Omezení pravidelných linek v Číně zvedlo zájem o soukromé lety - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Omezení pravidelných linek v Číně zvedlo zájem o soukromé lety

čtk,
Omezení pravidelných linek v Číně zvedlo zájem o soukromé lety
Zdroj: CC BY-SA 2.0: Aero Icarus via Flickr

Rušení pravidelných linek z pevninské Číny a Hongkongu kvůli epidemii nového typu koronaviru vedlo ke zvýšení poptávek po letech menšími soukromými letadly – bohatí klienti se chtějí dostat z ohniska nákazy. Většímu rozkvětu tohoto odvětví však nyní brání cestovní omezení a obavy o bezpečí posádek, napsala agentura Reuters. Plánované mezinárodní a vnitrostátní lety v Číně klesly od 23. ledna do 11. února o 34 procent, uvedla konzultační firma Ascend by Cirium se sídlem v Británii.

Cizinci, kteří uvízli v Číně kvůli omezení leteckého provozu, se musí spolehnout na evakuace v gesci vlád jednotlivých států. Pro ty, kteří si to mohou dovolit, se nabízí varianta soukromého charterového letu s menším počtem cestujících a s nižším rizikem nákazy.

Kvůli přísným karanténním opatřením, zákazům cestování čínských občanů a obavám o bezpečí posádek je ale ve srovnání s epidemií SARS v roce 2003 ochoten vydat se do Číny jen omezený počet charterových společností.Cestující se Boeingu 737 MAX děsí. Budou jím ještě vůbec chtít létat?

Boeing 737 MAX

 

Firmy provozující lety menšími letadly VistaJet a NetJets se rozhodly do Číny nelétat. Výrobci letadel Gulfstream a Bombardier zrušili účast na aerosalonu v Singapuru, kde se chystali nabízet svá trysková letadla.

„Ačkoli dostáváme více poptávek, počet letů se nezvýšil,“ uvedl Patrick Gallagher ze společnosti NetJets.

Vláda nejmenovaného jihoamerického státu požádala o čtyři charterové lety z města Wu-chan, epicentra nákazy, společnost PrivateFly, která tyto lety rezervuje. Její šéf Adam Twidell nicméně agentuře Reuters sdělil, že požadavek možná nepůjde splnit. Během takového soukromého letu by posádka složená z dobrovolníků i pasažéři měli roušky, které by se měnily každou hodinu. Na palubě by byl lékařský tým v ochranných oblecích. Po letu by posádka dostala třítýdenní placenou dovolenou za podmínky, že musí zůstat doma, popsal možný průběh Twidell.

Jackie Wuová, prezidentka JetSolution Aviation Group se sídlem v Hongkongu uvedla, že tato letecká společnost zaznamenala „markantní zvýšení počtu poptávek po charterových letech soukromými letadly“ z Asie. Jedná se většinou o odlety z Hongkongu nebo pevninské Číny do měst jako Auckland, Tchaj-pej, Phnompenh, Kuala Lumpur či Singapur.

Wuová řekla, že společnost nemůže zhruba polovině poptávek vyhovět kvůli zákazům, kterým čelí ti, kteří chtějí z Číny vycestovat.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze