Ostravská pětka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ostravská pětka

, Hana Boříková,
Ostravská pětka
Zdroj: Euro.cz

Vítězný návrh na zástavbu lokality Karolina by měl být znám na konci června

Důl, to je díra v zemi, říká uhlobaron Ptáček ve hře Járy Cimrmana Posel z Liptákova. Do soutěže o revitalizaci zasypané „díry v zemi“ – Karoliny v centru Ostravy a jejího okolí – se přihlásilo pět zájemců. O vítězi tendru, který postaví na více než třiceti hektarech novou městskou čtvrť, rozhodne ostravské zastupitelstvo do konce června. Pokud se městu skutečně podaří uzavřít smlouvu a začne se s revitalizací území, bude Karolina největším developerským projektem mimo Prahu. Celkové investice mohou přesáhnout dvanáct miliard korun.
Dění kolem Karoliny však provázejí také podezření z korupce, trestní stíhání hlavního architekta města, nesouhlas České komory architektů a odmítavé projevy občanského sdružení Za starou Ostravu, které vysílá do prostoru Karoliny laserové nápisy Centrum za všechny prachy nebo Předvolební supermarket: městský výprodej.
Karolina je unikátem nejen pro svou historii, ale i polohu. Nachází se v blízkosti historického centra Ostravy. Od poloviny 19. století byl důl majetkem rodiny Rothschildů, pojmenován byl po oblíbené snaše barona Salamona Mayera Rothschilda. Kolem Karoliny postupně vyrůstalo průmyslové centrum, v roce 1858 byla postavena koksovna. Rok 1985 znamenal definitivní konec průmyslové činnosti a odstavení koksových baterií. Následovaly demolice objektů. Dodnes zůstaly zachovány jen některé, například původní hala koksovny a přilehlá zámečnická dílna. Rekultivace kontaminovaných pozemků začala až v roce 1997. Na sanace vynaložil Fond národního majetku zhruba dvě miliardy korun.

Zvítězili Poláci.

O zástavbě Karoliny se diskutuje více než sedm let. V roce 1999 vyhlásilo město mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž. Na magistrátu se tehdy sešlo devadesát projektů od architektů z 25 zemí. Tendr vyhráli architekti gliwické Slezské polytechniky – Andrej Duda, Jan Kubec, Jerzy Witeczek a Henryk Zubel. Ti založili spolu s českým architektem Karlem Cieslarem Sdružení Karolina, které na zakázku Ostravy vytvořilo v roce 2003 urbanistickou studii území. Její část, především dopravní řešení a funkce jednotlivých ploch v území, se stala součástí územního plánu města.
Dva roky poté však ostravští představitelé začali jednat s developerskou společností ECE o výstavbě obří nákupní galerie v lokalitě Karolina. Vítězní architekti se však nenechali odbýt zaplacením studie a zažalovali město za to, že nevyužije jejich projekt. Karel Cieslar navíc podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Všiml si totiž, že v územním plánu byly plochy určené pro zeleň pozměněny na parcely, kde je možné stavět. Architekt se domnívá, že „záměna“ měla napomoci plánům firmy ECE. Odpovědnost za tato pochybení vzal na sebe hlavní ostravský architekt Jaroslav Sedlecký, kterého v polovině letošního dubna obvinila policie z padělání a pozměňování veřejné listiny.

Kritika architektů.

Město dohodu s ECE zrušilo a před koncem loňského roku vyhlásilo na revitalizaci území Karolina developerskou soutěž. Její vítěz odkoupí od magistrátu více než třicet hektarů pozemků, přičemž za metr čtvereční zaplatí 1310 korun. I tento tendr ale vyvolává kritiku. Za neregulérní ho považuje Česká komora architektů. Představitelé profesní organizace se domnívají, že soutěž vykazuje všechny znaky skryté architektonické soutěže a není v souladu s jejími předpisy, ani s občanským zákoníkem a zákonem o zadávání veřejných zakázek. „V tendru nejsou předem jasná pravidla, ceny, záruky, a není ani zaručena ochrana autorských práv. Za nejzávažnější prohřešek považujeme, že není předem známo složení poroty. Znamená to snad, že budou zváni odborníci tak dlouho, až se jejich rozhodnutí bude krýt s požadavkem volených zástupců města Ostravy?“ píše se ve stanovisku komory, které má týdeník EURO k dispozici.
Architektům se také nelíbí, že Ostrava pořádá soutěž na pouhých třicet šest hektarů, přičemž území Karoliny zahrnuje sedmdesát hektarů. Poukazují na to, že tendr neřeší využití zbylých ploch, které neprošly dekontaminací, a tudíž nejsou pro developery zajímavé. Zástupci Ostravy zdůvodňují okleštění území nevyjasněnými majetkovými vztahy ke zbylým pozemkům a železniční vlečkou, která lokalitu rozdělila na dvě poloviny. Vlastník vlečky, společnost OKD, požaduje její zachování až do roku 2025.
V tendru o revitalizaci Karoliny, jehož uzávěrka byla na konci dubna, figuruje pět uchazečů: Sekyra Group, ING Real Estate Development, Passerinvest Group společně s ECE, Orco dohromady s TriGránit, a Multi Development. Ostravské zastupitelstvo chce do konce května získat odborné posudky k předloženým developerským projektům a rovněž počítá s tím, že do této doby vyhodnotí občanskou anketu. Soutěž by měla být ukončena 28. června.

Sekyra Group
Dominovat bude těžební věž
Společnost Sekyra Group si představuje, že území Karolina se stane místem, které nabídne zázemí nejen pro bydlení a zaměstnání, ale také pro společenský a kulturní život a oddych. Developer rozdělil projekt do čtyř etap, dokončit ho plánuje nejpozději v roce 2015. První fáze, která zahrne především vybudování obchodní a bytové zóny, potrvá od roku 2007 do roku 2010. Ve druhé části projektu by měla být postavena dominanta celé Ostravy, a to devadesátimetrový objekt připomínající těžební věže. Tato budova, v níž bude jak hotelová část, tak i byty, bude dokončena v roce 2013. Ve třetí etapě přibudou další byty. Poslední, čtvrtá etapa projektu, bude soustředěna do západní části lokality a nabídne viladomy a kancelářské budovy.
„Počítáme s tím, že zde bude celkem 1450 bytů, 60 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, 120 tisíc metrů čtverečních kanceláří a hotel s 350 pokoji,“ upřesňuje Radek Polák, tiskový mluvčí Sekyra Group. Součástí lokality se má stát také výstavní galerie, jejíž dvě patra budou zapuštěna do země, a také zhruba deset veřejných výtvarných architektonických děl. Náklady na výstavbu Karoliny odhaduje Sekyra Group na jedenáct miliard korun.
Developer počítá s tím, že bude muset vyřešit i dopravu v oblasti. „Automobilová doprava bude směřována pod úroveň terénu, díky čemuž nebudou v celém území ani hluk a ani nepříjemné zplodiny. Prostory pro pěší a další veřejná prostranství budou odhlučněna,“ vysvětluje Polák.

ING Real Estate Development
Jako na Smíchově
Město Ostrava má velkou perspektivu, dosud zdaleka nevyužitou, zdůvodňuje svou účast v tendru na revitalizaci lokality Karolina společnost ING Real Estate Development (ING RED). „Podobný krok, který nastartoval zcela nový rozvoj pražské čtvrti Smíchov, jsme učinili v České republice již dříve. Dokladem toho je projekt Zlatý Anděl,“ dodávají zástupci ING RED.
Projekt Karolina rozdělil developer do tří etap, dokončen byl měl být v roce 2020. Celkovou výměru hrubých podlažních ploch odhaduje společnost na 420 tisíc metrů čtverečních, 44 procent z toho by měly tvořit byty, 32 procent administrativní plochy a zbylých 24 procent maloobchod.
Lokalita Karolina, tak jak ji navrhuje ING RED, se opírá o tři dominanty. Jednou z nich je takzvané dvojhalí (památkově chráněné torzo průmyslového areálu – pozn. red.), které by mělo být v budoucnu využito jako víceúčelové kulturní zařízení. „Podobný model jsme uplatnili ve spolupráci s veřejně prospěšnou společností v rámci našeho projektu obchodně společenského centra IGY v Českých Budějovicích,“ dodává developer. Druhou dominantou projektu je hlavní vstup do obchodně zábavního centra, který by měl mít podobu rozhledny. Třetím výrazným prvkem je samo obchodně zábavní centrum, které nabídne návštěvníkům mimo jiné letní kino, odpočinkové zóny a park.
Celkové investice do projektu Karolina jsou v současné době odhadovány na dvanáct miliard korun. Developer přizval ke spolupráci renomované architekty. Účast již ze zahraničí přislíbili například Jean Nouvell nebo americká společnost Jerde, z českých architektů by se měli na projektu podílet společnost 4A Architekti a architekt Ladislav Lábus.

Passerinvest Group a ECE
Myslí i na univerzitu
Společnosti Passerinvest Group a ECE, které se do tendru přihlásily společně, chtějí z Karoliny vybudovat „živou a moderní městskou čtvrť, kde se bude příjemně bydlet, pracovat, nakupovat i odpočívat“. Součástí soutěžního projektu je i příprava území pro plánovanou výstavbu kampusu Ostravské univerzity. Celkové investiční náklady na výstavbu Karoliny odhadují oba soutěžící na přibližně 12,5 miliardy korun.
Severní část projektu Karolina zahrnuje rezidenční plochy, kanceláře a maloobchod. Kolem dvojhalí je umístěna zóna kulturní a rekreační. Tato část má zachovávat duch industriálních hal. Západně od dvojhalí je navrženo náměstí s vyhlídkovou věží. „Významným společenským prvkem, nahrazujícím původní funkci tržiště v historických centrech měst, je obchodní galerie ve středu území,“ doplňuje Zbyněk Passer, člen představenstva Passerinvest Group.
Pojícím prvkem mezi starou a novou zástavbou se má stát náměstí s výškovou administrativní budovou ve tvaru věže. Na náměstí plánují společnosti umístit výrazné umělecké dílo – sochu vytvořenou místním umělcem. „Součástí náměstí budou i plochy pro odpočinek a vodní park,“ upřesňuje Passer. Karolinu by měla spojovat pěší lávka s vlakovým nádražím Ostrava – střed a s autobusovým nádražím.
Společnosti slibují, že dobudují vnitřní komunikační okruh kolem centra města. Počítají též s vytvořením trolejbusové trasy obsluhující celé území Karoliny.

Orco a TriGránit
Návrat Rothschildů
Společnosti Orco i TriGránit považují Ostravu za velmi progresivní region. Prostřednictvím společnosti TriGránit se vrací do Ostravy rodina Rothschildů. Potomek Salamona Mayera, čtyřiatřicetiletý Nathaniel Philip Victor Rothschild je významným akcionářem společnosti TriGránit.
Celkové náklady na realizaci projektu Karolina odhadují soutěžící na dvanáct miliard korun. Upozorňují ale, že konečná suma se může lišit v závislosti na objemu nákladů na infrastrukturu a vyvolané investice v oblasti dopravy. Kromě komerčních nákupních a zábavních ploch nabídne projekt moderní městské bydlení, množství oddychových a sportovních ploch i snadnější přístup k řadě veřejných služeb včetně uvažovaných prostor pro kulturní vyžití. Developeři počítají s tím, že vybudují také galerii.
Konsorcium navrhuje, že odkoupí historickou budovu zámečnické dílny, zrekonstruuje ji a pronajme. Domnívá se, že by mohla sloužit jako galerie, umělecká kavárna, restaurace, knihovna nebo rekvalifikační centrum se zaměřením na informační technologie a jazyky. Soutěžící jsou též připraveni poskytnout Ostravě dvacetimilionový příspěvek na úhradu nákladů spojených se zklidněním dopravy v centru města.
Projekt Karolina by měl být, jak odhadují v současné době oba developeři, dokončen v roce 2016. Jeho výstavba by probíhala ve třech etapách.

Multi Development
Italská inspirace
Evropská developerská společnost Multi Development, jejímž finančním partnerem je Morgan Stanley Real Estate, chce rozšířit hranice dnešního historického centra města. Developer do svého projektu zahrnul všechny památkově chráněné objekty a ostatní architektonicky cenné stavby, které se nacházejí na území Karoliny nebo v jejím těsném sousedství. Celou lokalitu by měla propojit městská hromadná doprava.
Projekt společnosti Multi Development chce, aby „různé formy obchodu, vysoký podíl bydlení, služby, administrativa, kulturně vzdělávací instituce, oddechové, sportovní a zábavní aktivity zajistily území přitažlivost, přinesly do něj různorodost a přirozený městský život“. Centrem Karoliny se stane náměstí, které protne pěší bulvár spojující novou část Karoliny s historickým centrem Ostravy a povede až k historickému areálu Dolních Vítkovic. Druhá pěší trasa, která povede kolem dvojhalí, je koncipována jako galerijní expozice na ulici. Lemovat ji budou sochařské skulptury, umělecké artefakty. Další významnou částí projektu bude menší náměstí, které je kopií italských piazzet, jež obklopuje množství venkovních kaváren.
Společnost již zakoupila objekt dvojhalí v lokalitě Karolina. „Budovu jsme koupili, abychom dokázali svůj velký zájem o Karolinu. Pokud v soutěži nakonec neuspějeme, navrhneme pro dvojhalí samostatný projekt nebo ho zase prodáme,“ tvrdí Luboš Kočí, šéf české pobočky společnosti Multi Development.
Developer odhaduje náklady na realizaci projektu na deset miliard korun. Při zpracování návrhu zamýšlí spolupracovat s renomovanými architekty. Multi Development již připravoval projekty například s Remem Koolhaasem, Santiagem Calatravou nebo Joanem Busquetsem.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze