Osmdesát oborů volné živnosti

01. června 2009, 00:00 - Profit
01. června 2009, 00:00

Změnou živnostenského zákona došlo s účinností od poloviny loňského roku ke sloučení dosavadních jednotlivých volných živností do jediné volné živnosti s osmdesáti obory. Jaký význam má pro podnikatele určení oborů volné živnosti?

Autor: Martin Siebert

Je třeba, aby obchodní společnost uváděla konkrétní obory živnosti volné ve stanovách, respektive v obchodním rejstříku? Jaké povinnosti v důsledku této změny vznikají společnosti, která má v obchodním rejstříku zapsány volné živnosti podle předchozí úpravy? Je společnost povinna v souvislosti s novou úpravou měnit své stanovy, popřípadě podat zápis na změnu předmětu podnikání do obchodního rejstříku?

čtenář J. P. z Hranic na Moravě

Nová jednotná živnost volná „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ v sobě z právního hlediska zahrnuje oprávnění k výkonu všech činností náležejících do dílčích oborů této živnosti. Tyto obory jsou specifikovány ve čtvrté příloze živnostenského zákona. Patří mezi ně například poskytování služeb pro zemědělství, vydavatelské činnosti, velkoobchod a maloobchod, správa nemovitostí, ubytovací služby a řada dalších specializovaných činností.

Záleží čistě na vůli podnikatele, jak si obory živnosti volné vymezí. Toto vymezení má přitom pouze informativní funkci. Jeho účelem je vyšší transparentnost činnosti podnikatele vůči třetím osobám. Z pohledu zákona vzniká podnikateli udělením oprávnění k výkonu živnosti volné právo k výkonu všech činností specifikovaných v jejích oborech, a to bez ohledu na to, zda a jak podnikatel tyto obory vymezil. Od této skutečnosti se odvíjejí i odpovědi na vaše další otázky.

Jak ve stanovách podnikatele – obchodní společnosti, tak v zápise společnosti v obchodním rejstříku tedy postačuje uvedení obecného názvu volné živnosti („Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“), bez nutnosti bližší konkretizace. To nicméně podnikateli nebrání, aby si obory živnosti volné vymezil konkrétně.

Prakticky se obory volné živnosti uvádějí u všech podnikatelů povinně pouze v živnostenském rejstříku. K formuláři žádosti o živnostenské oprávnění se přikládá příloha, ve které žadatel označí příslušné obory. I zde je však jejich význam pouze informativní.

Podnikateli, který měl ke dni 1. 7. 2008 živnostenské oprávnění ke kterékoli z dosavadních volných živností, vzniklo tímto dnem ze zákona oprávnění k nové jednotné živnosti volné, zahrnující všechny její obory. Povinnosti podnikatele – obchodní společnosti vyplývající z této skutečnosti, jsou v praxi minimální. Pokud jde o zápis předmětu podnikání společnosti v obchodním rejstříku, zveřejnilo Ministerstvo spravedlnosti České republiky na internetových stránkách obchodního rejstříku (www.justice.cz) prohlášení, podle kterého není třeba podávat v souvislosti s novelou živnostenského zákona návrhy na změny v obchodním rejstříku týkající se pouze předmětu podnikání. To platí obecně ve vztahu ke všem změnám v kategorizaci živností, které novela přinesla. Důvodem je příprava komplexní úpravy databáze obchodního rejstříku, která příslušné změny zohlední.

Ve vztahu k zakladatelským dokumentům či stanovám společnosti je podle našeho názoru třeba považovat změny v označení předmětu podnikání společnosti způsobené novelou živnostenského zákona za změny nastalé v důsledku jiné právní skutečnosti, respektive ze zákona. Vzhledem k tomu je možné promítnout tyto změny do zakladatelských dokumentů či stanov společnosti bez nutnosti souhlasu valné hromady. Doporučujeme tedy provést odpovídající aktualizaci zakladatelských dokumentů (stanov) a uložení jejich nového úplného znění do sbírky listin obchodního rejstříku.

Tadeáš Petr, advokátní kancelářHájek Zrzavecký

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít