Otázku kvót bude Evropská komise řešit až v listopadu

16. září 2002, 00:00 - (fen)
16. září 2002, 00:00

Ustoupit raději až na poslední chvíli se snaží některé státy EU. Jednání o kvótách pro kandidátské země se tak stále odsouvá. Nový návrh společného stanoviska EU vůči kandidátským zemím v oblasti zemědělství nepřinese koncem září žádné změny. Informoval o tom minulý týden komisař pro zemědělství Franz Fischler.

Ustoupit raději až na poslední chvíli se snaží některé státy EU. Jednání o kvótách pro kandidátské země se tak stále odsouvá.

Nový návrh společného stanoviska EU vůči kandidátským zemím v oblasti zemědělství nepřinese koncem září žádné změny. Informoval o tom minulý týden komisař pro zemědělství Franz Fischler. Změny postupu EU vůči kandidátským zemím se budou týkat pouze právních otázek. Klíčové jednání o dotacích zatím není na pořadu dne. „Vyjasňování takových věcí, jako například do jaké míry vzít v úvahu nenormální situaci v minulosti při změně výpočtu kvót, to se bude projednávat až v listopadu,“ uvedl Fischler. Komisař tak potvrdil, že nový návrh, který Evropská komise schválí na konci září, se bude jen kosmeticky lišit od toho, co již bylo kandidátským zemím nabídnuto na jaře a k čemu se stavějí převážně odmítavě. To znamená pouze čtvrtinové zemědělské dotace pro nové členy. Exekutiva EU se zřejmě obává vyjít vstříc některým jejich požadavkům, které považuje za oprávněné, dokud členské státy neschválí aspoň původní návrhy. Na názorech členů EU se nic nezměnilo - Fischler si posteskl, že „skupina zemí“ je nadále proti tomu, co EK v lednu navrhla. Německo, Nizozemsko, Británie a Švédsko od té doby oficiálně hájí názor, že by noví členové neměli pro své zemědělce dostat žádné přímé podpory, které představují přes 60 procent zemědělských subvencí v EU. „Jejich pozice je neudržitelná,“ řekl komisař. „Ten, kdo vyhlásí, že je proti přímým platbám pro nové členy, vlastně podporuje odpůrce rozšíření v kandidátských zemích. Nevidím žádnou možnost, jak v těchto státech vyhrát referenda o vstupu do EU, upřeme-li jim přímé podpory.“ Nizozemci byli dosud nejtvrdšími obránci teorie, že nelze připustit zvyšující se přímé podpory pro nové členy bez jejich souběžného absolutního snižování. Tamní ministr zemědělství Cornelius Veerman ale již naznačil, že jeho země zmírní svůj dosavadní zásadní nesouhlas s návrhem Evropské komise poskytnout novým členům ze střední a východní Evropy po vstupu do EU vzrůstající přímé zemědělské podpory. „Obávám se, že nakonec bychom zůstali docela osamoceni,“ řekl. „Nechceme naším postojem vetovat rozšíření EU,“ dodal s tím, že Británie a Švédsko v posledních týdnech svůj odpor proti přímým platbám pro nováčky diskrétně zmírnily. Očekává se, že Německo se po volbách pravděpodobně zachová stejně. Ostatní země návrh EK podporují. Fischler si představuje, že začátkem listopadu se podaří blokádu odstranit a dospět ke společnému stanovisku „patnáctky“. Pak zbude asi pět týdnů na jednání s kandidáty, kteří považují návrh Evropské komise za příliš úzkoprsý a chtějí pro své zemědělce víc než nabízených 25 procent přímých podpor v prvním roce po vstupu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít