OMV přitvrdila ve válce korporací

27. září 2007, 14:13 - Pavel Matocha
27. září 2007, 14:13

MOL

Rakouský ropný, plynárenský a petrochemický koncern OMV přitvrdil v boji o převzetí maďarského rivala MOL. Minulý týden zvýšil sázky a s nabídkou na odkup se obrátil přímo na akcionáře maďarské firmy. OMV nabídla odkoupit akcie MOL za celkem 3,5 bilionu forintů (téměř 386 miliard korun), pakliže vedení maďarského podniku přistoupí na jednání o fúzi a zruší překážky bránící v převzetí. Spojením firem by vznikl jeden z největších ropných a plynárenských koncernů v Evropě, který by měl na některých národních trzích takřka monopolní postavení.
Za OMV je navíc zřejmě skryt ruský zájem. Jak již týdeník EURO informoval (27/2007), ruské společnosti Lukoil a Gazprom mohou být těmi, kdo postupně ovládá (či ovládl) OMV a skrze něj usiluje i o kontrolu nad MOL. OMV začala veřejně o spojení s MOL usilovat letos v červnu, kdy získala na trhu 18,6 procenta akcií maďarského podniku. Nyní v něm drží 20,2 procenta. Vedení MOL se ale s podporou maďarské vlády spojení s rakouským koncernem brání a nyní svůj negativní postoj potvrdilo. Uvedlo, že představená nabídka firmu podhodnocuje.
Na pomoc do této korporátní války si maďarská strana před měsícem pozvala český energetický gigant ČEZ. Ten již vyjádřil zájem o získání menšinového podílu v MOL a obě společnosti podepsaly na konci srpna dohodu o strategické spolupráci. ČEZ minulý týden nechtěl krok OMV komentovat. Pro agenturu Reuters však uvedl, že na svých plánech ohledně MOL nic nemění.
Generální ředitel OMV Wolfgang Ruttenstorfer na tiskové konferenci řekl: „Nejprve jsme se snažili jednat s vedením MOL, teď ale jdeme za akcionáři, protože nás o to požádali. Otevřeli jsme dialog mezi vlastníky MOL a jeho managementem.“ OMV nabízí koupit akcii MOL za 32 tisíc forintů, jestliže vedení MOL zruší desetiprocentní maximální limit na hlasovací práva jednoho akcionáře.
Další podmínkou je odstranění nebo neutralizace čtyřicetiprocentního podílu, který ovládá vedení MOL a s ní spřátelené instituce. „To umožní nezávislým akcionářům MOL rozhodnout o naší nabídce podle merita věci. Akcionářům MOL byla dosud taková možnost vedením upírána,“ řekl Ruttenstorfer.
Nabídka předpokládá, že ze čtvrtiny bude hrazena akciemi OMV. Podmínkou jejího uskutečnění je získání nejméně padesáti procent hlasovacích práv a souhlas antimonopolních úřadů EU. Spojená firma by měla akcie na burzách v Rakousku a Maďarsku, údajně by měla ve vedení silné maďarské zastoupení.
Cena navrhovaná OMV představuje prémii devatenácti procent proti závěrečné ceně akcií MOL z minulého pondělí na burze. Investoři zatím reagovali opatrně. Akcie MOL stouply sice až o pět procent, zůstaly však výrazně pod nabídnutou cenou 32 tisíc forintů. Akcie OMV se naopak propadly o sedm procent.
MOL v reakci na snahu OMV zahájila razantní zpětné odkupy vlastních akcií, aby se chránila před převzetím. Vedení nyní spolu se spřátelenými institucemi kontroluje asi 40 procent akcií firmy. Firma rovněž přiměla vládu, aby připravila zákon, který zabrání zahraničním firmám s vlastnickou účastí státu kupovat maďarské strategické energetické podniky. Rakouská vláda kontroluje v OMV 31,5 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít