Ostravské „hybridy“ mají zelenou. Nová huť začne vyrábět ocel ze šrotu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ostravské „hybridy“ mají zelenou. Nová huť začne vyrábět ocel ze šrotu

,
Ostravské „hybridy“ mají zelenou. Nová huť začne vyrábět ocel ze šrotu
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo životního prostředí schválilo investiční plán hutí Liberty Ostrava na výstavbu dvou nových elektrických pecí, které nahradí tradiční vysoké pece.

„Modernizace ocelárny je jádrem plánované transformace Liberty Ostrava. Získání kladného stanoviska k EIA je další významný milník na naší cestě k uhlíkové neutralitě, které chceme dosáhnout v celé skupině GFG Alliance do roku 2030,“ komentoval čerstvé razítko českých úřadů Pascal Genest, generální ředitel Liberty Ostrava.

Dvojice takzvaných hybridních pecí, které vyrábí ocel ze šrotu a narozdíl od tradičních procesů jsou poháněné elektřinou a nepotřebují tedy koks, by se měla rozjet v roce 2022. Ze začátku ale oba „hybridy“ pojedou zhruba jen na 40 procent, protože ostravská huť nemá dostatek elektrické energie.

Genest k tomu říká: „Důležitou součástí modernizace ocelárny je také připojení k síti velmi vysokého napětí, které nám umožní potenciál hybridní technologie využít naplno a v případě potřeby vyrábět ocel ze sta procent ze šrotu. Příprava připojení je v plném proudu, pracujeme na tom, abychom jej postavili do roku 2025.“ Vedení hutě očekává, že pak velmi výrazně poklesnou emise oxidu uhličitého i prachu.

Nákup a instalace dvojice nových hybridních pecí je součástí rozsáhlé desetileté modernizace, jíž mají ostravské hutě nyní projít a jejíž hodnota se podle vedení společnosti Liberty pohybuje kolem dvaceti miliard korun.

Kvůli nižším objednávkám aktuálně v Liberty Ostrava funguje pouze jediná vysoká pec, jak ale vyplývá z informací týdeníku Euro, druhá – na jaře odstavená pec – se v těchto dnech rozjíždí do provozu.

Ostravské „hybridy“ mají zelenou. Nová huť začne vyrábět ocel ze šrotu
3.4 (68%) 5 hlasování
Diskuze