Pády vlády jako folklor

13. ledna 2012, 15:57 - Petr Kolář
13. ledna 2012, 15:57

Glosa

Kabinet Petra Nečase pokračuje v jedné ze svých nejzdařilejších disciplín: udržování napětí v tom, která ze stran a kvůli čemu z kabinetu odejde. V uplynulém týdnu si všichni do „alba ultimát“ mohli přidat hned dva pokusy. První měly na svědomí Věci veřejné kvůli církevním restitucím, druhý pokus učinil šéf TOP 09 kvůli vstupu do nové rozpočtové a hospodářské unie v rámci EU. Nakonec se samozřejmě nestalo/nestane nic. Tak jako už v historii Nečasova kabinetu tolikrát, když někdo s něčím podobným přišel.
Občanští demokraté v čele s Nečasem si rozpad vlády nepřejí za žádnou cenu. Premiér si jasně uvědomuje, že jen v čele kabinetu může udržet svoji pozici v ODS a jeho spolustraníci už o nutnosti zůstávat ve vládě ani ojediněle nepolemizují. Zkrátka to tak je.
Věci veřejné jsou ve dvojím ohni od chvíle, kdy se Vít Bárta dostal do potíží. Nyní jimi zmítají tři různé cíle: snaží se působit jako protestní strana, aby přilákaly zpět voliče, protože se jejich preference pohybují hluboko pod pěti procenty. Za druhé musejí zůstat ve vládě za každou cenu, neboť jen tak je možné do strany vytáhnout ještě nějaké peníze (copak se asi děje na ministerstvu školství?). A do toho část véčkařů, kterým šéfové strany v čele s Bártou lhali, věří, že by díky odchodu z vlády měla strana šanci na přežití.
Vše se zkombinovalo u církevních restitucí. U veřejnosti jde o nepopulární téma, na němž – má-li už projít – je dobré něco vyhandlovat. Zvlášť když v poslední době funguje spojení VV s ODS proti TOP 09. Jenže Nečas se tentokrát pochlapil a žádné hrátky nepřipustil. Véčkaři proto dopadli jako kašpaři, kteří nezískali nic, a ještě naštvali část vlastní strany, že výhružky nedotáhli do konce.
Jediný, komu by rozpad koalice mohl vyhovovat, je TOP 09. Zejména Miroslavu Kalouskovi by se mohlo hodit, že s ním Karel Schwarzenberg ještě jednou objede zemi v kampani. K image klidné pravicové proevropské síly by ale rozbití vlády nepřispělo. Proto by topka šla pryč pouze tehdy, pokud by byl oním „rozbíječem“ koalice někdo jiný (ať už jsou její námluvy s ČSSD v jakékoli fázi, je nutné připomenout, že se nestačí dohodnout s Bohuslavem Sobotkou, ale Michalem Haškem). Najít někoho jiného se jí však ve sporu o vstup do rozpočtové unie nepodaří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít