Padlý kolos AIG se vrací do života

17. ledna 2011, 14:59 - stu
17. ledna 2011, 14:59

Pojišťovací gigant AIG, který před krachem zachránila 182 miliardami dolarů v roce 2008 americká vláda a centrální banka, bude opět v soukromých rukách. Vláda hodlá rozprodat svůj podíl akcií, který se vyšplhal až na 92 procent.

Foto: Archiv

Jeden ze symbolů finanční krize definitivně vstává z mrtvých. Americký pojišťovací gigant AIG, který musely před bankrotem zachránit státní půjčky a kapitálové injekce úhrnem za 182 miliard dolarů, se v příštím roce a půl vrátí do soukromých rukou. Americká vláda se hodlá zbavit svého 92procentního podílu ve společnosti. Očekává, že se jí tím vrátí 49 miliard dolarů, které do pojišťovny napumpovala výměnou za preferenční akcie.

Tuto částku může vláda získat, pokud akcie prodá za průměrnou cenu 29 dolarů za kus, spočítala agentura Bloomberg. Nyní se akcie AIG obchodují zhruba za 54 dolarů za kus. Za poslední rok jejich cena vzrostla o více než devadesát procent. Pořád je to však jen stín toho, za kolik se akcie AIG prodávaly před vypuknutím finanční krize. V roce 2007 na burze stály okolo 1400 dolarů. Analytici citovaní německým týdeníkem Der Spiegel nicméně odhadují zisk z prodeje akcií pro stát ve výši 20 až 30 miliard dolarů.

AIG se dočkala záchrany ze strany státu den po krachu banky Lehman Brothers, po němž nabrala finanční krize na obrátkách. Pojišťovna bez státních peněz nebyla schopna vyplatit bankám plnění z pojištění některých dluhopisů krytých nesplácenými hypotékami. Bez zásahu státu by se podle řady ekonomů tehdy americký bankovní trh.

Vláda do pojišťovny nalila nový kapitál výměnou za preferenční akcie. Zároveň si pojišťovna mohla levně půjčit peníze od centrální banky tzv. Federálního rezervního systému. Poslední z těchto půjček ve výši 21 miliard dolarů zaplatila AIG v polovině ledna. I na tuto splátku ji půjčila vláda.

Peníze, které pojišťovna bude vládě i po prodeji státního podílu dlužit, zaplatí z prodeje některých aktiv. V minulosti státní půjčky AIG splácela například z prodeje většinového podílu ve společnosti AIA Group, který vynesl 20,5 miliardy dolarů, a z prodeje pojišťovny Američan Life Insurance, za který inkasovala 16,2 miliardy dolarů.

Klíčem k přežití AIG byla její pojišťovací divize. Ta zůstala i ve době finanční krize zisková. Pokud se roční zisk této divize vyhoupne na osm miliard dolarů, nebude problém státní podíl ve společnosti prodat, míní Jim Millstein, zástupce amerického ministerstva financí v AIG. Investoři totiž budou mít záruku, že si kupují akcie firmy, která je schopná vydělávat.

Díky zdravé pojišťovací divizi se k záchraně AIG stát v roce 2008 odhodlal. Ta představovala dobrou záruku za poskytnuté úvěry, tvrdí šéf americké centrální banky Ben Bernanke.

O právo řídit opětovnou privatizaci AIG se už na Wall Street svádí mezi velkými bankami tuhý boj, píše Der Spiegel. Na poplatcích souvisejících s prodejem státních akcií by mohly vydělat až 300 milionů dolarů.

Americká vláda se už loni postupně zbavila svých podílů v bance Citigroup a automobilce General Motors. Dohromady z jejich prodeje získala 24 miliard dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít