On-line minulost může zničit kariéru

27. srpna 2010, 12:41 - Ondřej Hergesell
27. srpna 2010, 12:41

Internet

Děkujeme za účast ve výběrovém řízení, ale nemůžeme Vás přijmout, neboť jste naši firmu nedávno kritizoval v internetovém diskuzním fóru a před deseti lety jste se zapojil do bojkotu naší společnosti na serveru Facebook. Podobnou větu již nyní slýchávají uchazeči o práci v USA a je pravděpodobné, že „lustrování“ internetové historie při žádání o práci brzy dorazí i do Česka. Z výzkumu poradenské společnosti Image Lab vyplynulo, že on-line minulost může řadě lidí zhatit šance na získání vysněné práce. „Na první pohled nevinně vyhlížející profil s fotkami na webové seznamce, vyhraněné příspěvky v systému Twitter, kontroverzní vyjádření na blozích či v diskuzních fórech anebo přihlášení se k veřejnému bojkotu firmy – to jsou nejčastější otisky v kyberprostoru, které personalisté o žadatelích nacházejí. Lidé si často neuvědomují, že stopy, které na www stránkách zanechávají, jsou v budoucnu vyhledatelné a mohou se proti nim obrátit,“ vysvětluje Ondřej Rak, konzultant společnosti Image Lab.
Z průzkumu rovněž vyplývá, že konzultanti HR agentur ani firemní personalisté neberou veřejné záznamy žadatelů na internetu na lehkou váhu. „Sedmdesát procent amerických HR specialistů přiznalo, že již odmítli některé uchazeče o práci právě kvůli jejich on-line minulosti,“ dodává Rak. Softwarový gigant Microsoft v podobném výzkumu nedávno zjistil, že tři čtvrtiny personalistů provádí zkoumání internetové historie případných kandidátů jak přes vyhledavače, tak na populárních sociálních sítích typu Facebook či Twitter.
Podle Raka je fakt, že lidské stopy na internetu nejsou stoprocentně vymazatelné, novodobým problémem celé společnosti. „V minulosti člověk nemusel významně přemýšlet o verbálních rozmarech, jelikož se mohl spolehnout na omezenou kapacitu lidské paměti, případně se v určitých případech mohl odstěhovat a začít jinde znovu. To na internetu zcela nelze,“ říká konzultant společnosti Image Lab.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít