřijmout sázku od mladistvého, a to si hlídáme. Jestli ale vsadí táta i za syna nebo za jiného nezletilého, je to jeho zodpovědnost, nikoliv sázkové kanceláře,“ připouští mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Lubomír Ježek. „Pracovníci poboček osobně zodpovídají za to, aby nesázeli nezletilí. Je to podobné jako u prodeje alkoholu – zodpovědný je ten, který jej prodal,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Fortuna Martin Todt. Přesto podle něj platí, že kdo si bude chtít vsadit, ten si způsob najde. „Stejně tak se dostane k alkoholu, cigaretám nebo pornografii. Stoprocentní restrikce nebo izolace je vyloučená,“ dodává Todt.

Jiná situace je u heren a výherních automatů. Do herny nebo kasina má totiž mladistvý zákaz vstupu. „V těchto zařízeních existují osoby zodpovědné za dodržování zákazu. Mimo to je v kasinech monitoring, umožňující kontrolovat pohyb zjevně nezletilých osob i zpětně,“ říká Petr Vrzáň. Nový zákon podle něj navíc počítá s blíže nespecifikovaným technickým zamezením hraní mladistvých.

Ochrana mladistvých však není jediným důvodem, proč chce ministerstvo on-line sázkovým kancelářím „zatnout tipec“. „Z hlediska boje proti praní špinavých peněz a vytváření zdrojů pro světový terorismus představuje internetové sázení vážné nebezpečí,“ uvádí další argument proti Petr Vrzáň.

Jindřich Rajchl však tyto obavy považuje za liché. „Společnost bwin. com je naprosto transparentní firma, akciová společnost obchodovatelná na burze. Podezření z praní špinavých peněz je absurdní,“ tvrdí. Podle jeho slov velké sázkové firmy naopak podporují sport, mezi jiným například formou sponzoringu fotbalových klubů.

Rovnoprávnost pro všechny

České sázkové kanceláře mají většinou o internetové sázení zájem. Z oslovených společností jsou na vstup na „internetové pole“ připraveny Sazka, Tipsport i Fortuna. Jediná Chance zatím s on-line sázkami nepočítá.

Přesto se firmy pomalu se zákazem smiřují. Požadují však rovnop
rávnost na trhu. „Chceme, aby byla konečně nastavena rovná pravidla pro české i zahraniční firmy,“ říká ředitel Fortuny Martin Todt. Podle něj státní orgány tím, že zahraničním společnostem v provozování on-line sázek nebrání, jednoznačně diskriminují české firmy. „Se zákazem internetového sázení jsme připraveni se smířit za podmínky, že stát zajistí absolutní dodržování tohoto nařízení, respektive bude schopen účinně zasáhnout v případě porušování takového zákona,“ potvrzuje Lubomír Ježek z Tipsportu.

České i zahraniční subjekty by podle něj měly mít stejné licenční podmínky. A to včetně daňových povinností. Získání licence by se podle Jindřicha Rajchla nebránily ani zahraniční firmy. „Pokud by ministerstvo financí on-line sázení povolilo, určitě by bwin.com měl zájem i o licenci,“ tvrdí Jindřich Rajchl z bwin.com.

Vedoucí marketingu sázkové kanceláře Chance Jana Pokorná však upozorňuje na jiný problém zákazu. A sice na to, jak ministerstvo zajistí jeho vymahatelnost. „Podle našeho názoru nejde jen o zákaz, ale především o jeho legislativní a technické možnosti. Až čas ukáže, jestli je ministerstvo financí schopné zákaz ohlídat i v praxi,“ uzavírá Pokorná.

v usa bojují s hazardem tvrdě

Zřejmě nejpřísnější opatření proti internetovému hazardu přijaly v roce 2006 Spojené státy. Přijaly totiž zákon, který bankám a firmám vydávajícím platební karty zakazuje převádět peníze na účty internetových kasin a heren. V reakci na to odešlo z USA několik „hazardních“ internetových společností. Ústup z amerického trhu pro ně znamenal obrovské ztráty. Zákon se nevztahuje na všechny on-line sázky. Výjimku dostalo internetové sázení na koně, některé sporty a vybrané loterie.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37…
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Ken Block v 10. dílu Gymkhany vystřídal hned pět aut a pět lokací
Renault Trucks D 2019 šetří až 7 % paliva
Technologie
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Tumblr vyhnal porno. Uspokojil Apple, nepotěšil minoritní skupiny
Nvidia prý vypustí GeForce RTX 2060 druhý týden ledna, GTX 1070 už jí vyklízí pole
Průvodce střední třídou Huaweie a Honoru. Který model je nejvýhodnější?
První samostatná GPU Intel mají architekturu Xᵉ, budou konkurovat i hernímu highendu
Hry pro příležitostné hráče