Padající burzy jsou investiční šance

15. září 2011, 09:23 - Jan Stuchlík
15. září 2011, 09:23

Na investice do akcií by drobní investoři ani po letní bouři na finančních trzích neměli zanevřít. Ochránit před ztrátami je dlouhodobě může promyšlená strategie pravidelného investování.

Foto: Profimedia.cz

Připravte se na recesi a na krach eurozóny. Na recesi zapomeňte, čeká nás sice pomalý ekonomický růst, ale firmám a jejich ziskům to moc neublíží. Přesně takto protichůdné zprávy se na konci léta ozývají ze světa. A podle toho, který z hlasů je zrovna silnější, létají nahoru a dolů světové akciové trhy. Během čtyř týdnů uprostřed prázdnin se propadly skoro o 20 procent. Na konci srpna a začátku září několikrát vyletěly o sedm procent vzhůru, aby za pár dnů tyto zisky ztratily.

Pro drobného investora, který se rozhodl, že na finančních trzích, přesněji v podílových fondech, najde lepší zhodnocení svého majetku než na bankovních účtech, to je nervy drásající představení. Jenže se zdá, že čeští investoři se hned tak nějakého pádu finančních trhů neleknou. Zocelila je první velká krize, kterou si prošli v roce 2008. Po letošním letním velkém akciovém výprodeji sice zavalili správce svého majetku dotazy, co se vlastně děje, k masovému odchodu z podílových fondů se ale nakonec nerozhodli. „Za prvních srpnových 14 dnů se k prodeji podílových listů kvůli panice odhodlalo zhruba 300 klientů. Celkem jich přitom máme 75 tisíc,“ říká Richard Siuda, člen představenstva investiční společnosti Conseq.

Podobnou zkušenost mají i v ČSOB, české trojce podle objemu spravovaného majetku. „Aktuální situace ukázala na zvyšující se rozdíly mezi jednotlivými investory. Zatímco dříve byla většina klientů výrazně konzervativních, nyní se začíná vynořovat také skupina dynamičtějších investorů, kteří poklesy na trzích aktivně využívají ke zvýšení podílu růstové složky svých investic,“ dodává za investiční společnost ČSOB její mluvčí Pavla Hávová.

Čekejte tobogán

Zprávy ze světových trhů jsou smíšené. Na jedné straně se investoři bojí příchodu druhé recese v USA a dalšího rozšíření dluhové krize v eurozóně, která by dostala do velkých potíží evropské banky a následně i firmy a spotřebitele. Na druhé straně průzkumy mezi ekonomy a analytiky naznačují, že recese nepřijde, a i když se růst v USA i v Evropě bude loudat, na ziscích podniků se to příliš neprojeví. A ty jsou klíčové pro stanovení hodnoty akcií. V tuto chvíli se při porovnání ceny akcií vzhledem k očekávaným ziskům jeví jako levné. Americké a evropské indexy jsou z tohoto pohledu pod dlouhodobými průměry. To je ideální příležitost pro nákupy. I známý investiční mág Warren Buffett se nechal slyšet, že nejvíce za poslední dobu nakupoval 6. srpna, kdy všichni prodávali a poslali indexy o šest procent dolů. „Rád nakupuju ve slevách,“ dodal Buffet.

Zástupci českých investičních společností předpovídají pro příštích pár měsíců až let na trzích vyšší kolísavost. „Jakmile se ale ekonomiky očistí od dluhů, vznikne na trhu prostředí pro zdravý růst firem. Čím rychleji vlády přijmou odpovědnost za své dluhy a čím razantněji budou tyto problémy řešit, tím rychleji se pak můžeme dočkat dynamického růstu,“ soudí Michal Valentík, hlavní investiční stratég společnosti ČP Invest. Zejména zkušení investoři mohou častější poklesy na trzích využít ke zvýšení podílu dynamické složky ve svém portfoliu. „Pro běžné klienty se v tomto prostředí jeví jako nejvhodnější přístup pravidelné investování a investice s ochranou kapitálu,“ soudí Hávová z ČSOB.

Ochrana pravidelného investování

Pravidelného investora by propady na trzích, k jakým došlo letos v létě, neměly vyděsit, pokud se drží stanovené investiční strategie. Ve zkratce takový investor posílá do zvolených podílových fondů každý měsíc předem stanovenou částku, ať se na trzích děje cokoli. Když je trh dole, nakoupí automaticky za nižší ceny více podílových listů než v době, kdy se finanční trhy šplhají na rekordní úrovně. Ve výsledku tak snadněji na růstu vydělá. „Pravidelný investor vychází z každé krize posílen, protože během ní nakoupí za nízké ceny a jeho investice jsou po obratu trhu ziskové dříve než investice jednorázového investora. Pravidelné investování doporučujeme zejména na takto kolísavém trhu, jakého jsme svědky nyní,“ vysvětluje Martin Burda, generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny (ISČS).

Strategie pravidelného investování je vhodná i pro začínající investory. S poměrně nízkou částkou si mohou snadno zkusit vydělávat i prodělávat, aniž by je to existenčně ohrozilo. „Troufám si tvrdit, že každý by měl mít nastavený program pravidelných investic do akciového fondu na menší částku. Jen tak se může z kolísavosti radovat a nikoliv panikařit,“ míní Petr Šimčák, ředitel obchodu pro banky a instituce v Pioneer Investments. Výhody pravidelných investic potvrzují i dlouhodobé výzkumy. Jednorázoví drobní investoři, kteří se snaží najít nejvýhodnější okamžik pro nákup a prodej, zpravidla končí ve ztrátách. Na rozdíl od profesionálů jsou ve vleku dění na trzích, takže kupují v době, kdy už jsou ceny vysoké, a naopak prodávají zbytečně nízko, protože se často bojí smířit se s určitou ztrátou. Místo toho doufají, že se trend zase obrátí v jejich prospěch. Jenže po dalším případném poklesu už prodělky psychicky nevydrží a prodají s ještě větší ztrátou.

Dodržujte strategii

Kvůli dění na akciových trzích není rozhodně důvod se akciím a akciovým fondům vyhýbat. „Omezit podíl akcií v portfoliu by investoři měli, pokud čekají, že se výkonnost firem dramaticky zhorší, nebo pokud mají pocit, že jsou akcie drahé. To znamená, že vzhledem ke svým cenám nesou příliš malé dividendy, že firmy dokážou generovat příliš malé zisky. Jenže v takové situaci nejsme,“ říká Richard Siuda z Consequ. Firmy hlásí zisky, které překonávají odhady analytiků. Předpovědi ziskovosti jsou navíc ve srovnání s prognózami ekonomického růstu nejoptimističtější za posledních několik desetiletí. Nynější úroveň cen akcií prostě neodpovídá jejich skutečné hodnotě.

Na trhu přitom není příliš alternativ, které by mohly akcie v portfoliích nahradit. Státní dluhopisy zemí jako Německo, USA či Česká republika, které jsou vnímané jako bezpečná investice, nesou mizerný výnos. Do budoucna se navíc dá čekat propad jejich cen, jak se investoři přestanou bát riskovat a dluhopisy vyprodávat. Drahé kovy jako zlato sice prudce zdražují, ale jejich cena je více než kdy jindy ovlivněna psychologií, přesněji obavami o ekonomickou budoucnost. Cena žlutého kovu může spadnout stejně rychle, jako se nyní drápe na historické rekordy. „Zvážil bych zahrnutí realit a komodit do portfolia jako částečnou ochranu proti případné vyšší inflaci v následujících letech,“ zmiňuje možné investiční varianty Burda z ISČS. Všichni oslovení experti se nicméně shodují, že více než kdy jindy platí, že drobní investoři by se měli držet dlouhodobé investiční strategie, pro niž se rozhodli po konzultaci s experty.

Jak uložit 200 tisíc

Těm, kteří mají nyní volných například 200 tisíc korun a přemýšlejí co s nimi, experti doporučují vytvořit si mix různých investičních nástrojů. Podle toho, jakou ztrátu v průběhu investičního horizontu jsou schopni a ochotni unést, se bude jen lišit, kolik peněz dají do rizikovějších akcií a kolik do jistějších dluhopisů či fondů peněžního trhu. „Pro průměrně konzervativního investora bychom pro investici na dobu pěti až 10 let doporučili dát pět procent do fondů zaměřených na rozvíjející se trhy, 10 procent do fondů peněžního trhu, 10 procent do smíšeného fondu, který investuje do akcií i dluhopisů, 30 procent vložit do fondu zaměřeného na komodity, 15 procent do akciového fondu a 30 procent do fondu firemních dluhopisů,“ popisuje jednu z investičních možností Michal Valentík z ČP Investu.

Čím delší dobu nebude investor peníze potřebovat, tím větší část si může dovolit vložit do rizikovějších, ale potenciálně výnosnějších akcií. Neměl by však investovat celou částku najednou. Ideální je volných 200 tisíc rozdělit na zhruba pět částí a za ně pak každé dva měsíce nakoupit zvolené podílové fondy. Tím se investor může vyhnout nesprávnému načasování nákupu, kdy by kupoval za příliš vysoké ceny. V podstatě tím jen v kratším období napodobí toho, kdo se rozhodl pro pravidelné investice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít