Pandemie může urychlit výstavbu vysokorychlostních sítí, říká viceprezident Huawei Radoslaw Kedzia - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pandemie může urychlit výstavbu vysokorychlostních sítí, říká viceprezident Huawei Radoslaw Kedzia

,

„Jsme připraveni podílet se na vývoji bezpečnosti a spolehlivosti 5G sítí v Evropě,“ říká Radoslaw Kedzia, viceprezident Huawei pro střední, východní a severní Evropu.

Žijeme dnes v době pandemie koronaviru a přitom stojíme na prahu budování 5G sítí. Myslíte si, že je výstavba těchto vysokorychlostních sítí ohrožena? A jak samotná pandemie dopadá na obchodní výsledky společnosti Huawei v Česku a v regionu střední a východní Evropy?

Podle mého názoru je to naopak, současná pandemie by mohla budování sítí páté generace spíše urychlit. Pandemie uzavřela lidi do jejich domovů, znemožnila jim osobní komunikaci a téměř vše se přesunulo na internet. Z hlediska některých parametrů je kapacita využívána na maximum. Pohledem do budoucna je tak jasné, že roste potřeba rychlých moderních sítí s vyšší propustností dat.

Pandemie má samozřejmě dopad jak na naši společnost, tak i na ekonomiku. A to ovlivňuje i podnikání společnosti Huawei v Evropě. Připojení, které sítě poskytují, je v době, kdy je ohroženo veřejné zdraví, životně důležité pro lidi napříč společenskými vrstvami. Kvůli omezením aktivit však bylo mnoho dodávek zákazníkům zpožděno. Společnost Huawei vyvíjí veškeré úsilí, aby pomohla operátorům zajistit stabilní a zabezpečené síťové operace.

Ozývají se hlasy, které tvrdí, že výstavba 5G sítí není nutná a že se jedná především o zájem telekomunikačních společností, které je chtějí vybudovat za každou cenu. Jaký na to máte názor?

Tak to není. Je to volný trh a lidé by přeci neplatili za něco, co nepotřebují. Sítě 5G mají nejen vysokou rychlost, ale také nízkou latenci a masivní spojení. 5G přináší digitalizaci, robotizaci, umělou inteligenci a mnoho dalšího. Z dnešního pohledu je to v podstatě sci-fi. Nejde jen o rychlejší a stabilnější připojení k internetu. Technologie 5G představují dramatickou změnu nejen ve způsobu, jakým se zařízení připojují k síti, ale zejména ve způsobu, jakým mohou vzájemně komunikovat. Sítě 5G jsou určeny primárně pro průmysl, logistiku a pro mnoho dalších oborů. V mnoha průmyslových odvětvích dojde ke změně. V podstatě se jedná o novou technologickou revoluci.

Hovoříte o průmyslu, co ale mohou tyto nové sítě přinést lidem v běžném životě?

Hlavním rozdílem od současné sítě 4G je skutečně rychlost, ale zde je rychlost 100 – 250krát vyšší – až 20 gigabitů za sekundu. Je to jako streamování jednoho HD filmu ve srovnání se čtyřmi stovkami 8K filmů najednou. Skutečné kouzlo však spočívá v minimální odezvě, tedy v délce zpoždění mezi odesláním a přijetím informací. Průměrná doba odezvy člověka je v řádu 200-300 milisekund a současná síť 4G je o 100-200 milisekund rychlejší. Ve světě 5G je však reakce komprimována během jedné milisekundy a někdy i méně. V praxi přichází reakce okamžitě, v reálném čase. A časem budou i běžní lidé těžit z této průmyslové revoluce. 

Jaké technologie by se daly využívat v době home office a práce na dálku?

Například loni v březnu provedl lékařský tým pod vedením neurologa Ling Chichei postup, který implantoval hluboký mozkový stimulační systém pacientovi s Parkinsonovou chorobou. Podle China Daily byl pacient v Pekingu podroben tříhodinové operaci, ale hlavní operační tým byl v Hainanu, městě na jihu země vzdáleném téměř 3 tisíce kilometrů. Díky spojení 5G poskytnutému ve spolupráci s operátorem China Mobile a dodavatelem technologie Huawei byl zásah proveden, jako by byl pacient ve stejné místnosti. Jsme na prahu éry, ve které můžeme okamžitě a po celém světě měnit kvalitu lékařské péče.

Je pravda, že společnost Huawei poskytla některé ze svých technologií k boji s pandemií koronaviru? Můžete uvést některé konkrétní aplikace?

Naše divize cloudových služeb AI nedávno spolupracovala s Univerzitou vědy a technologie Huazhong a Lanwon Technology na vývoji a spuštění služby kvantitativní lékařské analýzy obrazu asistované AI při řešení pandemie Covid-19. Díky našim cloudovým technologiím AI, jako je počítačové vnímání a analýza lékařského obrazu, může služba automaticky, rychle a správně detekovat výsledky kvantifikace CT nebo je rozdělit podle lékaře. To výrazně urychluje diagnostiku zdravotních komplikací a pomáhá s nedostatkem lékařů, kteří mohou přesně diagnostikovat Covid-19. Tento program proto může snížit tlak v karanténě a snížit vysokou pracovní zátěž lékařů. Zahájili jsme i globální akční plán, který má zákazníkům po celém světě pomoci bojovat proti Covid-19 s cloudovými a AI službami.

Po celém světě se objevují varování před společností, kterou zastupujete. Hovoří se o nebezpečí špionáže a napojení na čínskou vládu. V řadě předchozích rozhovorů, jste již toto nebezpečí odmítli, proč si ale myslíte, že se o těchto věcech hovoří?

Z historického pohledu je zřejmé, že kdykoliv je vedoucí pozice USA v ohrožení, Spojené státy vyvinou akci, která nějakým způsobem vrátí úder. Nejde tedy o Čínu či o kybernetickou bezpečnost, ale o konkurenci. Bohužel, všechna obvinění vůči nám jsou založena na spekulacích, a proto tuto akci nazývají spíše „snižováním rizika“ než „postihem“. Ale i ve jménu „snižování rizika“, bude opravdu riziko sníženo vyloučením společnosti Huawei? Spojené státy na toto již odpověděly – i když Huawei nevyužívaly v rámci své hlavní telekomunikační sítě, přesto hlásily mnoho incidentů v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Kybernetická bezpečnost je skutečnou výzvou pro všechny strany, včetně průmyslových skupin, regulátorů, operátorů, dodavatelů a dokonce i koncových uživatelů. A rizika mohou číhat kdekoliv. Vyloučení jednoho dodavatele proto může přinést pouze falešný pocit bezpečí. Pokud chceme problém skutečně vyřešit, musíme se zaměřit na technickou povahu rizika. Prostřednictvím rovné a spravedlivé certifikace, šifrování typu end-to-end, spravedlivého právního prostředí a celosvětové spolupráce je možné toto riziko skutečně zmírnit.

Jedním z orgánů, který vydal varování před použitím softwaru a hardwaru Huawei, je český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Komunikujete se zástupci úřadu, snažíte se o nějaké vysvětlení?

Toto varování přišlo bez jediného důkazu, bez žádného vysvětlení. Jsem přesvědčen, že se jedná především o konkurenční boj. Bohužel zatím s úřadem nekomunikujeme. Jsme však připraveni k diskusi. Velmi o to stojíme a doufáme, že nový ředitel úřadu bude ochoten tuto diskusi vést.

Co konkrétně nabízí Huawei státům nebo České republice v rámci budování 5G sítí?

Huawei nabízí špičkovou technologii, příznivé náklady na pořízení a nejdůležitější prvek – spolehlivost. Naší odpovědností je dodávat stabilní a bezpečná řešení a inovativní produkty. Když je řeč o kyberbezpečnosti, nesmí se zapomínat na historii. Zeptejte se kteréhokoliv českého operátora, zda-li si vybavuje nějaký škodlivý útok ze strany Huawei a odpověď bude, že k ničemu podobnému nikdy nedošlo.

Na druhou stranu, jako ryze soukromá společnost registrovaná v České republice, požadujeme, aby stát stanovil spravedlivé podmínky, nediskriminační tržní podmínky a především atraktivní investiční prostředí. Pouze se zdravým konkurenčním prostředím můžeme očekávat, že infrastruktura 5G sítí bude budována férově a za ekonomicky co nejlepších podmínek pro stát a jeho občany.

V České republice probíhá debata o zapojení společnosti Huawei do budování sítí 5G. Co by se stalo, kdybyste nebyli pozváni k účasti na budování sítí 5G?

Vyloučení společnosti Huawei s sebou nese obrovské finanční následky, ale nejdůležitější je, že nemůžeme dosáhnout stanoveného cíle, jímž je snížení rizik v rámci kybernetické bezpečnosti. Omezení hospodářské soutěže na trhu je vždy spojeno s rizikem rostoucích investičních nákladů. Stavba celé sítě by se zajisté zvýšila o několik miliard korun. Podle analýzy CETA možné vyloučení Huawei z výstavby sítí páté generace zvýší plánované investiční náklady v České republice o zhruba 12 až 38 miliard korun. Náklady na zpožděný vývoj a implementaci vysokorychlostní elektronické komunikační sítě o jeden rok znamenají pro českou ekonomiku roční ztrátu v řádech desítek miliard.

Probíhají podobné diskuse také v jiných zemích Evropské unie? Ve kterých zemích EU se podílíte na budování sítí 5G? Jsou některé z vašich sítí již funkční v zemích EU nebo jinde na světě?

Účast Huawei v Evropě je založena na dlouholeté vzájemné důvěře. Jsme jedním z průkopníků v budování 5G sítí nejen v Asii, ale také v Evropě. Z celkem 91 komerčních 5G smluv o infrastruktuře byla doposud podepsána více než polovina s partnery v Evropě. Dobrým příkladem je Monako, kde jsme ve spolupráci s tamním Telecomem v červenci 2019 vybudovali a spustili sítě páté generace, čímž se Monako stalo první zemí na světě s celorepublikovým pokrytím. Dalším důležitým úspěchem jsou naše aktivity ve Švýcarsku, kde ve spolupráci s provozovatelem Sunrise budujeme infrastrukturu 5G ve více než 200 městech.

Někteří odborníci na síť 5G říkají, že technologie Huawei jsou nezbytné pro budování těchto vysokorychlostních sítí. Je pravda, že vlastníte jednu pětinu patentů potřebných k jejímu vybudování?

Podle IPLytics a Evropského úřadu pro ochranné známky má Huawei 20 % patentů k tzv. standardizované technologii 5G. Většina čínských patentových přihlášek byla již třetím rokem v řadě podána společností Huawei. Dále podle Statista.com vede Huawei v oblasti 5G s 3 147 patenty. Ale nejsou to jen 5G technologie. V roce 2019 byla Huawei udělena většina patentů v EU a byla mezi 10 nejvýznamnějšími příjemci v USA. Evropský patentové úřad sdělil, že Huawei v roce 2019 podal 3 524 patentových přihlášek. Z našich patentových přihlášek se asi dvě třetiny týkaly digitální komunikace, včetně vývoje technologií 5G.

Neuvažujete, že by se Huawei přihlásil sám do aukce, případně v konsorciu s nějakým strategickým, či finančním partnerem?

Huawei se staví do role dodavatele zařízení a nikoliv operátora. Žádných aukcí se účastnit nebudeme.

V loňském roce vydala Evropská komise doporučení pro pečlivější sledování kvality dodavatele technologie 5G a jeho vlastnické struktury. Je to sada nástrojů – seznam doporučení jak budovat a chránit sítě. Pokud jde o toto doporučení, jak se k němu staví společnost Huawei?

EU Toolbox pro 5G je souborem doporučení a výčtem rizik, který je založen na hodnocení rizik koordinovaném Evropskou unií v oblasti kybernetické bezpečnosti 5G sítí. Jedná se o doporučení pro členské státy EU – ty si mohou zvolit, jak chtějí postupovat v rámci zabezpečení 5G. Společnost Huawei plně podporuje úsilí EU a členských států o zajištění bezpečnosti sítí 5G. Ovšem označení společnosti za jakéhosi rizikového dodavatele vzhledem k zemi původu nespravedlivě poškozuje naši obchodní pověst a nevěnuje se adekvátně otázkám bezpečnostního rizika.

Členské státy musí u dodavatelů volit strategii, která je založena na jasných, konkrétních, transparentních, nediskriminačních a přiměřených kritériích odrážejících objektivní okolnosti založené na konkrétních důkazech. Členské státy EU musí jednat v příslušném právním rámci mezinárodních a unijních právních předpisů a dohod. Huawei je v Evropě přítomna téměř 20 let a má prokazatelně dobré výsledky v oblasti bezpečnosti. Budeme tedy dělat vše proto, aby spolupráce s evropskými vládami a průmyslem pokračovala. Jsme připraveni se výrazně podílet na vývoji společných norem pro posílení bezpečnosti a spolehlivosti sítě.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze