OPEC+ v reakci na krizi omezí těžbu ropy o 10 procent. Bezprecedentní dohodě mezi Moskvou a Rijádem pomohl Trump - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

OPEC+ v reakci na krizi omezí těžbu ropy o 10 procent. Bezprecedentní dohodě mezi Moskvou a Rijádem pomohl Trump

ČTK,
OPEC+ v reakci na krizi omezí těžbu ropy o 10 procent. Bezprecedentní dohodě mezi Moskvou a Rijádem pomohl Trump
Zdroj: Pixabay.com

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem, úhrnem nazývaní OPEC+, se dohodli na snížení těžby v květnu a v červnu o 9,7 milionů barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mexickou ministryni pro energetiku Normu Rocío Nahleovou Garcíaovou. Cílem je reagovat na pokles poptávky po ropě v důsledku současné pandemie nemoci covid-19.

Dohodě předcházel týdenní maraton bilaterálních jednání a videokonferencí mezi zástupci států těžících ropu z celého světa, včetně představitelů skupiny OPEC+ a zemí G20.

Domluvu blokoval odpor Mexika, které si nakonec vynutilo diplomatické vítězství. Svou těžbu sníží pouze o 100 tisíc barelů denně. Podle agentury Bloomberg těžbu o dalších 3,7 milionu barelů sníží Spojené státy, Brazílie a Kanada.

Skupina OPEC+ v pracovní verzi prohlášení uvádí, že od 1. května se celosvětově těžba ropy sníží o více než 20 milionů barelů denně, napsala agentura Reuters.

Omezení těžby je stanoveno na dva roky, ale ne stejnou měrou jako po první dva měsíce. Od července do konce roku bude těžba omezena už jen o 7,6 milionu barelů denně, posléze do dubna 2022 o 5,6 milionů barelů, napsala agentura Bloomberg.

Trump coby zprostředkovatel

„Bezprecedentní opatření pro bezprecedentní časy,“ zhodnotil dohodu šéf výzkumu trhu komodit ze společnosti Citigroup Ed Morse. „Bezprecedentní je v dojednávání snížení těžby to, že roli zprostředkovatele mezi Saúdskou Arábií a Ruskem hrály v této nové dohodě (skupiny) OPEC+ Spojené státy,“ dodal.

„Velká ropná dohoda OPEC je uzavřená,“ napsal dnes na twitteru Trump. „V USA zachrání stovky tisíc pracovních míst v energetice. Chtěl bych poděkovat a pogratulovat ruskému prezidentovi a saúdskoarabskému králi Salmánovi. Před chvílí jsem s nimi mluvil z Oválné pracovny. Velká dohoda pro všechny,“ dodal.

V telefonickém rozhovoru Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a krále Salmána „byl zdůrazněn zásadní význam“ dohody skupiny OPEC+, uvedl Kreml.

Saúdskoarbaský ministr energetiky Abdalazíz bin Salmán tvrdí, že OPEC+ fakticky sníží těžbu o 12,5 milionů barelů denně, protože Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty v dubnu více těžily.

Ceny ropy klesly o téměř 30 procent kvůli koronavirové krizi i válce Ruska a Saúdské Arábie o podíl na trhu. Analytici se obávají, že dokonce ani obrovské snížení těžby ropy dohodnuté OPEC+ nebude stačit ke stabilizaci trhu s ropou.