Panelákové šedi odzvonilo

29. září 2008, 08:00 - Marcela Honsová
29. září 2008, 08:00

REKONSTRUKCE PANELOVÝCH DOMŮ - K čím komplexnější modernizaci panelového domu majitelé přikročí, tím větší částku budou moci získat ze Státního fondu rozvoje bydlení.

O těchto změnách v dotacích i o navýšení rozpočtu takzvaného programu Panel ještě pro letošek bude jednat vláda v nejbližších dnech. Minulý týden už odsouhlasila peníze pro renovaci sídlišť na celý příští rok.

Po letošním hubeném roce získá program Panel, jehož prostřednictvím stát podporuje rekonstrukci panelových domů, v roce 2009 ze státního rozpočtu 3,5 miliardy korun. Navíc se zdá, že k letošní jedné a půl miliardě přibude do konce roku další 1,2 miliardy korun. Je to velmi dobrá zpráva jak pro majitele sídlištních bytů, tak pro firmy, které se orientují na jejich renovaci. Úbytek peněz v pokladně programu totiž kritizovala bytová družstva spolu se Svazem podnikatelů ve stavebnictví.

„Na revitalizaci sídlišť se podílejí především střední a malé stavební společnosti. Existují reálné obavy, že při nedostatečné státní podpoře by klesl zájem o rekonstrukce panelových bytů a s tím i zakázky pro firmy,“ obává se Miloslav Mašek, ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Jeho strach o existenci některých podnikatelů ve stavebnictví jej vedl i ke kritice vlády. „Pro nás je to práce, proto nezájem vlády tak těžce neseme. Vláda řeší problémy uvnitř, ale perspektivní záležitosti ji nezajímají. Její účast na nějaké strategii, natož ve stavebnictví, je naprosto nulová,“ míní Mašek.

Předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček vyzdvihuje fakt, že náklady rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení spojené s programem Panel jsou nižší, než je daňový výnos z činností, které program generuje. „Pro státní rozpočet je tedy podpora oprav panelových domů výnosný byznys,“ tvrdí Vaníček.

Nechceme zastavit příjem žádostí

V tuto chvíli je jasné, že problémy pro příští rok jsou zažehnané a i letos by se měla situace zlepšit. „Hledáme všechny možnosti, abychom získali další prostředky pro letošek. Zatím navrhujeme 1,2 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. O tuto částku žádáme snížit dotaci, kterou má fond dostat z výnosů privatizace,“ vysvětluje ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner s tím, že o tomto návrhu by měla vláda jednat tento, maximálně příští týden.

Mezi vlastníky panelových bytů i majiteli stavebních společností se nedostatek financí v programu Panel v tomto roce velmi diskutuje. Ovšem ředitel fondu rozvoje bydlení tvrdí, že peníze do prosince vystačí. „Děláme všechno proto, abychom nemuseli letos zastavit příjem žádostí. Vyřizujeme je podle pořadí, jak byly podány, program stále běží,“ uvádí Wagner. Zároveň upozorňuje i na skutečnost, že podle evropských podmínek musí být žádost podána před zahájením stavby. „Kdybychom nepřijímali žádosti, zastavili bychom zahajování rekonstrukcí. Vedení ministerstva pro místní rozvoj i fondu usiluje o to, abychom mohli žádosti o podporu přijímat kontinuálně dále.“

Při udělování úrokové dotace fond nikoho neupřednostňuje, žádosti jsou řešeny v pořadí, v jakém byly podány. Jediným omezením je objem finančních prostředků. „Vzhledem k nedostatku peněz v letošním roce poskytujeme úrokové dotace v poloviční výši, tedy do dvou procentních bodů místo původních čtyř,“ vysvětluje Wagner. Ovšem podle navrhované změny v dotacích na panelové domy ze Státního fondu rozvoje bydlení by došlo ke změnám podmínek i výše podpory. Zatím tento návrh z jednání vlády stáhl ministr Jiří Čunek právě kvůli nevyjasněnému financování a nedostatku peněz. Nyní o něm bude vláda jednat spolu s navýšením rozpočtu programu Panel na letošek o už zmiňované 1,2 miliardy korun.

Je ovšem třeba zdůraznit, že Panel není přímou dotací, ale dotací úrokové míry. Nepomáhá vlastníkům domů, bytů, družstvům či obcím hradit vlastní náklady, ale pokud kryjí rekonstrukci či její část úvěrem z banky, pak pomáhá snížit úrokové zatížení. Například předepíše-li banka úrok pět procentních bodů a investor získá dotaci dva procentní body, přijdou jej půjčené peníze jen na tři procentní body.

Za víc práce víc peněz

Přibližně třetina Čechů bydlí v panelácích postavených během posledních čtyřiceti let minulého století. Přestože se jejich životnost odhadovala na 30 až 40 let, dnes odborníci tvrdí, že v nich budou pohodlně bydlet i další generace, ovšem ne bez nezbytně nutné revitalizace. Sídlištním domům nehrozí zřícení, ale potřebují zateplit, opravit střechy, vyměnit okna, výtahy, nově ukotvit balkony a lodžie. To všechno jsou práce, které vyžadují vysoce specializované odborníky. Proto se některé firmy orientují právě na renovace panelových domů.

V současné době už začínají být místy patrné konstrukční problémy, hlavně u balkonů a okrajových prvků, neštěstím hrozí výtahy, vypadnout mohou i celé okenní systémy. Odborníci ale uklidňují, že paneláky nebudou padat jako domečky z karet, protože beton je věčný. Původní představa, že se posléze paneláky zbourají a postaví něco lepšího, je ovšem nereálná. Nyní jde o to, aby paneláky poskytovaly standardní bydlení. A to je možné jen po kompletní renovaci. Proto by měla výše podpory v budoucnu záviset na rozsahu prováděné revitalizace. Pohybovala by se od dvou do čtyř procent.

„Na rekonstrukční práce na minimální úrovni by stát poskytoval podporu ve výši dvou a půl procentního bodu. Širší rozsah opravy by umožnil žadateli získat podporu tři procenta. Až čtyřprocentní bonifikací budou podpořeni ti, kteří se rozhodnou ke komplexní opravě panelového domu,“ vysvětluje ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš. Podle něj chce stát tímto opatřením motivovat více k celé a kvalitní obnově panelových domů.

Ministerstvo chce prostřednictvím návrhu novely nařízení vlády č. 299/2001 Sb. rozlišovat výši státní podpory podle šíře rekonstrukce objektů. Více motivováni by byli investoři, kteří provedou úplnou modernizaci v plném rozsahu a především naprosté zateplení. Dosažení maximálních úspor energie je jedním z podstatných argumentů na obhajobu existence programu Panel.

Z paneláků uniká energie celého Temelína

Zateplením plášťů domů se ušetří 30 až 60 procent tepelné energie. Lidé nejenom sáhnou méně do peněženek, ale také dojde k příznivému ovlivnění životního prostředí. Podstatné je také plnění limitu daného Evropskou unií na snižování emisí. „Podpory státu do zateplení domů se vrací kromě těchto rovin i v daňových příjmech, vlivu na zaměstnanost ve výrobě stavebních hmot a stavebnictví,“ připomíná Karel Jedlička ze Stavebního bytového družstva Rozvoj v Ústí nad Labem, které spravuje téměř 2,5 tisíce bytů v panelácích. Se zateplováním domů má družstvo bohaté zkušenosti a vřele je doporučuje. Únikům tepla lze zabránit zateplením objektů, výměnou oken a úpravou vytápěcích systémů.

Zájem vlastníka bytu, který tak ušetří na nákladech za vytápění, se shoduje i s energetickou politikou státu. Přitom podle Vaníčka ze Svazu českých a moravských bytových družstev je škoda, že problematiku paneláků a úspor energií neřeší třeba ministerstvo zdravotnictví či životního prostředí. „Potenciál energetických úspor je tady i do budoucna obrovský. Podle našich odhadů z celkového počtu 1,2 milionu panelových bytů zůstává neopraveno 900 tisíc,“ uvažuje Vaníček.

Energetické úspory, kterých jsme v Česku schopni dosáhnout právě renovací panelákových sídlišť, přirovnává šéf fondu rozvoje bydlení k temelínské elektrárně. „Pokud to převedeme na společného jmenovatele na kilowatty, tak jsme schopni uspořit výkon současných dvou bloků jaderné elektrárny.“

Změní se sídliště v nebezpečná ghetta?

Zanedbání či zbytečné zpožďování revitalizace sídlišť v Česku by mohlo podle mnoha odborníků vést ke vzniku sociálních ghett jako například ve Francii. Ze zpustlých lokalit se totiž začnou lidé stěhovat pryč a na jejich místa přijdou obyvatelé s nízkými příjmy a problematickým chováním. Už nyní je jasné, že značný objem panelových domů je soustředěný na severu Čech a Moravy, v regionech s relativně nižšími příjmy obyvatel.

„Kdybychom přestali s revitalizací paneláků, hrozí sociální nepokoje. Jejich uklidnění by přišlo mnohem dráž než státní pomoc na rekonstrukce sídlišť,“ přináší Vaníček ze svazu bytových družstev další argument na státní podporu. Podle něj je třeba zachovat jak sociologickou pestrost, tak i hodnotu sídlištních lokalit, aby se nestala takzvaně špatnými adresami.

Totéž by mohlo začít platit i o zástavbě cihlových domů, které jsou dosud z jakéhokoli státního programu vyňaty. Majitelé těchto objektů považují současný přístup za diskriminující. Kdy se dočkají nápravy ovšem není zcela jasné. „Zatím hledáme zdroje pro stávající formu podpory, ale v záměru bytové politiky, kterou schválil ministr Čunek, jsou i domy z cihel. I z nich uniká teplo,“ uvádí Wagner a upozorňuje na šanci získat prostředky z evropských fondů v rámci integrovaného operačního programu, kde se počítá s revitalizací zanedbaných částí měst.

„Města nad 20 tisíc obyvatel připravují integrované plány rozvoje pro určité lokality. Pokud sem radnice zahrne panelové či cihlové domy, tak část těch peněz může jít i na jejich revitalizaci. Retardovaná lokalita musí mít více než 500 bytů a je jedno, komu patří, nemusí být jen ve vlastnictví města,“ vysvětluje Jan Wagner.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít