Padělků českého umění přibývá

12. července 2011, 09:40 - Jan Stuchlík
12. července 2011, 09:40

Až třetina obrazů českých meziválečných autorů na trhu jsou falzifikáty. Padělatelům nahrává i právní úprava působnosti soudních znalců.

Foto: Profimedia.cz

Zrod padělaného obrazu může být velmi jednoduchý. Začíná to inzerátem, že někdo vykoupí například z pozůstalosti obrazy neznámých autorů. Ty pak protřídí, a když se některý nápadně podobá stylu, jakým tvořil třeba významný meziválečný umělec, do rohu doplní jeho falešný podpis. Pak už stačí jen najít důvěřivého kupce, který bude nadšen, jak levně koupil obraz slavného mistra. Jindy si padělatel najde soudního znalce, který mu zhotoví posudek o pravosti díla. S ním se obraz prodá snadno.

Podle některých odhadů se v českých sbírkách vyskytuje až třetina padělaných obrazů z doby české moderny, o niž je mezi sběrateli největší zájem. „Hrozným způsobem to degraduje trh i sbírky. Představte si třeba situaci, že několik dědiců takovou sbírku zdědí a rozdělí si ji. Až za čas jeden z nich zjistí, že jeho obrazy jsou falešné. Co to asi v rodině způsobí?“ klade řečnickou otázku Zdeněk Novák z občanského sdružení Falzum Stop, které se snaží bojovat za očištění trhu s uměním.

Potíž je v tom, že české zákony kupce umění příliš nechrání. Pokud se spolehne jen na znalecké posudky, které stvrzují pravost díla, odškodnění se nedočká. Odpovědnost soudních znalců za špatné posudky zatím chybí. Ministerstvo spravedlnosti to chce změnit. Vláda už schválila takzvanou kárnou novelu zákona o znalcích a tlumočnících, která umožní udělit znalci za špatný posudek pokutu až 100 tisíc korun a vyškrtnout ho ze seznamu odborníků. „Setkali jsme se třeba s případem, že na obraz byly tři znalecké posudky, které tvrdily, že jde o originál, ale ve skutečnosti to bylo falzum,“ popisuje situaci Novák.

Kupující se může bránit tím, že si buď ještě před koupí vyžádá odbornou expertízu, nebo si ji nechá udělat po převzetí obrazu. Rentgenový snímek, který spolehlivě prokáže obraz se zfalšovaným podpisem, přijde na pět tisíc korun. Náročnější posudek, který spočívá v chemickém rozboru barev a plátna a snímcích v rentgenovém a infračerveném spektru, stojí

20 až 30 tisíc korun. Takové analýzy dělá například Národní galerie či Kriminalistický ústav. Pokud kupec zjistí, že obraz je padělaný, může ho prodávajícímu nebo aukčnímu domu vrátit. U soukromého prodeje to je možné udělat do dvou let, u dražby do tří měsíců.

U dražšího obrazu známého autora má smysl si vyžádat i posudek kunsthistorika, který sice nemá razítko soudního znalce, ale na daného umělce se specializuje. Ten zpravidla ví, kde se jeho díla nacházejí, a dokáže říct, že daný obraz má ve sbírce určitá galerie či osoba, která ho určitě neprodává. „Nicméně platí, že na seriózním trhu je obraz významného autora bez posudku konkrétního kunsthistorika-specialisty neprodejný,“ dodává Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art+.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít