Palírna zdarma

23. října 2007, 13:35 - Karel Zaoral
23. října 2007, 13:35

Výkonný program pro vypalování dokáže nahradit komerční alternativy

Nepravidelný seriál o vybavení počítače legálním softwarem zdarma pokračuje dílem o vypalování. Předchozí části byly věnované alternativám pro kancelářský balík i jeho online variantu, poštovnímu klientovi, internetovému prohlížeči pro desktop i mobil, softwaru pro zpracování videa, katalogům hudby a fotografií a postprocesingovému filtru, umožňujícímu kvalitní přehrávání videa. Díky balíku programů by nemělo být problémem vytvořit sestříhaný film, opatřený hudbou, namluvenými komentáři, titulky i některými z hollywoodských efektů. Dnešní díl vyřeší umístění takového filmu, ale i zálohových dat a v podstatě čehokoliv, na CD nebo DVD.
Vypalování dat bylo dlouho doménou placeného softwaru, konkrétně programu Nero Burning Rom, v Česku nejrozšířenějšího. S příchodem Windows XP sice Neru vyrostla konkurence, protože Microsoft do operačního systému přidal podporu vypalování, jenže až směšně nedokonalou. A to hlavně kvůli sporům redmondské firmy s Evropskou komisí o mediaplayer a internet explorer. Jejich výsledek americkou firmu stál stamiliony eur, a tak se pro jistotu zmršené podpoře vypalování v xpéčkách ani nelze divit. Nicméně používat tuto náhražku je jako absolvovat cestu z Prahy do Ostravy místo v BMW 7 na bicyklu bez přehazovačky.
Časem začaly vznikat různé freewarové a opensourcové alternativy k Neru, které však trpěly dětskými nemocemi, například nedostatečnou podporou některých mechanik, chybami na vypálených médiích nebo ne zcela kompletní podporou všech typů médií. Po konsolidaci, z níž jako obvykle vyšly pouze ty nejživotaschopnější projekty, se jako jeden z nejlepších jeví švédský software pojmenovaný CDBurnerXP Pro. Umí pálit v podstatě na cokoliv. Je určený pro Windows včetně poslední verze Vista a s přehledem zastoupí zmíněné Nero, které zatím narostlo do obludných rozměrů. Jednou dokonale zvládnutou technologii přístupu k optické mechanice a přenosu dat na stříbřité kotoučky už totiž v podstatě nelze zlepšit. A protože každá nová verze programu musí nabídnout něco nového, vydalo se Nero cestou nabalování různých bonusů v podobě funkce pro návrh bookletů, potisku printable médií, až po integrovaný přehrávač videa. A dívat se na video v programu primárně určeném pro vypalování je skutečně obludné. CDBurner oproti tomu právě dosáhl úrovně, kdy dopracoval technologii vypalování na úroveň dnešních standardů. Oproti Neru, které zabírá neskutečných dvě stě megabytů dat, je stokrát menší, což kromě toho, že ho lze rychleji stáhnout, přináší i další bonus. Vzhledem k menšímu ovlivňování knihoven a registrů je oproti Neru stabilnější i rychlejší. Výčet funkcí, které program umí, se ve vztahu k placeným produktům v podstatě kryje. Samozřejmostí je podpora ochrany proti podtečení zásobníku (které znehodnotí vypalované CD nebo DVD), pálení na plus i minus typy disků, nedávno přibyla i podpora dvouvrstvých médií. CDBurner umí také vytvářet hudební CD z materiálu ve formě MP3, WMA nebo Ogg a podporuje i vytvoření video DVD pro stolní přehrávače nebo MP3 CD, které se hodí třeba do auta na dlouhé cesty. Samo vypalování je velmi intuitivní. Po zvolení požadované datové kompilace a vložení prázdného disku do mechaniky se v dolní části hlavního okna aplikace objeví graf, podobný tomu z Nera, který zobrazuje míru zaplnění kapacity média. Už stačí jen přidat požadované soubory a spustit samotný proces pálení. CDBurner podporuje vytváření bootovacích disků, kopírování z jedné optické mechaniky do druhé, automatickou kontrolu správnosti zapsaných dat, vytváření ISO obrazů médií nebo ripování audio CD. Lze proto s jistotou tvrdit, že jako náhrada komerčních vypalovacích programů je švédský software stoprocentní. A když vezmeme v úvahu nabubřelost placených konkurentů a množství balastu, kterým obvykle zaneřádí operační systém, je to jeden z mála freeware programů, o nichž lze tvrdit, že placené konkurenty překonávají.

Tabulka:
CDBurnerXP Pro
formáty: CD-R/RW/DVD+R/-R/+RW/-RW,DL, mp3 CD, Video-DVD, Audio-CD
vlastnosti:automatická kontrola zapsaných dat vypalování on-the-fly s ochranou buffer-underrun rychlé a plné smazání disku rip z Audio-CD do wav, mp3, wma a ogg stažení informací o albu z internetové databáze vytváření a pálení vlastních ISO převod *.bin a *.nrg na standardní *.ISO
nástroj na vytváření obalů audio editor, převaděč wav-mp3
adresa: http://www.cdburnerxp.se čeština: http://www.cdburnerxp.se/translations cena: zdarma

klady
zdarma jednoduché ovládání ripování Audio CD podpora formátů
jednoduchost
stoprocentní náhrada komerčních aplikací

zápory
nejsou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít