Otevřete ústa za dvě stě korun

15. září 2003, 00:00 - PAVEL VERNER, publicista
15. září 2003, 00:00

ZA POTVRZENÍ ŠKOLNÍ NEPŘÍTOMNOSTI Z DŮVODU NÁVŠTĚVY LÉKAŘE SE NEPLATÍ, ALE ZA NEJRŮZNĚJŠÍ OSVĚDČENÍ O ZDRAVOTNÍM STAVU ČI DÍLČÍ VYŠETŘENÍ MOHOU DOKTOŘI VYBÍRAT POPLATKY, JEJICHŽ VÝŠE JE ORIENTAČNĚ STANOVENA A KONZULTOVÁNA S LÉKAŘSKÝM ODBOROVÝM KLUBEM.

Soukromá lékařská praxe se skládá též z drobných poplatků za nejrůznější vyšetření

ZA POTVRZENÍ ŠKOLNÍ NEPŘÍTOMNOSTI Z DŮVODU NÁVŠTĚVY LÉKAŘE SE NEPLATÍ, ALE ZA NEJRŮZNĚJŠÍ OSVĚDČENÍ O ZDRAVOTNÍM STAVU ČI DÍLČÍ VYŠETŘENÍ MOHOU DOKTOŘI VYBÍRAT POPLATKY, JEJICHŽ VÝŠE JE ORIENTAČNĚ STANOVENA A KONZULTOVÁNA S LÉKAŘSKÝM ODBOROVÝM KLUBEM.

V nedávné době byla přetřásána otázka významu či dokonce smyslu existence tzv. dětských či dorostových lékařů. Stále zůstávají v systému zdravotní péče jako specialisté s velmi rozsáhlými specifickými úkony v náplni své každodenní lékařské praxe. Především součástí jejich práce je značné úředničení. Jde o potvrzování omluvenek do škol a nejrůznější další osvědčení, například o zdravotní způsobilosti dítěte k nastoupení do dětského kolektivu mateřské školy, do letního dětského tábora, na lyžařský výcvik, pro nejrůznější ozdravovny. Zdravotní pojišťovny tyto úkony nehradí, proto je musí zaplatit pacient. Za podívání do krku a na zápěstí obvykle zaplatíte od 50 korun do 200 korun.

PLATBY SE STÁVAJÍ BĚŽNÝM KOLORITEM

Řidičský průkaz patří v současné době k plnohodnotnému vybavení mladých lidí do samostatného života. Není zadarmo, autoškola přijde v průměru na sedm tisíc korun. Vyšetření potřebné k žádosti o řidičský průkaz na pouhých 200 Kč. Mělo by se opírat především o vyšetření zraku. Vyšetření potřebné k žádosti o průkaz pro bezmotorové létání, parašutizmus či k provozování paraglidingu stojí také 200 korun. Stále stoupá počet občanů, kteří vlastní zbrojní průkaz. Legálně drženou zbraní chtějí bránit svou svobodu i svůj majetek. K žádosti o udělení zbrojního průkazu je zapotřebí lékařské vyšetření. Poněkud s podivem je, že není vyžadováno speciální vyšetření psychologa, ale i tak jde opět o nadstandardní službu praktického lékaře. Za jeho vyjádření zaplatí klient 200 korun. Nejhorší situace je u zubních lékařů. Protože pojišťovny často platí až s dvouměsíčním zpožděním, rozhodli se někteří soukromí zubaři akceptovat kartičky jen těch zdravotních pojišťoven, které platí včas. Kromě toho právě u zubní péče je velmi mnoho nadstabdardních úkonů, které pojišťovny nehradí. Pokud například chcete moderní kapsličkovou plombu, která déle vydrží, musíte si zaplatit její plnou cenu. Pojišťovny platí jen klasicky míchaný amalgám.

OFICIÁLNĚ PLACENÝCH SLUŽEB PŘIBÝVÁ

Mezi běžně využívané, v minulosti i často zneužívané služby bezplatného zdravotnictví patřilo povolávání lékařské pohotovosti ve večerních a nočních hodinách přímo k domácímu lůžku pacienta. Dnes je možné zavolat si k dítěti i o půlnoci doktora, aby se podíval na bolístku, pofoukal a pohladil rozmazlovaného prvorozeného po čele, a to i v případě, že nejde o akutní zásah. Pak jde ovšem o službu za kterou samozřejmě musíte zaplatit. Někdy může jít i o tisíc korun. Pro lidi, kteří se označují za střední stav, tedy pro většinu podnikatelů, nejsou poplatky za drobné lékařské úkony tím nejdůležitějším. Zajímá je zejména možnost připlatit si za soukromí a pohodlí při nemoci. V nemocnici se za jednolůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením nebo za obdobně nadstandardní dvoulůžkový pokoj s televizí denně připlácí 400 až 500 korun. Nejrůznější sexuální vyšetření nejsou zadarmo, určení otcovství je nejdražší, stojí i deset tisíc korun. Kdo se chce předem dozvědět, jestli bude mít chlapečka nebo holčičku, zaplatí za vyšetření ultrazvukem 300 korun. Ne však všude, řada soukromých lékařů vám provede toto vyšetření zdarma. Je proto dobře se na finanční podmínky předem informovat. Plod se dá za nevelký poplatek ještě u maminky v bříšku natočit na videokazetu. Porod dítěte se také může trochu prodražit uklidňující přítomností ošetřujícího gynekologa, platí se za účast otce při porodu (asi 1000 Kč). V porodnici se však už na nějakou tu korunu nehledí.

Orientační ceny lékařských služeb na vyžádání pacientem

Ošetření mimo stanovené hodiny 300 Kč a 150 Kč za každých dalších 15 min

Návštěva u pacienta doma (kde není návštěvní

služba hrazena pojišťovnou) 500 Kč + cest. náklady

Poradenská činnost, která nemá souvislost

se zdravotním stavem nemocného 300 Kč, 150 Kč za každých dalších 15 min

Přítomnost lékaře u výkonu jiného lékaře 500 Kč + cest. náklady, 100 Kč za každých

dalších 15 min

Konzultace mimo ordinační hodiny 300 Kč, 150 Kč za každých dalších 15 min

Konzultace po telefonu (mimo ordin. hodiny) 150 Kč za 10 min, 50 Kč za každých dalších

10 min.

Orientační ceny jsou schválené lékařskou komorou. Konkrétní částky za jednotlivé úkony se sjednávají dohodou, většinou vycházejí z nákladů příslušné privátní ordinace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít