OMV zdvojnásobila zisk. Tžby klesly na 18 miliard - Euro.cz

Přihlášení

OMV zdvojnásobila zisk. Tžby klesly na 18 miliard

, čtk,
OMV zdvojnásobila zisk. Tžby klesly na 18 miliard
Zdroj: Profimedia.cz

Rakouská společnost OMV, která v Česku aktuálně provozuje přes 160 čerpacích stanic, loni v tuzemsku více než zdvojnásobila čistý zisk z 178 na 390 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží naopak klesly o 8,4 procenta na 18 miliard korun.

Loni v lednu OMV oznámila, že více než 60 jejích pump v Česku převezme síť Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol. Před transakcí měla OMV v tuzemsku 205 čerpacích stanic. Přejmenování stále pokračuje, hotovo mělo být do konce letošního roku. Ředitel Benziny Marek Zouvala ale už dříve připustil, že převzetí některých pump se může hlavně z legislativních důvodů opozdit.

Marketingový manažer OMV Česká republika Michal Janda dnes řekl, že v letošním roce pokračuje OMV v modernizaci čerpacích stanic, které ji v Česku zbyly. Do konce roku jich plánuje zrekonstruovat 37. „V následujících letech pak projde modernizací zbytek sítě. Důležitými úpravami prošlo i zázemí bistra, které nyní umožňuje nabízet výrazně větší škálu čerstvě připravovaného občerstvení,“ dodal.

OMV
Mezinárodní ropná a plynárenská společnost OMV patří mezi největší rakouské průmyslové společnosti obchodované na burze. Ve druhém čtvrtletí letošního roku koncern zdvojnásobil očištěný provozní zisk na 662 milionů eur (17,3 miliardy korun). Na český trh vstoupila OMV v roce 1991.

V počtu čerpacích stanic v Česku zaujímá v současnosti OMV páté místo. Nejvíce pump, téměř 400, má Benzina, druhá skupina MOL disponuje 306 stanicemi. Více stanic než OMV má ještě EuroOil státního distributora paliv Čepro (194) a Shell (175).

Podle údajů ministerstva průmyslu bylo ke konci června v tuzemsku motoristům celkem k dispozici 3931 veřejných čerpacích stanic. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Dále čtěte:

Benzina dá na modernizaci miliardu. Půjde cestou samoobslužných stanic

Levný benzin táhne: Češi si oblíbili čerpačky Tank ONO a utrácí u nich miliardy

Ofenziva MOL: Maďaři v Česku proinvestují miliardy

Diskuze