Otloukánek Snapchat. Populární sociální síti se nedaří naplňovat obchodní potenciál - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Otloukánek Snapchat. Populární sociální síti se nedaří naplňovat obchodní potenciál

,
Otloukánek Snapchat. Populární sociální síti se nedaří naplňovat obchodní potenciál
Zdroj: Jan Mihaliček

Někdejší „zabiják“ Facebooku uzavírá třetí rok od vstupu na burzu a už ani zakladatel Evan Spiegel nevěří, že někdy bude vydělávat.

Ještě mu není ani třicet let, ale magazín Forbes už odhaduje jeho jmění na více než 3,5 miliardy dolarů, což řadí Američana Evana Spiegela mezi nejbohatší lidi planety. Příběh jeho pohádkového zbohatnutí se začal psát ještě při studiu na kalifornské Stanfordově univerzitě, kde potkal Bobbyho Murphyho a Reggieho Browna a společně stvořili sociální síť Picaboo, která umožňovala uživatelům posílání fotek a krátkých videí.

Na burzu vstupovala Spiegelova společnost Snap přesně před třemi lety. Klíčový produkt se už jmenoval Snapchat a při první veřejné nabídce akcií se mu zadařilo. Na konci prvního burzovního dne jejich cena přesáhla 24 dolarů. Od té doby to už šlo víceméně jen z kopce.

Konkurence je silnější

Ještě při vstupu na burzu se čekalo, že Snap poroste podobně jako Facebook, což ale Spiegelova firma nedokázala ani zdaleka naplnit. Konkurence navíc v mnoha případech „vykradla“ její nápady a dokázala je mnohem lépe využít a hlavně zpeněžit.

Například takzvané příběhy (Stories), se kterými přišel právě Snapchat, používá aktuálně téměř každá sociální síť včetně serveru na sdílení videí YouTube. Největší úspěch s nimi slaví Instagram, jehož zakladatel Kevin Systrom dokonce přiznal, že si tuto funkci od kolegy Spiegela „vypůjčil“. Lidé podle něj chtěli zachycovat momenty ve svých životech a Instagram, který je od roku 2012 v majetku Facebooku, jim to prostě umožnil, i když přitom v podstatě zničil nejdůležitější funkci Snapchatu.

„Bylo nám jasné, že lidé se snažili…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?