Osobní svědectví o zatýkání protestujících studentů na Ukrajině

04. února 2014, 15:22 - Mychajlo Illyjenko/ překlad: Ivanka Illyenko, Dana Mazalova
04. února 2014, 15:22

V noci na 20. ledna se v Kyjevě vyhrotila situace na Majdanu a povstání v ulici Hruševského nabíralo na síle. Kolem 5. hodiny ráno bylo několik kilometrů od centra zadrženo 8 studentů Kyjevské národní univerzity filmu, divadla a televize, která nese jméno slavného ukrajinského dramatika Karpenka-Karoho. Jakmile se tato zpráva donesla k vedení univerzity, příbuzným a spolužákům zadržených studentů, začali jsme všichni společně usilovně hledat možnosti, jak jim pomoci.

Až pozdě odpoledne se nám podařilo zjistit, ve kterém oddělení milice se nacházejí. Když jsem tam dorazil, jednoho ze zadržených už propustili, což dávalo naději, že se brzy dočkáme také osvobození zbývajících. Zde jsou jejich jména: Jurij Chrobust, Andrij Ivaňjuk, Andrij Kotljar, Vadym Kovaljov, Danilo Okulov, Ostap Vakuljuk a můj student režie Oleksandr Škrabak.

Symbolicky se tak pod dozor milice dostali představitelé základních filmových profesí - scénárista, kameraman, zvukař, výtvarník, herec, režisér. Je třeba dodat, že ukrajinská kinematografie už dlouhou dobu nemůže být plně aktivní a zdejší kina okupují filmy amerického a ruského původu. K tomu navíc naprostou většinu ukrajinských televizních kanálů plně ovládá ruská propaganda.

Zjistili jsme, že zásahová jednotka milice si v davu protestujících občanů úmyslně vyhledala studenty „vyzbrojené“ tvůrčím řemeslem. Nad ránem 20. ledna někteří ještě stihli o svém zadržení mobilem uvědomit příbuzné a známé, než jim milicionáři mobily zabavili. Nepovolili jim ale hned po zadržení právní obhajobu. Proto si studenti v prvních výpovědích nemohli plně uvědomit, jaká mají při zadržení práva a právě tak nevěděli, jaký je podle trestního řádu postup při zadržení a vyšetřování.

Autor článku Mychajlo Iljenko drží tablet s fotkami dvou z celkem osmi obviněných studentů. Foto: Eugen Kukla

Poté, co se stavem zadržovaných studentů začali zabývat opoziční poslanci a nezávislá právní služba, která se nazývá SOS Majdan, byli zadržení studenti svlečeni a osobní věci jim milice zabavila kvůli tzv. „expertize“. Mezitím organizace SOS Majdan vyslala k zadrženým studentům své advokáty. Milice obhájcům sdělila, že prošetřuje dokumenty potřebné k osvobození studentů. Studenti pak mohli obhájcům z SOS Majdan konečně říct, jakým způsobem byli zadrženi: bylo proti nim nasazeno 6 osobních aut, operativní skupina lidí v civilu, kteří používali sílu proti všem, co žádali o vysvětlení zákroku.

Můj student režie Oleksandr Škrabak zřejmě také žádal milici, aby mu vysvětlila, proč ho zadržela. Přitom mi stihl mobilem sdělit, že byl zbit, ale ne do té míry, do jaké byl zmlácen Vadim Kovaljov. Jemu musela do oddělení milice povolána záchranka. Krom jiného byl na zadržované studenty použit také psychický nátlak: milicionáři jim vyhrožovali a zastrašovali je s tím, že řešení stávající situace na Ukrajině je zcela nemožné.

Obvinění ze zločinu pořádání masových nepokojů

Kolem 20. hodiny advokáti oznámili příbuzným zadržených studentů, novinářům a všem přítomným, že nikdo propuštěn nebude a že jsou naopak obviněni z organizace masových nepokojů, za což jim podle ukrajinských zákonů hrozí těžké následky. Takový zločin se trestá 6-15 lety odnětí svobody. Navíc jsme zjistili, že na studenty milice číhala přes 2,5 hodiny (zhruba od 01:30 do 04:00), aby je mohla zadržet.

Jenže k Vadimu Kovaljovovi musela záchranka přijet znovu, přitom však zasahující lékaři dostali od milice zákaz podávat jakékoliv informace o jeho stavu.

Co se týká zadržených, část jich znám osobně, část jen z náhodných setkání jako studenty naší univerzity. Žádného z nich jsem během pokojných demonstrací na Majdanu neviděl, že by se jakkoli choval agresivně. Viděl jsem jen, jak natáčejí a fotí. S nimi natáčel také můj student Oleksandr Škrabak společně s kameramanem Andrijem Kotljarem.

Studenti byli zatčeni krátce po natočení tohoto videa z Majdanu:

Můj student Oleksandr pomáhal točit i mně. Operativní jednotka milice si zřejmě chvíli vybírala, koho zatknout, a rozhodla se nezadržovat ty z prvních řad aktivního odporu. Je těžší je vystopovat, zatknout - jsou připraveni k boji, mají zkušenosti, někteří dokonce z Afghánistánu. Daleko jednodušší je zatknout mladé a nezkušené lidí.

Dnešní mládež vládě vadí, protože jde o postsovětskou generaci, která není prosáklá obavami z imperialismu a nikdo už ji nenutil, aby se třásla strachem před papaláši. Tato generace je nová a svobodná. Její příslušníci už nezažili komsomol. Berkut se jim už jednou pokusil vysvětlit jejich práva pomocí obušků, ale nepochopili. Bohužel ale existují také další způsoby zastrašování.

Převoz do vazby

Zadržené studenty nakonec večer převezli do vyšetřovací vazby, přestože proti tomu aktivně protestovali opoziční poslanci. Kromě obhájců s nimi nesmí nikdo další mluvit. O studentovi, k němuž musela být dvakrát přizvána záchranná služba, nám milice sdělila, že lékař povolil prodloužení jeho výslechu. Rodičům zadržených studentů přitom po celou dobu milice poskytovala jen zavádějící a kusé informace.

Další ráno jsme se dozvěděli, že se má se studenty konat soudní líčení, aby rozhodlo o tom, zda budou propuštěni do domácího vězení, nebo jestli zůstanou ve vyšetřovací vazbě. Místo a dobu soudního jednání nám milice odmítla uvést. Studenti přitom byli rozděleni nejdřív do tří, poté do dvou skupin, aby o nich soud nemohl jednat společně. Byli tak postaveni před dva soudy, každý z nich v jiné kyjevské čtvrti.

Místo, kde oba soudy budou o studentech jednat, se nám nakonec přece jen podařilo zjistit: jedno před Desnanským a druhé před Obolonským kyjevském soudem. Nikdo z nás však nevěděl, kdy začnou jednat. Proto jsme čekali – někdo 6, jiní až 8 hodin. Poslední líčení před Obolonským kyjevským soudem skončilo 22. ledna po jedné hodině v noci.

Žalobce bez argumentů

Jednání před Obolonským soudem, kam se mi nakonec přece jen podařilo dostat, předsedající soudce zahájil v 18 hodin. Prokurátor studenty obvinil z organizace masových nepokojů s těžkými následky, navíc podal jejich aktivní odpor při zadržení tak, že poškozenou stranou se stali příslušníci operativní jednotky milice, která je zatýkala, nikoli sami studenti.

Žalobce přitom neuvedl žádné pádné argumenty, které by se daly označit za průkazné. Právě na neprůkaznosti jeho „důkazů“ o vině studentů stavěla obhajoba. Vystupující advokát zdůraznil, že počet a kvalita žalobních argumentů vyžadují mnohem víc času než jejich přednes, a požádal soud, aby důkazy obhajoby vyslechl až do konce.

Obhájcův projev byl logický a důsledný. Jeho prosbu o převedení zadržených studentů do domácího vězení podpořili opoziční poslanci a vedení univerzity. Osobně jsem soudu sdělil, že jsem ochoten nést odpovědnost za svého studenta Oleksandra Škrabaka. Soud však většinou rozhodl ve prospěch prokurátorova obvinění.

Studenti Oleksandr Škrabak a Andrij Ivaňjuk jsou nyní dál umístěni ve vyšetřovací vazbě. Vadim Kolvaljov sice už leží v civilní nemocnici, zato pod trvalým milicionářským dozorem. Zbytku studentů oba soudy povolily alespoň domácí vězení.

Těžká životní zkouška

Vyšetřování všech těchto studentů solidarizuje občanskou aktivitu a vyvolává zájem nezávislých médií. Naše zadržené studenty podpořily také další ukrajinské vysoké školy. Osobně se jako Škrabakův profesor snažím jemu a ostatním vězněným studentům všemožně pomoci, protože jsou nyní vystaveni těžké životní zkoušce. Nemám žádné právo posílat své studenty natáčet barikády, ale také nemám žádné právo jim to zakázat, protože svými skutky dokázali, že jsou ukrajinskými občany a nadějnými umělci.

Od momentu, kdy protestní hnutí v Kyjevě začalo, pozorně sleduji jejich reportáže a náměty z Majdanu a považuji je za důležitý příspěvek do našeho univerzitního plánu výuky. Za jejich dokument z Majdanu, který nazvali Povolání: občan, ode mne získali nejvyšší ohodnocení, proto jsem tento film Oleksandru Škrabakovi započetl jako semestrální práci. Jako prezident filmového festivalu Vidkryta nič (Otevřená noc) jsem film Povolání: občan zařadil do konkurzu letošního festivalového ročníku.

autor: Mychajlo Illienko - režisér, profesor kyjevské národní univerzity filmu, divadla a televize Karpenko-Karoho
překlad: Ivanka Illyenko – sólistka Baletu Národního divadla v Praze a Dana Mazalová - novinářka


Čtěte také:

Praha a Brno podpořily svobodnou Ukrajinu

Západ zvažuje finanční pomoc Ukrajině, Rusko s půjčkou nespěchá

Kyjev dál bouří. Kličko chce zakládat domobrany

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít