Ostravské Beverly Hills láká

05. června 2009, 00:00 - Libuše Frantová
05. června 2009, 00:00

O malebné podhorské vesnici Čeladná na úpatí Moravskoslezských Beskyd se mluví jako o ostravském Beverly Hills. Krásná příroda, golfové hřiště a lázeňské centrum vzdálené jen pětadvacet minut cesty autem od centra průmyslové Ostravy láká k trvalému nebo alespoň víkendovému bydlení čím dál více podnikatelů a manažerů.

Nové obytné domy připomínají apartmány v Alpách.Autor: Jakub Stadler

Do vesnice, o níž se teď mluví v souvislosti s blížícím se světovým golfovým turnajem, přijíždíme po čtyřproudé silnici z Ostravy. Tu vybudovali ještě za socialismu, protože Čeladná vždycky patřila k vyhledávaným turistickým cílům. Není divu. Rozsáhlé údolí, v němž rozrůstající se obec leží, lemují nejvyšší vrcholy Beskyd. Dvě třetiny obce jsou zalesněny. Právě tato výjimečná poloha uprostřed přírody nedaleko několika velkých měst – Ostravy, Frýdku-Místku, Frýdlantu a Havířova – je důvodem, proč se právě Čeladná stává vyhledávaným místem nejen k odpočinku, ale i k bydlení.

Topolánek: Beskyd se nevzdám

Při pohledu na horské vrchy Beskyd jsem si vzpomněla na slova bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka: „Nejkrásnější místo jsou Beskydy.“ Proto si pořídil před třinácti lety malou chatu právě v Čeladné. „Tak nádherného místa se nikdy nevzdám,“ tvrdil, když popisoval, jak je v Beskydech v zimě spousta sněhu, že se k chatě vyjet nedá, a tak musí batohy vynášet dva kilometry pěšky.

Takovou námahu ovšem nebudou muset vynakládat noví obyvatelé, kteří se nastěhují do obytných domů, vyrůstajících hned vedle silnice na rozsáhlé louce, která se nazývá Farské lúky. Ze sedmi nových domů to budou mít do centra, kde je moderní hotel s restaurací a bazénem, co by kamenem dohodil.

Jak se později dozvídáme od Jakuba Bernadyho z developerské společnosti Conti Real Čeladná, přibude tu sto dvacet nových bytů. Už teď je vidět, že většina z nich bude mít balkon nebo terasu, aby se noví majitelé mohli kochat malebnou přírodou. Jde prý o jedny z posledních bytových domů, které se tu staví. „Extenzivní rozvoj končí, územní plán neumožňuje další výstavbové bydlení. Teď se zaměřujeme na služby, restaurace, wellness centrum,“ vysvětlil developer.

Při průjezdu obcí musíme několikrát čekat u provizorních semaforů, protože silnice je zúžená kvůli výkopům. Obec rychle ještě před světovým golfovým turnajem dokončuje odvodnění komunikace a kruhový objezd, aby se před elitními evropskými golfisty i návštěvníky turnaje, kteří přijedou v polovině prázdnin, blýskla v plné kráse.

Míjíme starobylý kostelík a ocitáme se v samém centru obce. Kdo tu byl naposledy před pár lety, určitě by byl překvapen. Ještě v roce 1998 tu strašily zchátralé objekty bývalé textilní továrny, které léta sloužily jako vojenské sklady. Dnes tu stojí moderní náměstí s desítkami bytů, obchůdky, moderní čtyřhvězdičkový hotel Prosper a budova s radnicí, lékařským střediskem, lékárnou a pekárnou. Staré časy připomíná jen vysoký cihlový komín, na němž právě hnízdí čápi. Před seřízlým vzrostlým stromem, který prý pro dlouhonohé létající návštěvníky připravili na golfovém hřišti, dali čápi přednost bydlení uprostřed nejrušnějšího místa nad náměstím.

Nové centrum za tři roky

S myšlenkou vybudovat nové centrum města přišel současný starosta Pavol Lukša. Ten je motorem změn v Čeladné. To mi potvrzují starousedlíci i on sám, když jsme ho na nové radnici navštívili. S přestávkou dvou let, kdy byl náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje, je od roku 1993 ve vedení Čeladné. Tehdy v obci kromě krásné přírody nebylo nic, co by přitáhlo zájemce o bydlení. Až když přišel v roce 1998 investor se záměrem vybudovat golfové hřiště, padlo rozhodnutí, že místo vojenského objektu vznikne nové náměstí. Budovat je s pomocí dotací a úvěrů začali v roce 1999 a za tři roky bylo postaveno celé centrum. „Celkové náklady byly 220 milionů korun. Udělali jsme terno,“ říká s uspokojením Lukša. Ale tehdy prý hodně riskoval. „Zastupitelstvo přijalo rozhodnutí, že kupující musí dát na nové byty zálohy. Ale já jsem prosadil, že byty nabídneme k prodeji, až se postaví. Prorokovali mi, že nasekáme dluhy, protože byty nikdo nekoupí. V první etapě bylo 34 bytů hotovo v dubnu a v květnu už měly majitele.“ Na dostavbu druhé části už vybírali od zájemců zálohy. „Lidi už věděli, do čeho jdou,“ vysvětlil Lukša. Celkem tady vzniklo 90 bytů, šestnáct nebytových prostor včetně velké prodejny Jednoty. Pryč jsou doby, kdy tady obchod s potravinami zavíral v pět hodin odpoledne. Dnes mají otevřeno i o víkendu.

Další byty i multifunkční budovu, v níž dnes sídlí radnice, už stavěla soukromá firma Conti Real Čeladná. Lukša s úsměvem vzpomíná, jak k němu přišli dva kluci ve svetru. Začal jim věřit, až když koupili pozemky a předložili projektovou dokumentaci. Teď patří mladí developeři spolu se starostou, ostravským investorem Stanislavem Prostem a ředitelem Beskydského lázeňského a rehabilitačního střediska Milanem Bajgarem k hybatelům dalšího rozvoje Čeladné. „Dnes chceme výstavbu utlumovat, zaměříme se na kvalitní služby,“ říká starosta. „Naším cílem je, aby Čeladná měla kolem čtyř tisíc obyvatel a perfektní služby a zázemí,“ dodává. Nyní má vesnice 2350 obyvatel a jejich počet stále roste. Rodinné domy, třeba i v hodnotě mnoha desítek milionů, si tu staví úspěšní podnikatelé a manažeři.

Chtějí tu být až do důchodu

Co přivedlo mladé podnikatele z Ostravy do podhorské vesničky? Ptám se na to Jakuba Bernadyho, když nás vyzvedne v hotelu na náměstí, aby nám ukázal krásy Čeladné. „Projížděl jsem tudy s přítelkyní v době, kdy se začalo stavět náměstí. Prostředí mě okouzlilo, chtěl jsem si tady hned koupit byt. Ale žádný už nebyl volný, a tak jsem si jeden pronajal.“ V pronájmu bydleli dva roky. Když viděl, jaký je v obci zájem o byty, napadlo ho stavět domy. „Měli jsme v Ostravě stěhovací firmu, o developmentu jsem nevěděl nic,“ přiznává. Ale to ho nezastavilo a výstavba se brzy rozjela.

Kdo by si myslel, že v zapadlé beskydské vísce pořídí byt levně, velmi by se mýlil. Nemovitosti tu patří k nejdražším. „Začínali jsme prodávat byty za 25 tisíc korun za metr čtvereční, teď je prodáváme za 42 tisíc korun. Jde o malý trh, bydlení v Čeladné je čím dál atraktivnější, můžeme jít s cenou výš,“ objasňuje Bernady. Nejen podnikání, ale celý svůj život už spojil s Čeladnou. „Chci tu zůstat až do důchodu,“ tvrdí.

Vedle už hotových bytů a víceúčelové budovy s radnicí na náměstí chce firma ještě vybudovat hotelový rezort s aquaparkem, wellness centrem a obchody. „Pozemky pro aquapark jsme získali od obce s podmínkou, že jej tu postavíme,“ vysvětlil. Mají i další plány, plánují i výstavbu mateřské školky. V té staré místa nestačí novému přírůstku obyvatel.

Těsně před centrem obce už totiž několik třípatrových domů, připomínajících hotelové apartmány v Alpách, stojí. Ty také vybudovala firma Conti Real Čeladná, a má tak zásluhu na tom, že počet obyvatel Čeladné roste. Ale ne všichni se tu usadí natrvalo, i když se Čeladná stává dobrou adresou. Takových je jen třetina. Další si koupí nemovitost jako druhý byt – na rekreaci nebo jako investici do budoucna. Některým místním to vadí, protože navzdory velkorysé výstavbě jsou nové domy většinou poloprázdné, ožívají jen o víkendech. O tom se přesvědčíme sami, když se večer procházíme vesnicí. Většina oken nových domů zůstává temná. Ale řada starousedlíků naopak oceňuje, že v týdnu je v Čeladné klid. Zato během víkendů se počet obyvatel zdvojnásobí. K sezonním obyvatelům patří i cizinci ze Skotska, Itálie, Anglie či Německa.

„Jsme jedni z mála, kteří jsme tu nastálo,“ potvrzuje nám v místní kavárně Petra Koutová, která se sem přistěhovala s partnerem před rokem. Za luxusní dvoupokojový byt s kuchyňským koutem, předzahrádkou a parkovým stáním zaplatili dva miliony korun. Dnes si nemůže nové bydlení vynachválit. „V centru Ostravy jsme autem za dvacet minut, vlakem to trvá padesát minut. A je tu klid, za domem máme sjezdovku, v zimě jsme po práci ještě stihli večerní lyžování. A ze sjezdovky dojedeme až k baráku na lyžích.“ Oceňuje, že tady má všechno u ruky: poštu, bazén, restauraci, obchod. A přidává další výhodu: „Když jsme nechali v Ostravě auto na ulici, bylo každou chvíli očesané. Tady se nic nestane, ani když je zapomeneme zamknout. A na zahrádce můžeme nechat sekačku i nářadí, nic se neztratí.“

Ostatně i podnikatel Bernady, který tu žije několik let, nikdy neslyšel, že by tady někomu vykradli byt. „Zásluhu na tom má i to, že tu funguje bezpečnostní služba, která hlídá náměstí, domy, chaty i chalupy,“ míní.

Kdo chce mít zajištěny perfektní služby na dosah ruky a péči i ve stáří, může si koupit luxusní byt v apartmánovém domě v Beskydském rehabilitačním centru, které leží v rozlehlém lesoparku na rozhraní obcí Čeladná a Kunčice pod Ondřejníkem. Ale musí ještě chvíli počkat. Jeden z nejluxusnějších apartmánových domů Kristián, kde zájemci zaplatí za nejlevnější byty necelé dva miliony a za nejdražší až sedmnáct milionů, ještě není hotov. A v podobném domě s názvem Lara, který už v Čeladné v areálu lázní stojí a získal prestižní ocenění Stavba roku 2007 Moravskoslezského kraje, jsou už všechny byty rozebrány. Obyvatelé apartmánů mají možnost využívat lázeňských i lékařských služeb. Výhodám, jako umístění wellness centra s bazénem, finskou saunou, aromatizovanou parní lázní a kavárnou přímo v domě, neodolali ani známí hokejisté Roman Čechmánek a Petr Čajánek.

Lázně zaměřené na léčebnou rehabilitaci vracejí zpět do života pacienty po bypasech, náhradách chlopní a mozkových mrtvicích. A jak nám řekl při procházce areálem lázní umístěném v nádherném přírodním parku na úpatí Ondřejníku ředitel Milan Bajgar, o pacienty na 230 lůžkách pečuje 250 lékařů, zdravotních a rehabilitačních sester a dalších zaměstnanců.

Místo polí golfové hřiště

Současně s obcí a lázněmi rostl na pozemcích kolem bývalého kravína golfový areál. Podnikatel Stanislav Pros jej otvíral už v roce 2001. „Dvě velké akce zapadly do sebe,“ konstatuje s pýchou starosta Lukša. Největší golfové hřiště v Česku s 36 jamkami, na němž se má na přelomu července a srpna konat významná sportovní událost – turnaj Moravia a Silesia Open 2009 v rámci PGA European Tour, si proto nemůžeme nechat ujít. Vjezd do 140hektarového oploceného areálu, který patří k evropské špičce, hlídají kamenní lvi. Kousek od nich narážíme na budovu Prosper Golf Clubu se šatnami, půjčovnou golfových holí a restaurací, vlevo stojí budova Prosper Horse Ranch pro milovníky koní. Ne všichni místní své domy a pozemky ochotně prodali, i když investor nabízel velmi dobré ceny. Asi dvacet chalup stojí přímo uprostřed hřiště. V jednom z takových rodinných domů dnes bydlí i podnikatel Bernady s rodinou.

Mezi dokonale střiženými trávníky hřiště v těsné blízkosti budovy klubu je jediná loučka posetá pampeliškami. Když přicházíme blíž, z pampelišek se vyklubou žluté golfové míčky, které zůstaly rozesety a zapomenuty v trávě po začátečnících zkoušejících odpaly. I když je parkoviště plné aut, rozlehlá restaurace zeje prázdnotou. Hráči už procházejí kdesi mezi jamkami a možná právě dojednávají milionové obchody. „Filozofie golfu je jiná než u ostatních sportů. Golf sehrává obchodní, sociální, kulturní a společenskou funkci,“ vysvětluje ředitel klubu Stephen Flanagan, který vystudoval sportovní management a působil v USA, Jižní Africe, Hongkongu a na Maltě.

Členy prestižního golfového klubu jsou i starosta Lukša a developer Bernady. Právě na rozsáhlých greenech možná vznikají další sny o tom, jak se Čeladná stane útočištěm pro bohaté a úspěšné. Podobně velkorysé plány ostatně spřádají i v okolních obcích. Jenže v Čeladné mají desetiletý náskok. Od roku 2000 tady investovali více než miliardu korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít