Paříž: pravá vánoční romance

24. prosince 2010, 09:45 - Tomáš Vyšohlíd
24. prosince 2010, 09:45

Nekonečná romantika, lahodné jídlo, skvělé víno a neopakovatelná atmosféra – nechte se zlákat kouzlem jednoho z nejkrásnějších a rozhodně nejromantičtějších měst na světě! Využijte toho, že jej máme téměř za rohem. Vždyť z pražské Ruzyně létá do Paříže každý den několik linek na všechna místní letiště.

Foto: archív Profit

V tomto zimním období můžete navíc ideálně spojit procházku slavnostně nazdobenou Paříží s nákupem vánočních dárků. Toto kouzelné město módy totiž nabízí v předvánoční době velké slevy. A tak si kromě zážitků z místních pamětihodností, dokonalého jídla a opojného vína domů přivezete skvělé módní úlovky pro sebe i své blízké. Pozornost v podobě láhve kvalitního Beaujolais potěší snad každého.

Po stopách historie Kromě nahlížení do úžasně vyšperkovaných výloh, jak je umějí naaranžovat snad jen Francouzi, byste rozhodně neměli vynechat tyto místní architektonické skvosty: Slavný Notre Dame, kde zvoníval zvoník od Matky boží, Bastilu, jejíž pád dal do pohybu historické změny v celé Evropě, anebo Sacré-Coeur ve čtvrti Montmartre, kde zažijete vůbec nejvíc pařížské atmosféry v přilehlých uličkách plných umělců, francouzských hospůdek a rychlého občerstvení s tenoučkými palačinkami. Právě tady se třeba dozvíte věci, které si v průvodcích nepřečtete. Cestou z Montmartru projdete okolo Moulin Rouge, nejslavnějšího kabaretu na světě. Pokud budete chtít zajít na představení, je potřeba lístky rezervovat dopředu a připravit si okolo 200 eur za představení s večeří.

Vydejte se na procházku po slavné Champs Élysées, a když dojdete až nahoru, budete mít možnost se na bulvár podívat z výšky Vítězného oblouku. Jestli vám rozhled nebude stačit, navštivte Eiffelovu věž a projděte se po Martově poli až k Invalidovně – bývalé nemocnici válečných veteránů.

Paříž

V Paříži žije asi 8,5 milionu obyvatel. Je to hlavní město Francie. Větší část této romantické metropole se nachází na pravém břehu řeky Seiny, na západě se rozprostírá Buloňský lesík a na východě lesík Vincenneský. Mezi turisticky nejnavštěvovanější patří čtvrti Le Marais, Montmartre, Montparnasse, okolí Eiffelovy věže a samozřejmě Champs-Elysées.

Jak se tam dostanete Nejpohodlnější je to letecky, cesta z Letiště Praha vás vyjde asi na čtyři tisíce korun. Dostupnost z Prahy má i další výhodu: Nemusíte vymýšlet složité operace s odvozem na letiště, na tom ruzyňském totiž můžete vůz v pohodě nechat. V případě delší cesty (týden a déle) využijte hlídaný a krytý Parking D. Jet se dá i autobusem, který vás do Paříže dopraví za 12 hodin a přibližně za dva tisíce korun. Poměrně zdlouhavá je sem cesta vlakem, využít je možné i vlastní vůz.

Kde se můžete ubytovat V Paříží najdete nepřeberné množství hotelů, hostelů nebo i kempů. I tak je ale lepší si přenocování zamluvit dopředu přes internet, a to třeba na www.booking.com nebo na www.tripadvisor.com. Ceny v hotelu za jednu noc začínají asi na 65 eurech, za dvoulůžkový pokoj v hostelu zaplatíte přibližně 20 eur.

Noční pohádka Pokud vás zajímá moderní umění, navštivte Galerie d‘Orsay nebo centrum Georges Pompidou, moderní architekturu zase můžete obdivovat ve čtvrti La Défense, která byla vystavěna ve třech etapách, v 60., 70. a 80. letech. Leží na předměstí Paříže severozápadně od centra, s nímž je propojena metrem. Název čtvrti znamená česky obrana a odvozuje se od pomníku La Défense de Paris, jenž zde byl vztyčen na paměť vojáků, kteří bránili Paříž během prusko-francouzské války. Milovníci uměleckých klenotů by si samozřejmě měli vyčlenit minimálně jeden den na návštěvu muzea Louvre.

Nejkrásnější je ale celá Paříž v noci – proto si zajděte na večeři do některé z vyhlášených restaurací a nebojte se ochutnat místní speciality: ústřice, šneky nebo proslavený Beef Bourguignon. A předtím, než se vydáte na procházku nočním městem, si samozřejmě dopřejte i skvělé francouzské víno.

Cesta z města Až vás velkoměsto omrzí, zajeďte si na výlet na venkov – třeba do Versailles. V tomto stotisícovém městě, kam se z Paříže dostanete pohodlně vlakem, se nachází slavný barokní zámek, jenž se stal inspirací pro mnohá další evropská sídla. Zámek byl postaven za vlády Ludvíka XVI. jako symbol absolutistické Francie a od roku 1682 až do revolučního

roku 1789 byl sídlem královského dvora a vlády Francie. Trvalo celkem 50 let, než byl skvostný zámek dokončen tak, aby uspokojil ctižádost a představy krále. Nejslavnějším a nejkrásnějším prostorem v zámeckém interiéru je Zrcadlový sál, dlouhý 73 metrů. Uprostřed zámku je umístěna světoznámá přepychová ložnice krále. V nedaleké ložnici královny pak přišlo na svět 19 princů a princezen. Interiérem zámku ale rozhodně návštěva nekončí – za pozornost stojí i jeho rozlehlé zahrady.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít