Osud reformy je pořád nejistý

07. května 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
07. května 2007, 00:00

DAŇOVÉ ZMĚNYDalší osud chystané daňové reformy zůstává stále ve hvězdách. Nepomohlo ani jednání premiéra Mirka Topolánka se zastáncem tvrdšího postupu a bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým. Odsouhlasení změn tak zůstává velmi obtížné.

DAŇOVÉ ZMĚNY Další osud chystané daňové reformy zůstává stále ve hvězdách. Nepomohlo ani jednání premiéra Mirka Topolánka se zastáncem tvrdšího postupu a bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým. Odsouhlasení změn tak zůstává velmi obtížné.

Poslanec Vlastimil Tlustý na konferenci ODS koncem minulého týdne zveřejnil své představy daňových reforem. Ty by měly být alternativou k vládním záměrům. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek se k Tlustého představám vyjádřil rezervovaně, podle něj je třeba respektovat koaliční dohodu a rozložení sil ve sněmovně.

Přesto Tlustý není jediným členem koalice, který o vládou navržené reformě pochybuje. Osud změn, které chce kabinet, je tak velmi nejistý. Také opozice již několikrát uvedla, že návrh je pro ni nepřijatelný. ČSSD navíc představila vlastní vizi pod názvem permanentní reforma. I bez Tlustého ale může kompromistní vládní reforma Sněmovnou projít. To v případě, že svůj hlas dají vládě bývalí sociální demokraté Michal Pohanka a Miloš Melčák.

Tlustý, který patří v koalici mezi nejtvrdší kritiky vládní reformy veřejných financí, si přeje, aby byla pro fyzické i právnické osoby zavedena jednotná sazba, a to ve výši 12 procent. Základ daně by se podle něj vypočítával z hrubého příjmu jako teď, ne z takzvané superhrubé mzdy, jak zamýšlí kabinet. Exministr financí chce rovněž zjednodušit daňový systém. Vládní návrh na zvýšení pětiprocentní sazby DPH na devět procent chce částečně kompenzovat snížením základní sazby z 19 na 17 procent.

HOKEJOVÉ PODOBENSTVÍ

Aby politici přiblížili smysl navrhovaných změn široké veřejnosti, vzali si na pomoc sportovní příklady. Mistrovství světa v hokeji v Rusku se tak dostalo i na domácí politické kolbiště. Topolánek tvrdí, že řadu věcí, které Tlustému chybí, vláda chystá nasadit na příští boje -například reformu penzí. „Je to vynikající materiál do druhé třetiny,“ uvedl premiér s tím, že nyní je vláda v první třetině a musí brát v úvahu i hlasy lidovců a zelených, stejně jako bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Topolánek na Žofíně spolu se svými ministry za ODS obhajoval vládní reformu, která má snížit dluhy státní pokladny. Uvedl mimo jiné, že pokud kabinet nic neudělá, překročí v roce 2009 povinné výdaje rozpočtové příjmy. V příštím roce chce vláda dostat schodek veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. Podle Topolánka jsou reformy výsledkem složitého koaličního kompromisu i tragického stavu veřejných financí. „Proto není možné čekat, že reforma bude stejná jako předvolební plány ODS,“ zdůraznil.

DAŇOVÉ ZÁKONY BUDOU HUBENĚJŠÍ

„Na rovné dani z příjmu pro fyzické i právnické osoby, tak jak ji navrhuji ve výši 12 procent, vydělají všichni a lze přitom dodržet i vládou naplánované dopady reformy na státní rozpočet,“ uvádí Tlustý. Dosud platný zákon je z roku 1992 a byl novelizován již osmaosmdesátkrát. Má 66 tisíc slov, 363 druhů výjimek a operuje s 447 druhy příjmů. „Je snad někdo, kdo si myslí, že není třeba připravit a schválit úplně nový zákon?“ ptá se exministr financí.

S experty (zejména Richardem Sulíkem), kteří podobnou reformu připravili na Slovensku, vypracoval obdobnou normu pro Česko. Má sedmnáct tisíc slov, počet druhů příjmů klesne na 67 a počet výjimek na 35.

To má podle autorů zvednout daňový základ a umožnit uhradit část výpadku daně způsobené snížením sazby.

Nejen koaliční experti ale pochybují, že by tyto kroky mohly nahradit daňový výpadek. Každé procento dolů ze sazby daně z příjmu firem znamená podle zkušeností úředníků ministerstva financí propad o sedm až deset miliard do státní kasy. Vláda by tak přišla zhruba o padesát miliard.

USTUPOVAT VĚČNĚ NELZE

Poslanec sice chápe koaliční kompromis v sedmi věcech, kde ODS ustoupila od svých plánů -například, že kabinet odložil zavedení negativní daně, státem garantovaného důchodu či zachoval dvě sazby DPH. Existuje ale podle něj několik zásadních věcí, kde ODS opustila své principy zbytečně.

Kromě Tlustého s podporou reformy váhají i další koaliční zákonodárci. Sám premiér jmenoval lidovce Jana Kasala či Ludvíka Hovorku. Vláda přitom ve sněmovně při rovnoměrném rozložení sil potřebuje každý hlas, navíc s balíkem reforem spojila svůj osud.

VARIANTA ČSSD

Sociální demokraté mají vlastní představu o reformě. Problém s deficitem veřejných financí podle nich nelze řešit poklesem daní. „Nejde nám o převrácení systému vzhůru nohama. Je funkční, zajišťuje vynikající růst HDP a mezd,“ uvedl šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. ČSSD tvrdí, že vládní reforma by byla výhodná jen pro pět procent obyvatel, její návrh ale pro 95 procent společnosti.

Podle ČSSD by snižování daní rozpočtové schodky nevyléčilo, protože by příjmy klesly. Sociální demokraté proto chtějí daňovou kvótu stabilizovat a dělat jen neutrální úpravy, zavést ekologické daně a revidovat daně majetkové. Stropy na odvody pojistného pro lidi s vyšším příjmem by střední třídě vyvážili slevami na dani.

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že ČSSD navrhuje v rozpočtové politice úpravy, které sníží deficit veřejných rozpočtů v roce 2010 na dvě až 2,5 procenta hrubého domácího produktu a deficit státního rozpočtu na 60 miliard korun. Loni byl deficit veřejných rozpočtů těsně pod třemi procenty HDP, schodek rozpočtu pak 97,3 miliardy korun.

ČEHO SE POLITICI BOJÍ

Žádná z variant řešení příjmů státní pokladny ale nehodlá omezit u veřejnosti oblíbené bonusy: odpočty úroků z hypoték, stavebního spoření, penzijního připojištění a životních pojistek. Stejně tak se v dohledné době nebudou danit důchody, nemocenská nebo rodičovské příspěvky.

Malou podporu získá Vlastimil Tlustý nejspíše u mladých rodin - přišly by totiž o odpočty na děti. Také půjčky a hypotéky by se prodražily o dosud osvobozené zdanění. Milionová půjčka by tak přišla o 120 tisíc na dani dráž. Takový krok by samozřejmě ovlivnil i financování firem. Živnostníkům se navíc určitě nebude líbit nápad na jedinou sazbu daňového paušálu ve výši 20 procent. Dosud si totiž podle profesního zařazení mohou drobní podnikatelé bez vedení účetnictví odepsat 40 až 80 procent ze svých příjmů.

Firmy ale možná nebudou muset ani v příštím roce začít vyplácet lidem v prvních dvou týdnech stonání dávky v nemoci. Vláda chce nový zákon, který měl platit od letoška a byl nakonec o rok odložen, odsunout ještě o další rok. Počítá jen s úpravami nynějšího systému (podrobnosti v tabulce).

Podle hlasů z politických kuloárů se ale možná podaří Tlustému prosadit, aby začaly platit daně a odvody i doposud „hájené“ státní organizace. Jde především o zdravotní pojišťovny, ale třeba i o Státní ústav pro kontrolu léčiv, Fond dětí a mládeže nebo Fond pojištění vkladů. Stejně tak by podle jeho názoru mělo zůstat zdanění darů a dědictví, zatímco koaliční návrh počítá se zrušením této daně.

NÁVRH KOALIČNÍ VLÁDY

* snížení daní zaměstnanců na 15 procent

* snížení daní pro firmy na 19 procent

* zachování DPH na základní sazbě 19 procent

POŽADAVKY VLASTIMILA TLUSTÉHO

* rovná daň pro fyzické osoby i firmy (12 procent)

* snížení horní sazby DPH z 1
9 na 17 procent.

* zjednodušení daňového systému (zrušení výjimek z 363 na 35 a počet druhů příjmů ze 447 na 67).

* podpora středních vrstev zachováním hrubé mzdy jako základu pro výpočet daně

* nezdanitelná část základu daně 75 024 korun ročně

* zdaňování i příležitostních činností.

NÁVRH ZMĚNY NEMOCENSKÉ

* první dva týdny nemocenské budou platit zaměstnavatelé

* polovinu nákladů zpětně proplatí firmám stát

* pojistné klesne v roce 2008 z nynějších 3,3 na 2,3 procenta

* v roce 2009 se sníží pojistné na 1,4 procenta a stát přestane vyplácet kompenzaci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít