OPEC bude držet kohoutky utažené do března 2018

25. května 2017, 18:38 - čtk
25. května 2017, 18:38

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku. K dohodě se po dnešních jednáních ve Vídni později připojila zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel v čele s Ruskem. Ceny ropy reagovaly na všeobecně očekávanou zprávu výrazným poklesem, protože trh doufal v prohloubení těžebních škrtů.

OPEC se spolu s dalšími zeměmi ke konci loňského roku dohodl snížit těžbu ropy v letošním prvním pololetí celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně, což je kolem dvou procent světové produkce. Snahou producentů bylo snížit světové zásoby vytěžené suroviny poté, co rostoucí převis produkce srazil od roku 2014 světové ceny ropy na polovinu a příjmy producentských zemí prudce klesly. Byla to ze strany OPEC první dohoda o omezení těžby za 15 let.

Dohoda přispěla k vytlačení cen ropy nad 50 dolarů za barel, dál už ale ceny vzhledem k nadále vysokým zásobám nerostly. Saúdská Arábie a Rusko se proto v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit o dalších devět měsíců, aby se zásoby konečně podstatně snížily a tím se obnovila rovnováha na trhu.

Růst cen po loňské dohodě nevedl k žádoucímu snížení zásob zejména proto, že podnítil k oživení produkce v USA, které nejsou účastníky dohody. Těžba ve Spojených státech tak od loňska vzrostla o zhruba deset procent, což smazalo asi polovinu objemu redukce OPEC a jeho partnerů.

Vývoj ceny ropy Brent:

Brent Chart Zdroj: IEconomics.com

Zástupci amerického ropného odvětví, jehož tahounem je nyní těžba z břidlicových ložisek, vidí v pokračujícím omezování těžby u konkurentů možnost dál rozšiřovat vývoz. „Méně ropy OPEC na trhu přináší americkému ropnému sektoru příslib uspokojovat poptávku po celém světě a pomůže nám dosáhnout energetické dominance,“ řekl Reuters Ryan Sitton z Texaské komise pro železnice, která reguluje rozsáhlé odvětví těžby ropy v tomto americkém státě.

Před dnešním jednáním se objevily signály, že státy by se mohly dohodnou na hlubším snížení, výbor ministrů ale doporučil nechat redukci na dosavadní úrovni. „Takové návrhy padly, mnozí členové naznačovali ochotu, ale nebude to zapotřebí,“ řekl před schůzkou saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih.

Někteří investoři doufali, že účastníci se domluví právě na hlubším poklesu produkce, a výsledek schůzky tak vedl na trhu k cenovému propadu. Severomořská ropa Brent kolem 17:45 SELČ prohloubila pokles na 2,8 procenta a sestoupila na 52,45 dolaru za barel; americká WTI ztrácela přes tři procenta.

Samotný kartel OPEC má udržovat od ledna těžbu 1,2 milionu denních barelů pod úrovní 31 milionů barelů z října 2016. Dohoda o omezení těžby se v OPEC ani dalších devět měsíců nebude vztahovat na Nigérii a Libyi, jejichž produkci výrazně snižují domácí nepokoje. Kartel se před schůzkou rozrostl o jednu zemi na 14 států. Novým členem OPEC se stala Rovníková Guinea.

O ropě dále čtěte:

Dražší ropa a škrty zabraly. Ropní giganti mají konečně peníze

Ropa podražila. Trhy věří, že OPEC dále omezí těžbu

Ropný gigant Exxon Mobil vstoupí na mexický trh. Trumpovi navzdory


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Facebook a Evropský parlament. Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat
Měníme peníze na dovolenou: 7 triků směnáren
Hry pro příležitostné hráče