Operace Mrkev

28. března 2008, 19:41 - Pavel Matocha
28. března 2008, 19:41

Válka proti terorismu je autoimunitní chorobou vyspělé západní společnosti

Zoufalý starší muž v severních Čechách se mi nedávno svěřil, že s kamarády v posledních dnech diskutují o tom, kolik trhaviny by bylo třeba a kam ji nejvhodněji umístit. Jeho i sousedy totiž ničil neustávající hluk z větrných elektráren, které jim postavili sto metrů za chatami. Zkusili už všechny možné legální cesty a došli k smutnému závěru: nejen státní úředníci spolu se staviteli větrníků, ale i právo společně s korupcí, stojí proti nim. Normálním způsobem se prostě hlučných elektráren nezbaví. Terorismus často vyvěrá z podobné bezmoci bojovat rovnocennými zbraněmi, neboť soupeř je mnohem silnější, a také z přesvědčení, že situace je totálně nespravedlivá. Extrémní řešení problémů není ničím novým, je lidstvu vlastní stejně jako jiné způsoby boje. Půjdeme-li rychle zpátky historií: baskické separatistické hnutí, Irská republikánská armáda, partyzáni za druhé světové války či husité… Přiznejme si, že to byli teroristi. Jestli s nimi sympatizujeme, nebo nikoli, je už věc jiná. Nejde tedy o žádný nový fenomén, přesto se stal v uplynulých téměř sedmi letech boj s terorismem jedním z nejfrekventovanějších světových témat. A když tradiční vojenské zbraně a postupy v této válce nefungují, hledají se jiné strategie. Nově inspirují biologové. Metafora je krásný a užitečný nástroj, jak se podívat na známou i neznámou věc z jiného úhlu, v novém kontextu. Jen se nesmí zapomenout, že jde o metaforu… Podobně inspirativní mohou být texty amerického vědce Raphaela Sagarina (viz strana 52), jenž tvrdí, že společnost by se proti terorismu měla bránit podobnými mechanismy, jako se živý organismus brání útokům virů. Metafora se ale nesmí brát jako doslovný recept na vyřešení problému.
Podle Sagarina by experti na boj proti terorismu měli vzít na vědomí pět tezí evoluční biologie: 1. Buduj dobré vztahy. 2. Nepřetržitě se přizpůsobuj. 3. Diverzifikuj a chraň zdroje! 4. Buď vícenásobně pojištěn. 5. Neustávej v pohybu. Takže „řešení“ je nasnadě: Prostě nabijte mrkví a teroristickou buňku rozprášíte hravě.
Inspirovat se evoluční biologií v mrkvové válce může být užitečné, ale nesmíme náš náhled Sagarinem „přesolit“. Například druhý bod totiž v konečném důsledku říká - buďte bezpáteřní a zapomeňte na sebeúctu. Nebo čtvrtý bod zase zamlčuje otázku ceny: být vícenásobně pojištěn něco stojí a před každým pojištěním je třeba porovnat míru rizika s cenou pojistky. Přidejme však k Sagarinovi ještě jednu biologickou paralelu, která nám umožní nahlédnout celou válku proti terorismu trochu jinak. Jedněmi z nejnebezpečnějších chorob jsou autoimunitní nemoci. Při nich nemá jedinec zdravotní problémy v důsledku slabého imunitního systému, ale naopak kvůli jeho „zdravému a silnému fungování“. Někdy se totiž stane, že když člověk odbourá přirozené nepřítele, se kterými jeho imunitní systém bojoval stovky tisíc let, tak tento systém přesto nesloží zbraně. Bojuje dál a ničí člověka. Jako typický příklad autoimunitních chorob bývají uváděny nejrůznější alergie, ekzémy a záněty střev. Americké tažení proti terorismu možná není nic jiného než autoimunitní chorobou vyspělé západní společnosti. V relativně nedávné minulosti přišla o své nepřátele, s nimiž musela reálně bojovat. V roce 1990 oficiálně skončilo soupeření se Sovětským svazem, tedy s přímým vnějším nepřítelem. Také většina obyvatel Západu již nebojuje o uspokojení základních lidských potřeb, jako jsou jídlo, teplo a střecha nad hlavou. Možná i to přispělo k tomu, že stačil jeden zásadní podnět (útoky na USA 11. září 2001), který vybudil tak kolosální reakci.
Teroristé jsou vzhledem k celku marginálním nepřítelem, a tak imunitní systém západní společnosti likviduje i své vlastní tkáně a nervy, jakými jsou svoboda, důvěra a lidská práva. Tyto tři kvality se v posledních době v různé míře potlačují, rozpouštějí a paralyzují ve jménu posílení bezpečnosti před teroristy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít