Otevřené podílové fondy: nejatraktivnější jsou akcie

19. ledna 2004, 00:00 - MAREK JANŠTA, Fondmarket
19. ledna 2004, 00:00

V DOBÁCH NÍZKÉHO ÚROKU SE INVESTOŘI INSTITUCIONÁLNÍ I SOUKROMÍ ODVRACEJÍ OD BANKOVNÍCH DEPOZIT A HLEDAJÍ VYŠŠÍ VÝNOSY. OTEVŘENÉ PODÍLOVÉ FONDY (OPF) JSOU TAKÉ PROTO PRÁVĚ NYNÍ VELMI POPULÁRNÍ - A Z HLEDISKA INVESTIČNÍ STRATEGIE TOTÉŽ UŽ ŘADU MĚSÍCŮ PLATÍ PRO AKCIE.

Výnosy řady fondů, zaměřených na akciové trhy, činily v loňském roce desítky procent Dost dlouhou dobu to ovšem byly právě fondy zaměřené na akcie, které majitelům podílových listů přinášely zisky takřka zanedbatelné, pokud se nejednalo přímo o ztráty. Až rok 2003 vrátil na tváře těchto investorů úsměv. Katalyzátorem dění na světových akciových burzách přitom bylo především ukončení válečného napětí kolem Iráku, které přineslo onen očekávaný impulz, na který čekal celý investorský svět dlouhou dobu. Vývoj akciových kurzů a tím pádem i výnosů OPF se zaměřením na akcie byl všeobecně příznivý. Ne všechny akciové trhy ale rostly v roce 2003 stejně. Potěšitelné je, že v porovnání se světem se trh náš a koneckonců v celém regionu střední Evropy docela činil. Na výnosy brazilských akcií (tamní burzovní index BOVESPA posílil o plných 88 %) se sice můžeme dívat s tichým obdivem, ale jinak byly středoevropské i české akcie trefou do černého. KONEC DLUHOPISOVÉ ÉRY?

Několikaletý útlum akciových trhů způsobil, že investoři na celém světě včetně ČR zaměřili svou pozornost na bezpečnější a výnosnější přístavy - fondy dluhopisové a fondy peněžního trhu. Slušné výnosy spolu s minimálním rizikem byly dlouhé roky nezvratným faktem, a tak si hlavně konzervativní investoři nemohli na nic stěžovat. Zlom přišel až v roce 2003 - pro jeho pochopení je třeba osvěžit si základní poučky „chování“ dluhopisů ve vztahu k úrokovým sazbám. Česká republika ve svém postkomunistickém vývoji procházela dlouhodobě procesem snižování úrokových sazeb, který souvisel s postupným zkrocením inflace z úrovně dvojciferných čísel na hodnoty velice blízké hodnotám v nejvyspělejších zemích světa. V rámci tohoto procesu se tak dříve emitované dluhopisy stávaly pro investory atraktivní - nabízely totiž vyšší úrok a v případě státních dluhopisů víceméně nulové riziko. Poptávka ale logicky zvyšovala jejich tržní ceny dluhopisů - a čím výrazněji byly sazby snižovány, tím zřetelnější byl nárůst cen a souběžně i křivka výnosů dluhopisových fondů strmější. Tak například v roce 1998 některé fondy, zaměřené na české státní obligace, vydělaly 30 %. V roce 2003 už však úrokové sazby spadly téměř na samé dno. Ekonomika se ocitla na kraji deflačního prostředí a tlaky na růst inflace ochably. Českým dluhopisům se prostor mezi kurzem a výnosem zmenšil natolik, že přestaly být zajímavé (viz tabulka Výnosy korunových dluhopisových fondů v roce 2003)

BURZOVNÍ HIT: „TYGŘÍ“ AKCIE

I rok 2004 by měl podle většiny prognóz patřit akciím, takže ještě není pozdě naskočit do už slušně „rozjetého“ vlaku kvalitních výnosů. Má se za to, že americká ekonomika nasadila slušné tempo, které se postupně přenese do ostatních ekonomických oblastí současného světa. Očekávané lepší výsledky firemní sféry samozřejmě vyvolávají totožná očekávání stran dividend - a kurzy akcií proto rostou. Platí to všeobecně, nicméně rozdíly existují. Podle pravidelného měsíčního průzkumu odborné ratingové agentury Morningstar prováděného mezi evropskými investičními manažery je regionem s nejvyšším potenciálem růstu pro nadcházejících dvanáct měsíců stále Asie, ovšem bez Japonska. Asijští tygři, jak se říká dynamickým ekonomikám jihovýchodní Asie (jde především o Tchaj-wan, Hongkong, Singapur), jsou tím pravým místem pro nákup akcií pro 42 % dotázaných. Samotné Japonsko si však od listopadového průzkumu viditelně polepšilo a jeho perspektivy jako nejvýnosnějšího regionu vidí jasně hned 21 % respondentů.

I NA DLUHOPISECH SE VYDĚLÁ

Přes všechna pozitivní očekávání ohledně vývoje na trzích akcií by bylo chybou ignorovat trh obligací, resp. fondy specializované na tyto cenné papíry. Nikoli všechny obligace jsou - přes nižší úrok - nezajímavé. To platí například pro dluhopisy polské a maďarské. Fondy, které hrají na „středoevropském“ hřišti, mohou dosáhnout slušných výnosů. Obě zmíněné země mají poměrně velký prostor pro snižování úrokových sazeb, což kurzům dluhopisů pomůže. Navíc vývoj v posledních třech měsících byl spíše negativní, ceny takto zaměřených fondů jsou nízko a je tedy pravý čas k výhodným nákupům. Druhým tipem jsou kategorie dluhopisů s vysokým výnosem a státní dluhopisy rozvíjejících se zemí. Mohou být zajímavým doplňkem investorského portfolia, jakýmsi přechodem mezi bezpečnějšími dluhopisy a rizikovějšími akciemi. Českým investorům se sice nabízejí výhradně fondy se zahraničními správci, ovšem minimální výše investice, která např. u fondů ING či ABN AMRO nedosahuje ani deseti tisíc korun, není v těchto případech významnou překážkou.

Otevřené podílové fondy: + KLADY

* vysoká likvidita

* neomezený výnos

* profesionální správa majetku

* maximální dostupnost (z hlediska výše investice)

* daňová optimalizace

* diverzifikace rizika

* nenáročné na čas a znalosti investorů

- ZÁPORY

* negarantovaný výnos (kromě speciálních fondů)

* nulová státní podpora

Kolik vynesly akcie amerických podniků (roční výnos v procentech, podle dolarového kurzu) Intel 85 Caterpilar 80 Alcoa 61 McDonalds 55 United Technologies 53 Výnosy korunových dluhopisových fondů

(rok 2003, v procentech, podle korunové ceny)

Fond Roční výnos

ISČS - Bondinvest 2,44

ČPI-OPF korporátních dluhopisů 2,36

ISČS-Sporobond 2,14

ČSOB Bond Mix 1,86

ČPI-OPF státních dluhopisů 0,85

**Jak si vedly fondy na regionálních trzích akcií

(v procentech, podle dolarového kurzu)

Fond Zamě- Roční

ření výnos

ABN AMRO

Latin America Latinská 67

Amerika

ING

Český Střední 35

akciový fond Evropa

ISČS

Sporotrend Střední 24

Evropa

ČPI - OPF

Nové IT 22

ekonomiky globálně

Pramen: autor

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít