Panelová sídliště zažívají svou renezanci

09. června 2003, 00:00 - Připravil Tomáš Johánek
09. června 2003, 00:00

Velká poptávka po bytech oživila projekty obytných sídlišťS pádem komunizmu odzvonilo projektům rozsáhlých betonových sídlišť, která za předchozí éry "zkrášlila" řadu větších i menších měst. Nebyla to tak úplně pravda a projekty velkých sídlišť se vracejí, ale v poněkud jiné podobě.

Velká poptávka po bytech oživila projekty obytných sídlišť

S pádem komunizmu odzvonilo projektům rozsáhlých betonových sídlišť, která za předchozí éry „zkrášlila“ řadu větších i menších měst. Nebyla to tak úplně pravda a projekty velkých sídlišť se vracejí, ale v poněkud jiné podobě.

Panelový dům se ve své původní podobě stal strašákem nové doby a bytová výstavba měla směřovat spíše k budování rodinných domků či samostatných bytových domů. Problémy s nedostatkem místa a stále rostoucí zájem o byty však vedly k tomu, že se projekty nových sídlišť začaly postupně vracet. První vlaštovkou bylo Sluneční město na pražské Zbraslavi, kde se podařilo skloubit bytové domy různé velikosti v jedno minisídliště. Výstavbu nových sídlišť nyní plánují například v Praze, Hradci Králové či Mělníku.

Sídliště pro všechny

Jedno z největších porevolučních sídlišť má v následujících letech vzniknout na pražském Zahradním městě. Společnost Central Group, známá zatím spíše výstavbou rodinných domků, tam hodlá postavit celkem 1200 nových bytů. Na rozdíl od minulosti, kdy byty na sídlišti sloužily především pro ty, kdo si nemohli dovolit vlastní rodinný domek, chce toto sídliště nabídnout bydlení pro všechny vrstvy společnosti. Tvrdí to alespoň ředitel Central Group Dušan Kunovský: „Chceme, aby tu byly byty pro všechny. Od levného, nebo řekněme dostupného bydlení pro mladé rodiny s průměrnými příjmy až po vysoce luxusní mezonetové byty se střešními zahradami pro náročné.“ Podle jeho slov budou základem nového sídliště dva vyšší domy s atraktivnějšími byty, obklopené řadou menších staveb. Central Group vyvíjí v Praze řadu dalších aktivit, pokud jde o bytovou výstavbu - společnost připravuje tento rok k výstavbě více než 2000 bytů v nejrůznějších lokalitách Prahy. Po rozestavěných bytových domech v Praze 8-Dolních Chabrech (47 bytů) a v Praze 10-Vršovicích (125 bytů) se bude stavět 176 zděných bytů v sedmi viladomech v Praze 6-Suchdole a dalších 16 nadstandardních domů vyroste do srpna příštího roku v Klausově ulici v Praze 5-Stodůlkách.

Královéhradecké plány

Zcela nové sídliště s 260 byty možná vznikne v královéhradecké čtvrti Podzámčí. Podle tiskové mluvčí zdejšího magistrátu Petry Krátké, by právě tuto lokalitu chtěla radnice vyčlenit pro další bytovou výstavbu ve městě. V současné době se teprve velkorysý projekt teprve připravuje, vyřešeno není ani financování. „Investorem nových bytů rozhodně nebude magistrát,“ říká Krátká. Úkolem magistrátu by měla být pouze úprava územního plánu města, jehož navrhované změny se právě projednávají. Vlastní stavební práce by mohly začít do tří let. Předpokládá se, že na novém sídlišti vzniknou bytové domy a rodinné domky určené především movitějším zákazníkům. Bytová situace v Hradci Králové není zrovna růžová. Bytů je nedostatek, navíc jejich ceny jsou po Praze druhé nejvyšší v republice. Město proto podle Krátké hledá další možnosti, jak zajistit výstavbu dalších bytů.

Nové byty potřebuje i Mělník

Nové sídliště v Bezručově ulici mezi zimním stadionem a bývalým areálem Okresního stavebního podniku chce postavit město Mělník. V současnosti firma Sicom zpracovává pro městský úřad různé varianty projektové dokumentace k územnímu řízení. „Materiály zveřejníme 13. června, pak by rada měla rozhodnout o nejlepším návrhu,“ přiblížil plány města Pavel Průcha z úseku územního rozvoje města, odboru výstavby a rozvoje. Vedení města, už začalo vypracovávat materiály o způsobu výstavby a jeho financování. Jedna varianta předpokládá, že město bude investorem zcela samo. V tom případě využije programu podpory státu při výstavbě nájemních bytů a technické infrastruktury a nebude uvažovat o budování komerčních prostor. Pokud však pozemky se záměrem prodá jinému investorovi, možnost zbudování obchodních ploch v přízemních prostorech domů připustí. V každém případě by se mělo podle Průchy začít s výstavbou nejpozději v roce 2004. Podle předběžných odhadů se počet bytových jednotek bude pohybovat mezi 300 až 350.

Panelová sídliště z dob reálného socializmu jsou už minulostí, nicméně myšlenka sídlišť se vrací - vysoká potřeba bytů vlastně ani jiné řešení neumožňuje.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít