Oznámení valné hromady po internetu

14. listopadu 2008, 00:00 - Petr Kučera
14. listopadu 2008, 00:00

Dostali jsme nabídku od provozovatele webu www.valnehromady.cz ohledně oznámení konání naší valné hromady.

Prý tím (pro nás cenově výhodněji a jednodušší formou) splníme zákonnou povinnost informovat o jejím konání v celostátním deníku. Myslím ale, že zákon předpokládá pouze zveřejnění v klasickém tištěném deníku, ne na webu. Je to tak?

Karolína L.

K otázce, jaká forma uveřejnění oznámení o svolání valné hromady společnosti s akciemi na majitele je přípustná, se letos vyjádřil Vrchní soud v Praze. Podle něj lze deník, který má pouze internetovou podobu, považovat za celostátně distribuovaný deník. Oznámení o konání valné hromady publikované v takovém deníku je proto vhodným způsobem uveřejnění ve smyslu §184 odst. 4 obchodního zákoníku.

Zmíněný paragraf zní: „U společnosti s akciemi na majitele uveřejňuje představenstvo ve lhůtě nejméně 30 dnů před konáním valné hromady oznámení o jejím konání v Obchodním věstníku a jiným vhodným způsobem určeným stanovami, nejméně však v jednom celostátně distribuovaném deníku určeném ve stanovách“. Obchodní zákoník nikterak nekonkretizuje, zda takový deník musí mít tištěnou nebo elektronickou formu.

Skutečnost, že se jedná o periodický tisk, prokáže vydavatel internetově publikovaného deníku potvrzením o registraci u ministerstva kultury (podle zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku). Ministerstvo kultury periodický tisk eviduje. Celostátní distribuce takového deníku vychází z rozšířenosti internetu. Faktická dostupnost elektronického deníku je dnes v České republice nepochybně mnohonásobně větší než u kteréhokoliv tištěného periodika. Pokud by přesto některý z akcionářů neměl možnost připojení k internetu, oznámení o konání valné hromady je stále povinně uveřejňováno také v (tištěném) Obchodním věstníku.

Elektronické oznámení je časově i finančně méně nákladné. Samozřejmě i pružnost objednávky internetových médií je větší z pohledu možnosti okamžitého uveřejnění bez ohledu na kapacitu tištěného vydání. Soudy však zatím neřešily případné nové potíže, které publikací v internetovém médiu vyvstávají. Zřizovatelem internetového média se lze stát mnohem snáze než vydavatelem tištěného deníku, kvalita a stálost takového deníku potom nemusí být zcela garantována. Obsah internetových stránek je také možné snáze změnit a v některých případech může být složité prokazovat, že oznámení bylo zveřejněno už k určitému dni nebo v konkrétním znění. Tyto nedostatky a způsoby, jak se s nimi vypořádat, nám nejlépe ukáže až praxe při používání internetových deníků.

Robert Nešpurek, Jan Bednář advokátní kancelář Havel & Holásek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít