Orkán dorazí i do parlamentu

12. února 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
12. února 2007, 00:00

Sociální výdaje rostou od roku 1999 o 200 miliard korun ročně. Tvrdí to práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Když nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ varuje ministr financí Miroslav Kalousek. To není optimistický začátek, nicméně je to smutná realita po posledních osmi letech vlády sociální demokracie.

Sociální výdaje rostou od roku 1999 o 200 miliard korun ročně. Tvrdí to práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Když nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ varuje ministr financí Miroslav Kalousek.

To není optimistický začátek, nicméně je to smutná realita po posledních osmi letech vlády sociální demokracie. K tomu přidejme vysoký schodek veřejných financí plus nula provedených reforem v oblasti daní, důchodů a sociálních dávek, zdravotnictví.

„Nejprve škrty v rozpočtu, potom daňové reformy,“ hlásá Kalousek. Ví, proč to říká. Jinak by totiž zavedení rovné daně muselo být kompenzováno výrazným zvýšením snížené sazby DPH, což by zařídilo nárůst cen potravin a léků. A navíc by lidé s nižšími příjmy platili na daních více než dosud. A to nejde. Nová vláda slíbila, že rovná daň pro nikoho nebude znamenat více peněz odvedených na daních.

Na ministerstvu financí tedy mají jasno. Bude se škrtat. Ministr Nečas rovněž jasně upozorňuje na to, že podstatou jeho sociální reformy primárně není ušetřit finanční prostředky, ale mít efektivnější sociální systém. A změny, které navrhuje, jsou racionální. Povinnost prokázat aktivní hledání zaměstnání, povinné zapojení se nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací, pro lidi s odporem k práci pouze poukázky na jídlo, vícerychlostní mateřská, výhody pro zkrácené a flexibilní pracovní doby a další. Ovšem dopad jím navrhovaných změn se projeví na veřejných financích až po čase. Podle kuloárních informací ale Kalousek bude požadovat po Nečasovi úspory v rozsahu třiceti miliard korun už v příštím státním rozpočtu.

Zcela jistě tak je pro další vývoj klíčové, a Kalousek na to ostatně sám upozorňuje, aby se na potřebných změnách a jejich načasování shodla nejprve vládní koalice, a pak je jednohlasně prosazovala v parlamentu. A právě v parlamentu pak namísto jasné oblohy začne zřejmě zuřit orkán podobný tomu, který jsme zažili před pár týdny. A svojí silou bude nejen zvedat sukně manželkám premiérů.

Na reformách se nejprve musí shodnout koalice, pak má šanci v parlamentu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít