Omlazená krev

30. května 2012, 12:06 - Milan Ballík
30. května 2012, 12:06

Miguel Merino má „bodegu“, v níž vznikají vína nevídaného charakteru a kvality

Kariéra Miguela Merina coby vinaře má v porovnání s rodinnými sklepy chlubícími se staletou tradicí zatím jepičí život. Pěstování révy se začal věnovat teprve před nějakými dvaceti lety. Na sklonku osmdesátých let zakoupil a restauroval dům z devatenáctého století v městečku Briones v samém centru oblasti Rioja Alta. Necelých sto kilometrů jižně od Bilbaa si zřídil výkonné sklepní hospodářství, vysadil malou zkušební vinici a dal se do díla. Výsledek byl pro většinu milovníků vína překvapením. Už první ročník 1994 vyvolal mimořádný ohlas.

Se zdravotní kartou

Merino nepřišel k révám jako nováček. Před založením sklepa v Briones rovněž pracoval s vínem, ale pouze coby jeho exportér. Dnes je tohle jedenáctihektarové vinařství jedním z nejmenších v zemi, ne-li úplně nejmenší, a asi čtyřicet tisíc lahví celkové roční produkce je takřka v mžiku rozebráno. Zejména když díky svým předchozím zkušenostem Merino vyváží osmdesát procent své produkce, a to do třiceti zemí světa.
Rozhodující část úspěchu Miguela Merina obstarala mimořádná kvalita svérázně a poctivě vyškolených vín. Vedle starších vinohradů z počátku třicátých let pracuje i s hrozny z vinic z let sedmdesátých. A aby dodal svým vínům „mladou krev“, osadil navíc tratě novými keři. Brzy proto bude mít k dispozici i hrozny mladé, plné šťáv a s výrazným otiskem podloží. A ve víně se projeví jak křídové půdy, tak klimatický vliv Atlantiku a precizní práce Merinova.
Téměř chorobná pečlivost Miguela Merina při výběru hroznů vede k tomu, že každý je přísně kontrolován a dostane svou „zdravotní kartu“. Takové kontrole jsou podrobeny i jednotlivé bobule, takže do výchozí suroviny se nedostane nic, co by nebylo stoprocentně zdravé, stoprocentně zralé a připravené poskytnout nejlepší možný základ pro budoucí víno.
Charakter Merinových vín není tak dosela španělský. Svým projevem jsou totiž daleko svěžejší, ovocnější, uhlazenější. A nejvíce to platí o mladém, živoucím produktu z patnáctileté vinice El Rondon, který si dnes představíme.

Rozpustile pocuchané

Miguel Merino Viñas Jóvenes 2008 zdobí sytá, temná barva, čirá a při vší své hloubce „veselá“. Buket se hlásí razantním chorálem kyselin podpořeným dřevěnými akordy. Teprve za těmito dominantami se prosazuje vůně višní včetně nádechu pecek. Patrné jsou rovněž mírnější projevy červených bobulovin.
Chuť je nesena razantním podílem třísla a až možná příliš intenzivní kyselinou. Vanilkové polibky dřeva sice hrany kyselin poněkud ubrousí a otevřou prostor nástupu ovoce, to už se ale dere do popředí jadrný projev višní. V plném, poměrně robustním těle se ke slovu hlásí i nejvýraznější prvky půdy, minerální podkres je patrný ve druhém plánu. Na svůj věk působí víno až překvapivě mladě, dokonce rozpustile „pocuchaně“. Dlouhý doběh, v němž se chutě rovnají a do jistě míry odsouvají do pozadí taninovo-kyselinový part, naznačuje velký potenciál tohoto vína.
Typický projev španělské révy je v tomto víně, jehož vzniklo 14 158 lahví a 376 lahví Magnum (1,5 l), oděn do šatu moderních vinařských trendů. Abyste zplna odkryli všechen potenciál Viñas Jóvenes, dejte mu čas se rozvinout. Po dekantaci a následných dvou třech hodinách se počne otevírat a teprve v té chvíli poodhalí svůj šarm skrytý za sebevědomím „pubescenta“.

Miguel Merino Viñas Jóvenes 2008 Briones - La Rioja Alta, D. O. C. Rioja

Použité odrůdy 100 % Tempranillo
Školení nakvášení v nerezu, potom 19 měsíců zrání v dubových sudech – kombinace francouzského a amerického dřeva, zbytek času do uvolnění pro trh ležení na lahvi
Alkohol 13,5 %
Vývojový potenciál deset a více let
Distributor pro ČR www.lepanier.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít