Opravy panelových domů stagnují

11. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
11. dubna 2005, 00:00

SÍDLIŠTNÍ BYTY Stav českých panelových domů se stále zhoršuje a jejich oprava neprobíhá potřebným tempem. Například loni se s pomocí státních dotací opravilo přes 17 tisíc panelových bytů, což je o 3,5 tisíce bytů méně než v roce 2003.

SÍDLIŠTNÍ BYTY

Stav českých panelových domů se stále zhoršuje a jejich oprava neprobíhá potřebným tempem. Například loni se s pomocí státních dotací opravilo přes 17 tisíc panelových bytů, což je o 3,5 tisíce bytů méně než v roce 2003.

Za posledních sedm let se podařila opravit pouhá jedna desetina z celkového počtu zhruba 1,16 milionu panelákových bytů. Podle odborníků i zástupců státní správy či obecních samospráv je tempo oprav pomalé.

„Vzhledem ke stavu panelových domů by bylo ideální, aby se ročně opravilo kolem 100 tisíc bytů,“ říká generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Tím by byly panelové byty opraveny za deset let, současným tempem to potrvá sto let. Za pomalé tempo podle jeho slov ale nemohou pouze chybějící peníze, v řadě případů jsou na vině i majetkové vztahy vlastníků bytů, kteří se nedokáží shodnout na opravách.

POMŮŽE EVROPSKÁ UNIE

Na rychlejší tempo oprav peníze státu rozhodně nestačí. Náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl vidí zdroje především v EU. „Chceme otevřít problém oprav panelových domů, který se týká nejen České republiky, ale i dalších východoevropských zemí,“ tvrdí. Stát vydal od roku 1998 na opravy panelových bytů celkem 3,3 miliardy korun, potřeba by však celkově bylo zhruba 400 miliard korun.

V letošním roce má ministerstvo pro místní rozvoj na havarijní opravy panelových domů 220 milionů, loni poskytlo 230 milionů. Dalších 600 milionů korun má na opravy panelových bytů Státní fond rozvoje bydlení, stejné prostředky měl i loni. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje získat z fondů Unie od roku 2007 na tyto účely zhruba pět až sedm miliard korun ročně. Peníze by se mohly uvolnit ze 140 až 150 miliard korun, které do České republiky mohou v letech 2007 až 2013 ročně z unijních fondů plynout. Šéf tohoto rezortu Jiří Paroubek odhaduje, že peníze z fondů Unie společně s tuzemskými prostředky z veřejných rozpočtů a peněz od družstev a občanů by mohly v letech 2007 až 2013 dosáhnout 12 až 15 miliard korun ročně. „To by byly násobky současných prostředků,“ uvedl ministr s tím, že revitalizace sídlišť se pak podstatně zrychlí.

NEVYHOVUJE POLOVINA BYTŮ

Současné standardní úrovni bydlení nevyhovuje zhruba polovina panelákových bytů. Pokud by se však domy průběžně vůbec neopravovaly, ročně by se potřebné investice zvyšovaly o deset miliard korun. Podle ředitele odboru podpory bydlení ministerstva pro místní rozvoj Jiřího Klímy by případné zbourání současných sídlišť a postavení nových stálo 1,5 bilionu korun - 500 miliard na zbourání a jeden bilion na novou výstavbu. Téměř 40 procent závad panelových domů vzniklo chybnou výrobou dílců, ze zhruba 30 procent jde o nekvalitní architektonický návrh.

„Uživatelé bytů nenesou za stav panelových domů vinu, o opravy by se proto měl postarat stát,“ tvrdí Klíma. Nejvíce panelových domů pochází z let 1971 až 1980, kdy ve 33 tisících domech vzniklo téměř 470 tisíc bytů. V letech 1981 až 1991 pak přibylo přes 24 tisíc domů s přibližně 362 tisíci byty. Životnost těchto domů je projektována na 40 až 50 let, poté je nutné přistoupit ke generální opravě. ZATEPLENÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ Mezi největší nedostatky panelových domů patří poruchy obvodového pláště či vnitřní konstrukce. Opravy potřebují také mnohé balkony a lodžie. Velký potenciál pro zlepšení představuje spotřeba energie. „Zateplení budov ušetří až 45 procent tepla,“ tvrdí náměstek Přikryl. Přirozeně ne všechny domy mají stejné problémy, což je dáno obdobím výstavby.

Podle druhu stavebních prací je také nutné vybírat příslušnou stavební firmu. Na trhu totiž působí řada firem, které jsou schopny opravit celý panelový dům, a řada dalších, které se specializují pouze na úzce odborné práce, například právě na rekonstrukce, sanace a zateplení obvodových plášťů budov.

(Pokračování na str. 30)

Další velmi častou slabinou panelových domů bývají okna. Jejich výměnou lze podle odborníků dosáhnout velkých energetických úspor. Další údržba by se pak měla zaměřit na vnitřní konstrukce domu, opravu či výměnu výtahů, elektrických rozvodů a rozvodů vody či plynu.

STÁTNÍ PODPORA POKRAČUJE

V loňském roce bylo v České republice pozastaveno vyhlášení některých podprogramů státní podpory bydlení. Důvodem bylo jejich nutné uvedení do souladu s přísnými evropskými pravidly. Po jednání zástupců odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj v Bruselu mohou být pozastavené podprogramy znovu vyhlášeny. Jedná se konkrétně o podprogramy Podpora oprav vad panelové bytové výstavby, Podpora oprav domovních olověných rozvodů a Podpora výstavby technické infrastruktury pro následnou výstavbu bytových a rodinných domů.

„V Bruselu bylo nutné zdůraznit naléhavost oprav panelových domů, jejich finanční náročnost, environmentální a sociální souvislosti a tudíž nezbytnost státní podpory nasměrované do tohoto typu výstavby. Největší finanční prostředky jsou určeny na regeneraci panelových sídlišť,“ říká ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Státní podpora oprav panelových domů je určena všem vlastníkům takových domů (bytovým družstvům, obcím, dalším právnickým i fyzickým osobám). Podle Paroubka je v programu Podpory oprav vad panelové výstavby v rozpočtu na rok 2005 i 2006 určeno 220 milionů, celkem tedy 440 milionů korun.

POHLED DO REGIONU

Problémy panelových domů nejsou rozhodně jen problémem Prahy či největších měst. Zejména v 80. letech minulého století se paneláky stavěly naprosto všude. Například na jihu Čech bydlí v panelových domech více než polovina lidí. Nejstarší panelák na jihu Čech se datuje z první etapy výstavby těchto objektů, je mu tedy více než padesát let.

K nejmasivnější výstavbě v jihočeském regionu došlo koncem 70. let. Domy, které tehdy rychle řešily špatnou bytovou situaci lidí, byly stavěny z levných a nekvalitních materiálů a nedodržovaly se například technické předpisy při výrobě prefabrikovaných prvků. Stavební dozor byl často jen formální. Všechny tyto nešvary musí nyní vlastníci panelových domů řešit. „Současný technický stav panelových domů je úměrný svému stáří,“ říká Jiří Veselý, který společně s Josefem Šťastným napsal brožuru Úspory energií v panelových domech. Příručku pro poradenskou činnost vydalo v říjnu 2004 Občanské sdružení Energy Centre České Budějovice. „Dříve platily staré normy. Požadavek na vytápění byl vyšší, proto izolace nebyly tak silné,“ vysvětluje spoluautor Šťastný, proč většina panelových domů nevyhovuje současné normě z roku 2002, která se zabývá tepelnou opravou budov. „Opravy vyžadují hlavně panelové domy, postavené do roku 1980,“ upozorňují oba poradci.

Hlavními nedostatky jsou zatékání do spár, nevyhovují meziokenní vložky, nedostatečné těsnění s pláštěm domu i okny. Na hranici životnosti jsou také instalace a výtahy.

POMOHOU I BANKY

Jelikož stát nemá peníze na to, aby zajistil potřebné opravu všech panelových domů, hledají jejich majitelé i jiné možnosti, kde potřebné finance třeba i formou částečné dotace mohou získat. „Obracejí se na nás malá bytová družstva, ale také družstva vlastníků. Předmětem jejich zájmů bývá většinou financování výměny oken, zateplení pláště, rekonstrukce střechy, výměny výtahů či stoupaček,“ říká regionální ředitel Stavební spořitelny Wüstenrot Ladislav Kročák. Podle jeho slov mají nyní banky programy, které mohou pomoci financovat revitalizaci panelových domů.

Některé z programů na podporu oprav a rekonstrukcí panelových domů budou prezentovány i v rámci letošního ročníku Stavebních veletrhů Brno.

* DOTACE OD MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ

(v letech 2001 až 2004)

Rok Dotace Počet

v mil. Kč opravených bytů

2001 220,000 6 958

2002 284,947 9 383

2003 286,599 10 058

2004 230,186 6 892

Celkem 2 214,769 97 884

Pramen: MMR

* DOTACE Z PROGRAMU PANEL

(k 31. prosinci 2004)

Rok Počet projektů Úvěr (v mil. Kč) Dotace (v mil. Kč) Počet bytů

2001 18 119,707 34,904 291

2002 40 778,259 251,933 3946

2003 145 1377,663 429,155 10 638

2004 163 1187,118 363,418 10 149

Celkem 366 3462,747 1079,410 25 024

Pramen: MMR

Foto autor| ilustrační foto: Profit - Luděk Vycpálek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít