Ovládejte bankovní konto přes mobil

16. května 2005, 00:00 - (rd)
16. května 2005, 00:00

GSM BANKOVNICTVÍ Zájem o ovládání účtu z mobilního telefonu roste. Speciální program pro tuto službu připravila česká firma. Polovina klientů českých bank manipuluje s penězi přes mobilní telefon, pevnou linku nebo internet.

GSM BANKOVNICTVÍ Zájem o ovládání účtu z mobilního telefonu roste. Speciální program pro tuto službu připravila česká firma.

Polovina klientů českých bank manipuluje s penězi přes mobilní telefon, pevnou linku nebo internet. Zájem lidí v Česku není podle ekonomů tak veliký proto, že by všichni chtěli využívat elektronické bankovnictví, ale protože je k tomu nutí cenová politika bank. Každým rokem se počet lidí, kteří řídí bankovní účet přes mobilní telefon, zvýší o pětinu.

Na vlně se snaží svést i technologické firmy. Česká firma A && L soft proto připravila speciální program pro mobilní telefony, který má ovládání účtu výrazně zjednodušit. Zatímco dnešní aplikace jsou poměrně složité a neumožňují bankám výrazně měnit jejich vzhled a ovládání, novinka od české firmy nabízí bankám značnou flexibilitu.

Program pro ovládání účtů se nahraje do mobilního telefonu podobně jako rozšířené Java hry. Klient banky může provádět zabezpečené operace pomocí snadno ovladatelného menu. Mobilní telefon komunikuje s bankou datovým přenosem, nikoli SMS zprávami, jak tomu bylo u předchozích řešení GSM bankingu. Platí tedy pouze za velikost skutečně odeslaných dat. Například za odeslání příkazu k úhradě je to jen několik haléřů.

Výhodou je, že program je univerzální a mohou ho používat i například sázkové kanceláře nebo třeba letecké společnosti pro prodej sázek, respektive letenek. Program funguje v telefonech s programem Java nebo na mobilech s operačním systémem Windows Mobile. O nasazení české aplikace se teprve jedná, a to nejen s českými, ale i se zahraničními bankami. O krok dál je v novinkách GSM bankovnictví Komerční banka (KB), která minulý týden uvedla nový systém mobilního bankovnictví. Banka představila prakticky podobný systém, už funkční, ve spolupráci s jinou českou firmou Cleverlance.

„Jsme jednou z prvních bank na světě, která takovou službu nabízí,“ pochlubil se ředitel pro marketing KB André Léger. Prostřednictvím služby mohou klienti zadávat platební příkazy, zjišťovat aktuální zůstatek na účtech, kontrolovat transakční historii, přehled blokací z platebních karet, využívat šablony pro opakované platby a posílat oznámení o provedených platbách. GSM bankovnictví je otevřené pro klienty všech tří operátorů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít