Ostře sledované vyšetřování

27. února 2008, 16:57 - Petra Pelantová
27. února 2008, 16:57

Obchodování o víkendu, kdy jsou trhy zavřené, prý nebylo v bance výjimkou

V den, kdy francouzská banka Société Générale (SG) zveřejnila hospodářské výsledky za uplynulý rok, inkasovalo její vedení další nepříjemný úder. Vedle rekordní ztráty za čtvrté čtvrtletí totiž vyšlo najevo, jak slabý měla kontrolní systém. Detaily nezákonného obchodování bývalého makléře Jeroma Kerviela, jenž podvodnými transakcemi připravil banku téměř o pět miliard eur, totiž od ledna zjišťovala nezávislá bankovní komise. Její závěrečná zpráva se však nedostala jenom k vedení peněžního ústavu, ale pronikla také na veřejnost.

Pracovní soboty

Přestože mnozí analytici tvrdí, že auditoři nezjistili nic nového a že potvrdili to, co už banka zveřejnila, ve dvaadvacetistránkové zprávě lze najít několik pikantností. Kerviel prý na sebe upozornil kvůli podezřelým obchodům celkem pětasedmdesátkrát. Jenže všech pětasedmdesát kontrol, které na něj přišly od června 2006 do začátku roku 2008, jednoduše „ukecal“. Jinými slovy, nesrovnalosti nějak zdůvodnil a jeho vysvětlení bylo vždy přijato, píše zpráva kontrolorů. Materiál dokonce popisuje několik situací, kdy zaměstnanec z oddělení kontroly Kervielovu vysvětlení vůbec nerozuměl, přesto ho akceptoval. Nikomu rovněž nepřišlo divné, že některé z podezřelých transakcí se uskutečnily nebo měly splatnost v den, kdy se na trzích vůbec neobchoduje, tedy v sobotu nebo v neděli.
Kromě detailního vykreslení, co se v bance vlastně dělo, přišla komise ještě s další novinkou. Podle auditorů totiž Kerviel prováděl nezákonné obchody už od roku 2005, tedy ihned poté, co nastoupil do obchodního oddělení. Původní verze, kterou uvádělo vedení banky ihned po zveřejnění celého skandálu, přitom tvrdila, že Kervielovy podvody odstartovaly teprve loni. Zpráva komise to upřesňuje s tím, že až loni začaly podvody opravdu ve velkém a s vysokým rizikem. Do té doby se prý Kerviel „mírnil“. Jednatřicetiletý, dnes asi nejslavnější makléř neměl ani žádného komplice, napsala komise. To si ale nemyslí policisté, kteří tuto variantu stále prošetřují. Právní zástupce Société Générale Jean Veil to ale odmítá. Tvrdí, že i kdyby nadřízení Kerviela pochybili, pořád to neznamená trestný čin a nedělá z nich komplice. „Je to, když je váš dům vykraden poté, co jste nechali otevřené okno. Také to z vás nedělá spolupachatele,“ hájí bankéře Veil.

Bouton: Zůstávám!

Podrobnosti hloubkové kontroly přišly krátce poté, co guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer v rozhovoru pro francouzský týdeník Paris Match prohlásil, že centrální bankéři několikrát Société Générale varovali. Důvodem byl fakt, že oddělení řízení rizika bylo v bance nedostatečně personálně obsazené. Nedostatky v kontrole kritizují i auditoři. Ve svém reportu napsali, že „kontrolní systémy fungovaly, jak měly, přesto nebyly schopné odhalit podvodné obchody dřív než 18. ledna 2008“ s tím, že „odpovědný personál se vůbec nezabýval detailnějšími kontrolami“. Generální ředitel francouzské banky Daniel Bouton, který už dvakrát nabízel kvůli selhání kontrolních mechanismů odchod z funkce, nehodlá odstoupit. Pro francouzský list Les Echos uvedl, že rezignace už není na pořadu dne. „Zůstávám, řídím a budu vést dál, o tom nelze pochybovat,“ řekl listu. Boutona přitom nepřímo vybídli k rezignaci i někteří francouzští politici. Tlak ale první muž SG zatím ustál. Spekulace o jeho pozici opět zesílily, když Bouton nepřišel 21. února na prezentaci hospodářských výsledků. Důležitá data, která představoval každý rok, letos zveřejnil druhý nejvyšší manažer SG Philippe Citerne. Banka se „pochlubila“, že ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla rekordní ztráty 3,35 miliardy eur. Její loňský čistý zisk se tím smrsknul na 947 milionů eur. Tedy pětkrát méně než v roce 2006. Minulý týden se do Boutona opět pustil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. V rozhovoru pro deník Le Parisien prohlásil, že nechápe chování šéfa třetí největší francouzské banky, která za loňský rok ohlásila ztrátu pěti miliard eur kvůli pochybným transakcím makléře Jeroma Kerviela a také dvoumiliardovou ztrátu v důsledku americké hypoteční krize. „Když šéf podniku zaznamená problém takového rozsahu a když z toho nevyvodí pro sebe závěry, není to normální,“ řekl Sarkozy s tím, že když někdo vydělává sedm milionů eur ročně, musí nést odpovědnost.
Bouton se nevyjádřil ani ke spekulacím o převzetí Société Générale jinou bankou. „Nekomentuji žádnou z možností, nechci živit žádné spekulace,“ uvedl v rozhovoru pro Les Echos. Francouzská banka BNP Paribas, o které se jako o novém majiteli SG spekulovalo nejčastěji, prý už ale požádala francouzskou vládu, aby schválila její nabídku na převzetí SG. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na deník Le Point.
Bouton zároveň ujišťoval, že banka provedla důkladnou kontrolu účtů a je stabilizovaná. Ve stejný den, kdy banka zveřejnila nepříznivé výsledky, odstartoval úpis akcií, jejímž prostřednictvím získá SG další kapitál. Přednost dostali dosavadní akcionáři. Banka stanovila cenu nové akcie na 47,5 eura, tedy o 40 procent níže, než je cena akcií ze dne, kdy banka úpis oznámila. SG si je jistá úspěchem. Podle šéfa investičního bankovnictví Jeana-Françoise Gaultiera bude nakupovat akcie celé vedení banky. „Nákup akcií je dobrá investice,“ konstatoval Gaultier, který v bance pracuje přes třicet let.

Stačilo si vybrat volno

Banka zveřejnila celý skandál 20. ledna. Kerviel ale poprvé veřejně promluvil až po dvou týdnech. Novinářům z agentury AFP řekl, že „se nechal trochu unést“ s tím, že uznává odpovědnost, ale že odmítá dělat obětního beránka. Podle něj totiž banka o jeho obchodech věděla a tolerovala je především kvůli ziskům, které se mu dařilo vytvářet. „Nikdy jsem neměl osobní ambice, mou snahou bylo vydělat bance peníze,“ tvrdil novinářům Kerviel, který je obviněn z nedovoleného vniknutí do informačních systémů banky, falšování dokumentů a zneužití důvěry. Hrozí mu tři roku a pokuta 370 tisíc eur. Nutno ale dodat, že Kerviel nebyl vždy neúspěšný. Například v březnu 2007 otevřel pozice na blíže nespecifikované futures. Třicátého června v nich měl 28 miliard eur. Pozici uzavřel v listopadu se ziskem 1,5 miliardy eur, tvrdí zpráva auditorů. Banka asi začne lépe dohlížet na to, aby si zaměstnanci vybírali povinnou dovolenou. Kdyby k tomu totiž donutili Kerviela, jeho řádění by se odhalilo mnohem dřív. Jenže makléř chyběl v zaměstnání maximálně pár dní, během nichž do práce docházel, takže do svých obchodních knih nenechal nikoho nahlédnout. Navíc než se Kerviel dostal k samotnému obchodování, prošel mimo jiných odborů i oddělením řízení rizika, takže kontrolní procedury perfektně znal a při falšování dat toho využil. Société Générale se proto asi nebude chlubit tím, že je bankou s největší vnitřní mobilitou zaměstnanců. Právě to se jí totiž vymstilo.

Tabulka 1:
Výdělky Société Générale Čistý zisk skupiny (v miliardách eur) 2002 1,4 2003 2,5 2004 3,3 2005 4,4 2006 5,2 2007 0,947

Tabulka 2:
Dividenda na akcii (v eurech) 2002 2,09 2003 2,48 2004 3,28 2005 4,47 2006 5,20 2007* 0,90 * návrh Pramen: Société Générale

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít