Opravy brzdí soudní spor

13. listopadu 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
13. listopadu 2006, 00:00

JANOVICE U RÝMAŘOVA Severomoravská obec Janovice, která je dnes součástí města Rýmařova, se může pochlubit historicky cenným zámkem. Až na zámeckou kapli je ale jeho stav špatný a potřebuje rekonstrukci. Janovický zámek stojí u silnice z Rýmařova do Velkých Losin a tvoří ho dvě hlavní budovy na půdorysu písmene Starší východní část byla postavena již v 16.

JANOVICE U RÝMAŘOVA Severomoravská obec Janovice, která je dnes součástí města Rýmařova, se může pochlubit historicky cenným zámkem. Až na zámeckou kapli je ale jeho stav špatný a potřebuje rekonstrukci.

anovický zámek stojí u silnice z Rýmařova do Velkých Losin a tvoří ho dvě hlavní budovy na půdorysu písmene Starší východní část byla postavena již v 16. století za Žerotínů, mladší západní pak v 18. století za Harrachů.

Za zámkem se rozkládá udržovaný přírodní park, stav objektů ale rozhodně dobrý není -omítky se loupou a do střech zatéká. Aby toho nebylo málo, do budovy už několikrát vnikli vandalové, kteří znehodnotili část maleb a na dřevěné podlaze si dokonce rozdělali oheň.

Ministerstvo vnitra, které je správcem objektu, s tímto nelichotivým stavem nemůže nic dělat. Na opravy nemá peníze a obci nebo kraji zatím zámek předat nemůže, protože stále ještě probíhá soudní spor s potomky původních majitelů.

KNÍŽECÍ KNIHOVNA

Ves Janovice (původně Janov) se poprvé připomíná roku 1398, kdy patřila Joštu Pročkovi z Bouzova. Zámek zde ale vznikl teprve v letech 1520 až 1530, kdy panství vlastnil známý moravský rod Žerotínů. Stavba to nebyla velká, měla jen jedno křídlo a vstupní věž, šlechta ji proto zpočátku využívala jen k občasným návštěvám.

Změna přišla teprve koncem 16. století za Hoffmannů z Grünbüchlu, kteří se na janovický zámek uchýlili v obavách z protireformace. Ferdinand Hoffmann byl přitom člověk velmi vzdělaný, na sever Moravy si proto nechal převést i svou proslulou knihovnu - jednu z největších soukromých sbírek té doby. Unikátní bibliotéka však v Janovicích nevydržela dlouho. Již o několik desetiletí později získali panství Dietrichštejnové a knihy si odvezli do Mikulova.

KONEC ROKU ROZHODNE

Posledními šlechtickými držiteli zámku se stali Harrachové, kteří objekt počátkem 18. století přestavěli do dnešní podoby. Janovice drželi až do roku 1945, kdy jim byl majetek jako německým občanům zkonfiskován.

Roku 1949 připadl zámek krajskému národnímu výboru v Olomouci, který začal budovy upravovat pro archivní účely. Dlouhá léta pak v zámku sídlily pobočky opavského a bruntálského archivu. Objekt opustily teprve před dvěma lety a od té doby zůstávají prostory prázdné.

Další využití bude možné hledat až po skončení soudního sporu s potomky původních majitelů. Konečný rozsudek by měl padnout do konce roku a janovický zámek tak má reálnou šanci, že brzy změní majitele.

POPIS OBJEKTU

název zámek Janovice

místo Janovice u Rýmařova

kraj Moravskoslezský

adresa č. p. 10

typ zámek

stav chátrající

využití žádné

kult. památka od roku 1958

vlastník ministerstvo vnitra

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít