Padělky „made in China“. Němečtí strojaři jsou bezradní - Euro.cz

Přihlášení

Padělky „made in China“. Němečtí strojaři jsou bezradní

, dah,
Padělky „made in China“. Němečtí strojaři jsou bezradní
Zdroj: Siemens

Téměř každá třetí německá strojírenská firma pravidelně nachází na internetových obchodních platformách padělky svých výrobků a jejich počet dál roste. Čínské úřady na druhou stranu s poškozenými firmami spolupracují lépe než dřív.

Údaje o neblahém vývoji uveřejnilo německé oborové sdružení VDMA. Z jeho loňského průzkumu vyplývá, že na obchodních platformách pro velkoodběratele objevilo padělky vlastního zboží na 28 procent německých výrobců strojů a zařízení. Ti neblahý vývoj potvrzují. „Problém s padělky se v posledních letech výrazně prohloubil,“ prohlásil mluvčí technologického koncernu Siemens.

Alibaba je pod drobnohledem

Trnem v oku jsou německým průmyslníkům zejména specializované platformy pro online obchody, jakou je přední čínská společnost působící v e-commerce Alibaba. Podle několika společností a strojírenského sdružení VDMA se tyto platformy v posledních několika letech staly velkými odbytovými kanály padělatelů.


Padělky jsou dlouhodobým problémem Alibaby:

USA vrátily Alibabu na černou listinu. Prý znovu prodává padělky

Alibaba


„Alibaba je vysokým podílem falšovaných produktů v nabídce známý,“ potvrzuje výrobce ložisek SKF. Pro provozovatele čínské platformy je to nepříjemné nařčení. „Alibaba se padělkům i porušování autorských práv usilovně brání,“ dušoval se rakouskému serveru Industriemagazin.at zástupce německé pobočky společnosti Alibaba v Mnichově. „Náš úspěch stojí na důvěře, proto otázku padělků bereme velmi vážně,“ ujišťoval s tím, že Alibaba se padělky snaží odhalovat různými iniciativami i speciálním počítačovým programem.

Většina padělků pochází z Číny

Padělatelé porušují práva na značku, vyrábějí nespolehlivé komponenty nebo kopírují rovnou celé stroje. „Padělatelé připravují původní výrobce o příjmy a navíc nekvalitními napodobeninami ohrožují i jejich dobrou pověst,“ popisuje typické škody Holger Engelmann, předseda představenstva dodavatele automobilových dílů Webasto.

Německý průmysl nicméně zaznamenává posun v přístupu čínských úřadů. „Čína pořád ještě zůstává hlavním původcem padělaného zboží, ale spolupráce s jejími úřady se zlepšuje,“ uvedl právník VDMA Daniel van Geerenstein s tím, že oficiální místa reagují na stížnosti alespoň rychleji než dřív. V praxi to ale není nic platné.

Jak potvrzují němečtí výrobci, identifikovat padělky je zejména v případě komponentů nesmírně obtížné, a i když se to podaří, dohnat padělatele k zodpovědnosti beztak nejde. Právě to je ale podle koncernu Siemens základní věc. „S internetovými platformami, jako je Alibaba, i s čínskými úřady na tom velmi úzce spolupracujeme,“ ujišťuje mluvčí. Loni tato snaha přinesla ovoce v podobě 150 tisíc zabavených elektrických zásuvek a elektronických komponentů v hodnotě několika milionů euro.

Přečtěte si také:

Drahé padělky. Česko kvůli nim přichází o 18,5 miliardy korun

Alibaba má problém s padělky. Slabé čínské zákony jí škodí v USA

Čeští vývozci opět našli cestu do Indie. Loni export přidal 13 procent

Diskuze