Orlice, nebo půlměsíc?

11. října 2010, 18:18 - Pavel Hanslíček
11. října 2010, 18:18

V první turecké fotbalové lize nyní hraje 59 Turků narozených v Německu

Německá fotbalová reprezentace získala na mistrovství světa v Jihoafrické republice bronzovou medaili. Na tomto úspěchu se výrazně podílel i záložník tureckého původu Mesut Özil. Rozhodně přitom není jediným fotbalistou s tureckými kořeny, jenž si zasluhuje pozornost. Mladí Turci vychovaní v Německu se totiž stávají v zemi svých předků žádaným zbožím – v první turecké fotbalové lize jich nyní hraje již 59 a tento počet bude dále narůstat.

Domácí hvězda
Patří mezi ně i dvacetiletí borci Şahin Aygüneş a Barış Başdaş, kteří již rok hrají za klub Kasimpaşaspor. Oba dva jsou synové tureckých vystěhovalců, Aygüneş přišel vloni z mládežnického týmu německého druholigového týmu Karlsruher SC a Başdaş z Alemanie Cáchy. Zajímavé je, že před angažmá v istanbulském klubu byli oba mladíci v Turecku nanejvýš na dovolené a například Aygüneş mluví lépe německy než turecky. „Hráčští agenti opakovaně sledovali mé zápasy a říkali, přijď domů, do své země, tam se staneš hvězdou. A jelikož jsem v Německu měl jen několik vágních nabídek z druholigových týmů, rozhodl jsem se to zkusit,“ popsal důvody odchodu do Turecka Aygüneş. Dle trenéra Kasimpaşasporu Yilmaze Vurala, který sám studoval šest let v Kolíně nad Rýnem, může turecký fotbal profitovat z přílivu mladých talentů z Evropy. „Turci, kteří hráli v Německu, jsou disciplinovanější a takticky lépe připraveni než naše domácí talenty,“ tvrdí Vural, jenž by rád postavil celé mužstvo jen z Turků vyrostlých v Německu. Není to pouze turecká nejvyšší soutěž, v níž turečtí fotbalisté narození v Německu míchají kartami. Stále významněji se takoví hráči podílejí i na zápasech turecké reprezentace. Němečtí Turci patří k oporám výběru své země. Platí to zejména pro dvojčata Altintopovy. První z nich, Halil, z Eintrachtu Frankfurt se může pochlubit osmi góly z 32 reprezentačních zápasů. Jeho bratr Hamit, jenž už čtvrtým rokem hájí barvy mnichovského Bayernu, vsítil v dresu s hvězdou a půlměsícem jen o dva góly méně. Podobnou vycházející hvězdou tureckého mančaftu je Nuri Şahin z Borussie Dortmund. V širší nominaci národního týmu Turecka se objevují i potomci migrantů z jiných zemí. Například ve Francii narozený Mevlüt Erdinç, který hraje za tým Paris Saint-Germain, oblékl turecký dres ve dvanácti mezinárodních utkáních. Podíl na stále častějším nasazování v zahraničí narozených hráčů v tureckých reprezentačních výběrech má jednak tlak tamních médií, ale i skutečnost, že se letos trenérem reprezentace stal Guus Hiddink, jenž si v zahraničí vychovaných hráčů velmi cení.

Obtížné dilema
Ještě silněji je vidět vliv těchto fotbalistů v tureckém výběru hráčů do 21 let. Zde tvoří Turci narození v Německu přibližně jednu třetinu. Nelze se pak divit, že na tréninku „jednadvacítky“ se často mluví spíše německy než turecky. Na druhé straně si kvality tureckých hráčů narozených v Německu uvědomuje i tamní fotbalový svaz. „Bojujeme o ně. Zařazení hráčů z rodin migrantů do programů na podporu talentů je naší prioritou,“ potvrzuje sportovní ředitel svazu Matthias Sammer s tím, že v Německu nyní hraje fotbal přibližně 200 tisíc Turků. Právě bez těchto snah by se záložník Özil nebo další německý reprezentant, obránce VfB Stuttgart Serdar Taşçi, zřejmě rozhodli pro zemi svých předků. Zdá se, že hlavně mezi opravdu perspektivními tureckými hráči začíná nabývat na popularitě volba dresu se symbolem orlice. „Prostě jako německý hráč máte zcela jinou hodnotu. Nejsem si jistý, zda by se Özil jako reprezentant Turecka dostal tak rychle do Realu Madrid. Ne že by neměl potenciál, ale prostě mu pomáhá, že Německo má tolik sportovních úspěchů,“ míní Halil Altintop.
Německé Turky můžou rovněž odrazovat problémy s integrací v Turecku. Například Aygüneş přiznal magazínu Der Spiegel, že zatímco v Německu byl vždy Turkem, v Turecku mu zase kvůli přízvuku říkají „Almanci“, tedy Němec. I volba německého dresu však může mít nepříjemné následky. Například před nedávným zápasem Turecka s Německem byly místní noviny plné zpráv o bratrském boji a objevily se titulky jako „Turek proti Turkovi“ nebo „Mesut proti nám“. Jak budou řešit dilema mezi orlicí a půlměsícem další turečtí hráči narození v Německu, si musíme počkat. Zatím je skóre boje o tyto fotbalové talenty docela vyrovnané. Dle magazínu Focus v současnosti hraje v tureckých reprezentačních výběrech 24 hráčů z Německa, zatímco německý svaz má ve svých výběrech 18 hráčů s tureckými kořeny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít