Onemocnět můžete i na dovolené v cizině

02. června 2003, 00:00 - Antonín Daněk, Jiří Glet, právníci
02. června 2003, 00:00

Na cestu do zahraničí je výhodné uzavřít cestovní zdravotní pojištěníNáklady na ošetření a léky jsou v cizích zemích mnohem vyšší než u nás. Přitom se může jednat io mnohatisícové částky, které by byl povinen náš občan při léčení v cizině zahraničnímu zdravotnickému zařízení uhradit.

Na cestu do zahraničí je výhodné uzavřít cestovní zdravotní pojištění

Náklady na ošetření a léky jsou v cizích zemích mnohem vyšší než u nás. Přitom se může jednat io mnohatisícové částky, které by byl povinen náš občan při léčení v cizině zahraničnímu zdravotnickému zařízení uhradit.

Na cesty do zahraničí je velmi výhodné uzavřít takzvané cestovní zdravotní připojištění, neboť občané, kteří si toto připojištění nesjednají, mají v případě onemocnění či úrazu na území cizího státu nárok pouze na úhradu výše nákladů spojených s takovým léčením na území České republiky. To platí obecně pro země, se kterými nemáme uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení. Mezinárodní smlouvu tohoto typu máme zatím uzavřenou s pěti státy - Chorvatskem, Rakouskem, Německem, Slovenskem a Jugoslávií (Srbsko a Černá hora). Na základě těchto smluv mají čeští pojištěnci nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako pojištěnci těchto zemí, a to na účet své české zdravotní pojišťovny. Český pojištěnec bude muset zaplatit spoluúčast za poskytnutou zdravotní péči ve stejné výši jako pojištěnec dané země. Tato zdravotní péče mu nebude uhrazena českou zdravotní pojišťovnou a zpravidla na základě těchto smluv není ani hrazen převoz pacienta zpět na území ČR. Proto doporučujeme při cestách do těchto zemí uzavřít cestovní zdravotní připojištění. Všechny druhy cestovního zdravotního připojištění do zahraničí mohou uzavřít například u VZP i osoby pojištěné u jiných zdravotních pojišťoven, a to za stejnou pojistnou sazbu.

Dostatečné krytí

Z cestovního zdravotního připojištění jsou pojištěnci hrazeny náklady za poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. V podstatě se jedná o léčení takových akutních stavů, kdy je nutno pojištěnci ihned nebo v krátké době poskytnout zdravotní péči tak, aby u něho nedošlo k poškození zdraví či dokonce ohrožení života. Z tohoto typu zdravotního pojištění jsou dále placeny nezbytné náklady spojené s převozem pacienta do místa jeho trvalého bydliště, a dojde-li k úmrtí, i náklady na převoz tělesných ostatků. Finanční limit plnění z jednotlivé pojistné smlouvy byl stanoven tak, aby dostačoval na plné krytí nákladů prakticky ve všech případech pojistné události. Maximální limity plnění z jedné pojistné smlouvy se pohybují v závislosti na délce pobytu, typu pojištění, limitní třídě, jakož i místě pobytu v rozmezí od 1,25 milionu Kč do 5 milionů Kč.

Kde pojistku uzavřít

Při uzavření cestovního zdravotního připojištění je výhodná pojistná sazba odstupňovaná podle věku, účelu cesty a místa pobytu pojištěnce. Důležité je si uvědomit, že všechny druhy cestovního zdravotního připojištění do zahraničí mohou u VZP uzavřít iosoby pojištěné u jiných zdravotních pojišťoven, a to se stejnou pojistnou sazbou. Cestovní zdravotní připojištění lze uzavřít v každém bývalém okresním městě na příslušné okresní pobočce VZP, ale mnohdy i v jednotlivých úřadovnách VZP. VZP předkládá pojištěncům pestrou nabídku cestovního zdravotního připojištění pro cesty a pobyt v zahraničí. Mezi základní typy patří cestovní zdravotní připojištění pro pobyt v cizině v délce do 90 dnů, dlouhodobé připojištění na období od 91 do 185 dnů, opakované připojištění (takzvaný paušál), které slouží pro účely krátkodobých opakovaných výjezdů v průběhu jednoho roku, jakož i cestovní zdravotní připojištění roční pro nepřetržitý pobyt v cizině. Ale to zdaleka není všechno. VZP dále nabízí, mimo jiné, cenově výhodné roční připojištění s opakovanou možností výjezdu do zahraničí, výhodné rodinné připojištění pro opakované výjezdy během jednoho roku, ale také připojištění pro provozování sportu v rámci organizovaných soutěží a závodů a připojištění pro sportovce provozující nebezpečné druhy sportu. Prostřednictvím Hasičské vzájemné pojišťovny, a. s., a České podnikatelské pojišťovny, a. s., je pak možno sjednat pojištění úrazu, zavazadel, odpovědnosti a storno zájezdů. Vskutku přepestrá je paleta cestovního zdravotního připojištění nabízeného VZP.

Asistenční služba

O výhodách, pojistných sazbách a dalších podrobnostech jednotlivých druhů cestovního zdravotního připojištění vás budou informovat odborní pracovníci VZP, vyřizující tuto agendu. Pojištěnec, mající uzavřené cestovní zdravotní připojištění, může v nouzi využít takzvanou asistenční službu, která byla zřízena v Praze a na kterou má k dispozici telefonní číslo. Tuto službu lze využít 24 hodin denně po sedm dnů v týdnu a komunikace je vedena v českém jazyce. Asistenční služba pomůže zajistit pojištěnci potřebnou lékařskou pomoc a ošetření v kteroukoliv denní i noční hodinu kdekoliv na světě a v případě potřeby zajistí i odborný zdravotnický doprovod při převozu pacienta. Je to právě asistenční služba, která garantuje zahraničnímu zdravotnickému zařízení úhradu finančních nákladů, vzniklých v souvislosti s neodkladným poskytnutím zdravotní péče pojištěncům v zahraničí. V této souvislosti je rovněž nutno uvést, že první telefonický kontakt s asistenční službou v souvislosti s pojistnou událostí hradí pojistitel - tedy VZP, další případné telefonické hovory iniciuje na své vlastní náklady asistenční služba. Zájemce o uzavření cestovního zdravotního připojištění musí mít s sebou průkaz zdravotního pojištění a osobní i cestovní doklad. Uzavírá-li tento druh pojištění pro celou rodinu, musí mít s sebou i uvedené doklady jednotlivých rodinných příslušníků. Na cestu je pak pojištěnec od VZP vybaven jedním vyhotovením smlouvy o cestovním zdravotním připojištění, identifikační kartou pojištěnce, na které je uvedeno i telefonní a faxové spojení na asistenční službu a cizojazyčnou brožurkou informací pro zahraniční zdravotnické zařízení.

Příklad

Zda je skutečně výhodné si cestovní zdravotní pojištění uzavřít, se můžete přesvědčit na typickém příkladě:

Otci je 34 let, matce 31 let a jejich dvě děti jsou ve věku 8 a 7 let. Všichni jedou na dvanáctidenní dovolenou do Španělska. U otce i matky činí pojistná sazba shodně 17 Kč za každý den pobytu v zahraničí. Rovněž i u obou jejich dětí je pojistná sazba shodná a činí 11 Kč za každý den pobytu dítěte v zahraničí. Na cestovním zdravotním pojištění tedy zaplatí dospělí 17 x 12 x 2 = 408 Kč a nezletilé děti 11 x 12 x 2 = 264 Kč. Celkem tedy zaplatí celá rodina na cestovním zdravotním pojištění 408 + 264 = 672 Kč.

Chystáte-li se strávit dovolenou s dětmi v zahraničí u moře, určitě se vám vyplatí uzavřít cestovní zdravotní pojištění.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít