Padělky se stěhují na web

26. července 2012, 13:12 - Jitka Znamenáčková
26. července 2012, 13:12

Spojené státy vydaly letošní Watch List neboli seznam zemí, kde se nejvíce porušují autorská práva. Česko naštěstí v seznamu už potřetí vřadě není, protože přitvrdilo při kontrole tržišť. Naopak Čína či Thajsko stále chrlí plagiáty. Neobvyklé nejsou už ani padělky léků či doplňků stravy.

 

 Dobrá zpráva pro Českou republiku: již potřetí v řadě nebyla zařazena na seznam americké vlády Watch List, který uvádí země, v nichž se významně porušují práva duševního vlastnictví. To je důležité zejména pro americké investory a exportéry, aby věděli, kde si na ochranu svého know-how mají dávat větší pozor.

 Seznam však postupně začal zajímat všechny světové hráče zahraničního obchodu. Na jeho tvorbě se totiž nepodílí jen americká vláda, ale především tamní podnikatelský sektor. Určitě stojí za zmínku, že v rámci přípravy letošního Watch Listu nepřišla na ČR ve Spojených státech od firem žádná stížnost.

 Kontrol je v Česku víc, padělků méně

 Na seznamu se Česko objevilo po různě dlouhých přestávkách naposledy v roce 2009. Od té doby USA velmi kladně hodnotí pokrok, který se stal ve vymáhání práv duševního vlastnictví, a to zejména při prodeji padělků. V současné době byl prodej padělaného zboží na tržištích zejména v českém pohraničí minimalizován. Některá tržiště, jako například pražská SAPA, jsou pod každodenním dohledem kontrolních orgánů.

 Američané nejvíce hodnotí efektivitu, spolupráci a počet kontrol orgánů české státní správy. Například Česká obchodní inspekce v minulém roce provedla 2 144 kontrol, zatímco o rok dříve to bylo jen 1 710. Počet zabavených padělků se přitom snížil ze 133 tisíc v roce 2010 na loňských 86 tisíc. Zvyšuje se i počet šetřených případů porušení práv k duševnímu vlastnictví Policií ČR, v roce 2010 jich bylo 1 052 a loni již 1 106, nejčastěji jde o padělání ochranné známky nebo porušení autorských práv.

 Zkrátka padělaných kabelek Gucci či Louis Vuitton, CD a DVD na českých tržnicích výrazně ubylo, nicméně padělky alkoholu či cigaret stále přetrvávají. Objevují se také padělky léků a různých doplňků stravy prodávaných on-line. Trend posledních let se totiž obrací čím dál více k internetu, kam se přesouvá prodej padělků a dochází také k porušování autorských práv. Dodržování práv duševního vlastnictví na on-linu je nyní v hledáčku českých kontrolních orgánů. Například Celní správa ČR má samostatný referát internetové kriminality zaměřený zejména na prodej padělků on-line, kterému je možné od konce minulého roku hlásit takové případy přes internetový formulář.

 Mezi nejhorší patří i Kanada nebo Finsko

 Letošní Watch List nebyl co do výčtu zemí velkým překvapením. Objevili se v něm notoričtí hříšníci, kteří vymáhání práv k duševnímu vlastnictví nevěnují velkou pozornost. Stálicemi prioritní části seznamu jsou například Čína, Indie, Indonésie, Rusko, Thajsko, Ukrajina, Argentina či Venezuela zejména kvůli prodeji padělků, ale i kvůli internetové kriminalitě. Kanada pak kvůli porušování autorských práv na internetu.

 V části seznamu, kde jsou uvedeny země, které porušují práva k duševnímu vlastnictví, ale nejsou prioritní, je řada zemí Jižní Ameriky, Asie a Blízkého východu. Objevily se tam ale i evropské země: Finsko, Itálie, Řecko a Norsko kvůli porušování autorských práv na internetu a Rumunsko kvůli masivnímu prodeji padělků. Oproti minulým rokům nebylo zařazeno Švédsko kvůli serverům s nelegálními kopiemi filmů a hudby.

 Problémem nejen pro Spojené státy je z hlediska práv duševního vlastnictví zejména Čína, která je jedním z největších obchodních partnerů USA. Ačkoli Čína v posledních letech přijala řadu legislativních úprav na ochranu práv duševního vlastnictví, stále pokulhává jejich vymáhání.

 Jednou z příčin je zejména nedostatek specializovaných soudců. Problémem je nejen výroba a prodej padělků světových značek, ale i registrace zahraničních ochranných známek nebo zeměpisných označení ve „špatné víře“ u čínského patentového úřadu. Těmto praktikám se vedle evropských vín či mexické tequily paradoxně nevyhnou ani hudební nástroje.

 Trnem v oku jsou pro Ameriku také čínské servery sloužící jako úložiště nelegálně kopírovaných filmů, softwaru a hudby. Čína spolu s Indií představují masivní producenty padělaných léků, které často mohou být zdraví škodlivé. Výjimkou není ani padělání doplňků stravy, jídla a nápojů, tradičně již textilu, sportovních potřeb, elektroniky či parfémů a jiných drogistických výrobků, ale třeba také automobilů, součástí letadel, zubních past, žiletek či šamponů.

 Novinkou jsou krádeže obchodních tajemství

 Vynalézavost porušovatelů práv duševního vlastnictví je nekonečná, a tak americké a evropské firmy v poslední době čelí novému trendu v Číně, kterým jsou krádeže obchodních tajemství tamními partnery. Jde především o nové technologie, v případě společností z EU to jsou zařízení obnovitelných zdrojů energie. Čínské firmy se však nespokojily jen s pouhým okopírováním obchodních tajemství a výrobou těchto technologií, ale jejich prodejem zpět do USA či Evropy a posléze nabídkou odkupu poškozených podniků. Některé z těchto případů by mohly skončit jako spory v rámci Světové obchodní organizace.

 Nekalým praktikám asijských firem v oblasti práv duševního vlastnictví se nevyhnou ani české podniky. Kromě padělků jsou hlášeny i registrace ochranných známek ve „špatné víře“, tzn. firma, která například v Číně registruje u tamního patentového úřadu ochrannou známku či zeměpisné označení české firmy, dobře ví, že takové značení je již registrováno jinde a chce tím parazitovat na dobré pověsti značky. V takových případech nezbývá nic jiného než se obrátit na soudy v zemi, kde jsou práva duševního vlastnictví porušena.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít