Otazník za sto milionů DVĚ STAVEBNÍ

31. května 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
31. května 2004, 00:00

FIRMY PROVÁDĚJÍ OBECNÍ ZAKÁZKU A ZÁROVEŇ SE PŘI TOM SAMY KONTROLUJÍ Rychlá volba společnosti, která za magistrátní peníze odstraní rizikový kopec hlíny, vzbuzuje příliš mnoho otázek a podezření.

FIRMY PROVÁDĚJÍ OBECNÍ ZAKÁZKU A ZÁROVEŇ SE PŘI TOM SAMY KONTROLUJÍ

Rychlá volba společnosti, která za magistrátní peníze odstraní rizikový kopec hlíny, vzbuzuje příliš mnoho otázek a podezření.

Pozornost přilákala zakázka na likvidaci velké haldy zeminy, která vznikla na Velké Ohradě v Praze 13 v polovině 80. let při stavbě sídlišť. Městská část Praha 13 více než deset let žádala pražský magistrát, aby haldu nechal odklidit. Před dvěma lety hromada ještě narostla o další navezenou zeminu po výstavbě dalších bytových domů. V lednu 2003 dostal magistrát informaci o tom, že na haldě dochází k sesuvům půdy a hrozí havárie. Nechal vypracovat znalecký posudek, který dostal v červnu. V červenci pak vyzval Skansku, aby problém odstranila. Její nabídku v srpnu schválil a v září s ní podepsal smlouvu. Cena zakázky se blíží podle slov pražské zastupitelky Markéty Reedové stu milionů korun.

NA SOUTĚŽE NENÍ ČAS

Ještě před podpisem smlouvy se Skanskou nabídl podle slov Tomáše Kramára z občanského sdružení Oživení podnikatel z Prahy 13 likvidaci haldy způsobem podstatně lacinějším. Dozvěděl se však, že rozhodnutí se měnit nebude. „Nedá se říci, jestli byl jeho návrh lepší, ale v každém případě měl být posouzen,“ míní Reedová. „Od informace o hrozící havárii k podepsání smlouvy tedy uběhlo více než půl roku. Podle nás je to dostatečná doba pro vypsání klasického výběrového řízení. Nebylo třeba volit cestu, kterou stav havárie umožňuje a vybrat rovnou jednu firmu,“ říká Kramár.

NEJLEPŠÍ CENA - JEDINÁ CENA Odbor městského investoru odůvodňuje výběr Skansky DS (Dopravních staveb) dostatečnou erudovaností a zkušeností a okamžitě použitelnými kapacitami. Reedová však vidí Skansku DS jako firmu, která má obdobné zkušenosti jako nemálo jiných a zhotovování zakázek řeší s železnou pravidelností pomocí subdodavatelů. „Kritériem pro přijetí její nabídky byla cena, což se v případě jediné nabídky těžko posuzuje. Zaplatí to magistrát,“ konstatovala Reedová. Mnohé o výběru firmy na likvidaci problematické haldy možná vysvětlí fakt, že mandatářem (tím, kdo zastupuje investora při přípravě a realizaci zakázky a dělá technický dozor) je akciovka Společnost Západního Města (SZM). SAMY SE OHLÍDÁME**

Třetinu jejích akcií vlastní podle Kramára Skanska, která zakázku dostala. Další třetinu drží Metrostav, který v tomto případě funguje jako subdodavatel. Poslední třetina akcií SZM říká pane městské části Praha 13. Je celkem logické, že v představenstvu této společnosti je současný starosta Prahy 13 David Vodrážka. V dozorčí radě pak najdete bývalého starostu a dnešního poslance Petra Bratského. Ten zasedal několik let i v představenstvu a dozorčí radě Metrostavu. „Otázka je, jakou roli sehrála Společnost Západního Města při výběru firmy, která zakázku dostane. Tato společnost má podle podnikatelů na Praze 13 nezanedbatelný vliv,“ podotkl Kramár. Občanské sdružení Oživení posílá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Domníváme se, že u této zakázky došlo k několikerému porušení zákonů, od zneužití paragrafu o havárii až po umožnění podjatosti,“ konstatovala Reedová.

Tomáš Kramár

foto: Michaela Kotíková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít